SSD

OCZ kupuje producenta kontrolerów SSD

przeczytasz w 2 min.

Firma OCZ tak jak zapowiedziała, koncentruje się na rozwoju technologii SSD. Kolejnym krokiem jest wykupienie za 32 miliony dolarów, południowokoreańskiej firmy Indilinx zajmującej się produkcją kontrolerów do dysków SSD.

Obie firmy spotkały się już jakiś czas temu. W momencie gdy OCZ wchodził na rynek dysków SSD to właśnie Indilinx stał przy jego boku i  dostarczał kontrolerów. Potem jednak ta południowokoreańska firma nieco spowolniła prace nad nowymi technologiami, a OCZ zaczęło korzystać z kontrolerów dostarczanych przez konkurencyjny SandForce.

Warto przeczytać:
Zalman: obudowa dysku przypominająca Xbox
Samsung: 1 terabajt danych na 1 talerzu

Po co więc wykupienie akcji Indilinx za 32 mln dolarów? Według Ryana Petersena, dyrektora generalnego OCZ, to krok ku zwiększenia możliwości firmy. Mimo iż nie zamierzają póki co rezygnować z kontrolerów SandForce, to pracować będą nad dalszym (i zapewne szybszym) rozwojem technologi tworzonej przez Indilinx - co w przyszłości może zaowocować usamodzielnieniem się firmy od dostaw układów SandForce. Takie stanowisko stoi w zgodzie z niedawną deklaracją OCZ o zaprzestaniu produkcji pamięci RAM i skoncentrowaniiu się na dyskach SSD.

Mimo że OCZ wykupiło pakiet większościowy w Indilinx nie zamierza zbytnio ingerować w strukturę firmy oraz kierunek prac. Na stanowisku dyrektora generalnego pozostanie założyciel i obecny dyrektor firmy, Bumsoo Kim.

Dwa projekty nad którymi pracuje obecnie Indilinx, a na którym zależy OCZ to Tinkerbell oraz JetStream. Ten pierwszy to kontroler dla rozwiązań eMMC wykorzystywanych w tabletach czy smartfonach. JetStream to z kolei wyczekiwany kontroler SATA 6 Gbps. Warto w tym miejscu przypomnieć, że OCZ nie jest pierwszym producentem SSD, który ostatnio stara się powoli uniezależnić pod względem dostaw kontrolerów. Podobny krok wykonał Kingston, który nabył udziały JMicron. Mimo to w najbliższym okresie powinniśmy spodziewać się nowych dysków SSD tych producentów  przede wszystkim z kontrolerami SandForce z serii SF-2xxx.
 

Źródło: TCMagazine

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 550 Ti - premiera i testy
Android 3.0 - system stworzony dla tabletów
Intel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznych

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gasek
  0
  I dobrze, że coś się dzieje.
  • avatar
   marcin_kg
   0
   Dzieje się raczej niewiele. Największe firmy produkujące dyski HDD tj. Seagate, WD, olewają SSD, a to od nich w znacznym stopniu zależy, czy i kiedy ta technologia stanie się dostępna dla każdego.
   • avatar
    marcin_kg
    0
    Mają zasadnicze znaczenie w spopularyzowaniu się tej technologii. Tymczasem im się nie śpieszy, bo wciąż mają ogromne zyski ze sprzedaży tradycyjnych dysków.
    • avatar
     jeomax.co.uk
     0
     I tak wszystkich zmiecie Intel, ktory pewnie zintegruje taki kontroler w nastepnym swoim chipsecie ;=]