Technologie i Firma

Od Polski papierowej do cyfrowej, z minister Anną Streżyńską

przeczytasz w 1 min.

Od dzisiaj klienci banku PKO BP mogą zakładać Profile Zaufane bez wychodzenia z domu. A to dopiero początek.

„Przejście od papierowej do cyfrowej Polski” – oto cel przedstawiony dziś przez Annę Streżyńską stojącą na czele Ministerstwa Cyfryzacji. Jakie kroki zostaną podjęte przez resort, aby to urzeczywistnić?

Krok numer jeden został już podjęty. Wprowadzona została bowiem możliwość utworzenia i autoryzowania Profilu Zaufanego z wykorzystaniem serwisów bankowości internetowej. Niedawno wspominaliśmy o absurdalności tego, że aby załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, trzeba… wyjść z domu i udać się do urzędu. Problem ten stopniowo ma być teraz rozwiązywany.

Od dzisiaj założenie Profilu Zaufanego bez wychodzenia z domu jest możliwe dla klientów banku PKO BP. Kolejne banki, ale też firmy telekomunikacyjne (łącznie 17 instytucji) także już podpisały z Ministerstwem Cyfryzacji stosowne porozumienie, na mocy którego będą mogły testować tę usługę w ramach swoich serwisów internetowych. 

Minister Anna Streżyńska tak komentowała tę zmianę: „Oddając możliwość założenia profilu zaufanego podmiotom komercyjnym powodujemy, że nie musimy udawać się do autoryzowanej jednostki administracji publicznej, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Dzięki temu powodujemy coraz większą powszechność tego rozwiązania”.

W planach są już kolejne zmiany, które pozwolą na urzeczywistnienie cyfryzacji. – „Wszystkie nasze działania mieszczą się w wielkiej i ważnej dla państwa inicjatywie od papierowej do cyfrowej Polski, której głównym celem jest uwolnienie potencjału gospodarczego i naszego osobistego związanego z usunięciem nadmiernych procedur, nadmiernej ilości papieru”, mówiła minister Streżyńska.

Możliwość założenia Profilu Zaufanego przez Internet ma spopularyzować w Polsce e-administrację. Cel jest taki, by nie marnować papieru (i czasu) w celu załatwienia takich spraw jak: składanie wniosków o wydaniu dokumentów, zakładanie firmy, wyrejestrowywanie samochodów czy dopisywanie się do spisu wyborców.

Źródło: Business Insider Polska

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  berger6630
  5
  Wprawdzie już kilka lat minęło ale udało mi się bez wychodzenia z domu załatwić 5 lat temu po kupnie mieszkania założenie i przepisanie licznika od prądu w ,,ENERGA'' , jedyne co musiałem zrobić na papierze to odebrać maila w pdf -podpisać i skan w pdf-ie odesłać do nich . Tak byłem zdziwiony że aż zadzwoniłem i podziękowałem za taką możliwość .
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Różnica taka że babka próbuje coś zrobić, a tak na prawdę jest to tylko takie mieszanie kijem w błocie. Przynajmniej próbuje.. Tak swoją drogą informatyzacja i struktury Państwa jeśli mówimy o cyfryzacji na tych szczeblach powinny być niezawodne i maksymalnie dopracowane, a jak wszyscy wiemy jest to kolejny paśnik dla nienażartych..
   • avatar
    Konto usunięte
    -7
    Pierwszy!!!