Systemy operacyjne

OnePlus udostępnił OxygenOS - nowy mobilny system operacyjny

przeczytasz w 1 min.

OnePlus szykowało dla nas głośną zapowiedź i rzeczywiście się jej doczekaliśmy.

OxygenOS

OnePlus szykowało dla nas głośną zapowiedź i rzeczywiście się jej doczekaliśmy. Tym razem nie będziemy jednak mówić o nowym smartfonie. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami pokazany i jednocześnie od razu udostępniony został nowy mobilny system operacyjny - OxygenOS.

Jeszcze jakiś czas temu wydawało się, że OnePlus przez lata współpracować będzie z CyanogenMod. Gdy jednak przedstawiciele tego drugiego podpisali bardzo niekorzystną dla OnePlus umowę z Micromax zdecydowano się zrezygnować ze współpracy. Jednocześnie zapadła decyzja, aby od razu stworzyć coś swojego i na tym koncentrować od teraz wysiłki.

Rzecz jasna nie mówimy tutaj o czymś zupełnie innowacyjnym. OxygenOS to bowiem kolejna z modyfikacji Google Android. Tym razem zdecydowano się bazować na wersji 5.0.2 Lollipop, do której dodano podobno kilka użytecznych funkcji.

Największą zaletą OxygenOS ma być jednak płynność działania. Nie powinno być o to trudno, ponieważ tak naprawdę mamy tutaj do czynienia z niemal czystym Androidem, a wspominanych dodatków nie jest dużo. Spory nacisk położono na obsługę gestów, możliwości personalizacji oraz szerokie funkcjonalności menu szybkich ustawień.


Obecnie OxygenOS dostępny jest rzecz jasna na jednym tylko urządzeniu. Z oficjalnej strony producenta system pobrać mogą właściciele OnePlus One. W przyszłości pojawiać będzie się on na kolejnych smartfonach chińskiego producenta.

Źródło: blog.oneplus.net

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  R2rr0
  5
  Widać, który redaktor ma świąteczny dyżur :) co do tematu to tak jak przedmówca liczyłem na większe wow ale zobaczymy.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   Wygląda i działa jak stockowy Lolipop, zaszaleli.
   • avatar
    Dizzy
    4
    I czym oni się tu niby chwalą? Menadżerem plików w którym...uwaga można wycinać i wklejać pliki. No szczęka opada :D Panel powiadomień jak i inne funkcje można zmieniać w kilku modułach Xposed ;)
    • avatar
     Dubler
     4
     Wow, genialny system, tak bardzo rewolucyjny że aż nie widzę różnicy między zwykłym androidem 5.0+. Nakładkę graficzną każdy potrafi zrobić, ale żeby od razu nazywać to osobnym systemem operacyjnym?
     • avatar
      t800mm
      2
      Tytuł powinien brzmieć "Nowy launcher OxygenOS na Androida 5.0.2" i dalej w rozwinięciu że launcher jest dostępny wyłącznie na telefonach One... pisanie o "głośnych zapowiedziach" jest ostro przesadzone po tym co można zobaczyć na tym "klipie" 50 sekundowym...
      • avatar
       kamild1996
       1
       Trochę rozczarowujące...
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Szkoda tylko że nawet czysty Android staje się coraz bardziej ociężały, przydatnych ficzerów nie przybywa a wielkość paczki AOSP rośnie. Dodatkowo praktycznie zaraz po wyjęciu smartfona z pudełka instalują nam się badziewia od Gógla a tu z każdą wersją coraz gorzej. Chcący obejrzeć komfortowo film na YouTube musimy poświęcić 90MB na samą aplikację + prawie 80MB na niezbędne do działania(czyt. inwigilacji) Usługi Google Play + ~25MB sam Android Market(Google Play- bo pasowałoby skądś ten YouTube pobrać)[wszystkie dane z Link2SD, jest to zestaw mininum do poprawnego działania- nic więcej nie uda się odinstalować. U normalnych użytkowników dochodzi jeszcze zazwyczaj parę innych aplikacji jak wyszukiwarka Google, Talkback itp. aczkolwiek te rzeczy spokojnie można usunąć. Niby niewiele w dobie smartfonów z 32GB wewnętrznej pamięci ale należy pamiętać że Android na high endach się nie kończy i np. mój telefon (Motorola Moto E) pokazuje że z teoretycznych 4GB wewnętrznej pamięci na CM12 system pokazuje 2,21GB czyli w praktyce dla użytkownika zostaje jakieś 1.5GB. Jakby tego było mało producenci coraz częściej "zapominają" (w tym przypadku całe szczęście nie zapomnieli) o czymś tak podstawowym jak slot na kartę pamięci.
        • avatar
         Yamaraj6
         -1
         "nowy mobilny system operacyjny"
         Naprawdę??! Dajcie se siana z tymi tytułami bo serio będzie trzeba zmienić serwis...
         • avatar
          marekxdx
          -3
          ,,Największą zaletą OxygenOS ma być jednak płynność działania."

          PS:Naprawdę????? Nie na tej platformie!
          • avatar
           mikipl21
           -5
           Wreszcie coś co będzie można było wgrać na S4 bo od jelly bean'a jest tylko coraz gorzej.