Laptopy

Sprzedajesz laptopa? Uważaj na podstępny atak z koparką kryptowalut

przeczytasz w 1 min.

Zbliżające się święta, promocje w sklepach i premiery sprzętu to dobra okazja, by kupić nowego laptopa… a stary model sprzedać przez Internet. Radzimy jednak uważać, bo przestępcy ostatnio uaktywnili się z nową metodą oszustwa.

Podrobione OCCT - sprytny sposób oszustwa na sprzedających laptopy

O sprawie informuje serwis Sekurak, z którym skontaktował się jeden z czytelników – opisał on nowy, sprytny sposób oszustwa z kopaniem kryptowalut w tle.

Oszustwo na OCCT
Wiadomość od oszusta, który prosi o pobranie aplikacji z fałszywej strony OCCT

Czytelnik wystawił na kilku portalach ogłoszenie ze sprzedażą gamingowego laptopa. Na jednym z nich otrzymał wiadomość, w którym zainteresowany zakupem poprosił o sprawdzenie stabilności działania systemu w popularnej aplikacji OCCT. Pozornie wszystko wydaje się w porządku, bo taki test pozwala w pewnym zweryfikować stan sprzedawanego sprzętu.

OCCT - prawdziwa strona

OCCT - fałszywa strona
Prawdziwa (u góry) i fałszywa (na dole) strona do pobrania programu OCCT - na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie

Jest jednak pewien problem - wiadomość odsyła do sfałszowanej witryny OCCT (prawdziwa to: www.ocbase.com), z której można pobrać zainfekowaną wersję programu (skanery antywirusowe rozpoznają w nim koparkę kryptowalut).

OCCT - koparka kryptowalut
Skanery antywirusowe wykrywaja w aplikacji koparkę kryptowalut

Jak to działa? Nieświadomy sprzedający uruchomi program, który zainfekuje system złośliwym oprogramowaniem z koparką kryptowalut i pozwoli zarobić „kilka groszy” na nieświadomości ofiary (a być może też na nowym właścicielu laptopa jeżeli ten nie wyczyści systemu). Atak najprawdopodobniej jest wymierzony w oferty z wydajnymi, gamingowymi laptopami, które oferują lepsze osiągi przy kopaniu krypto. Niewykluczone, że pojawią się jego odmiany z kolejnymi aplikacjami diagnostycznymi.

Cóż, pomysłowość oszustów nie zna granic...

Źródło: Sekurak

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KMN123
  6
  Pomysł mało efektywny... Nawet jak ktoś kupi zainfekowanego laptopa, to szybko zorientuje się, że ma on słabą wydajność i dojdzie do przyczyny. A ile h musiałby taki laptop być włączony i połączony z siecią, żeby przyniosło to zysk oszustowi?...
  • avatar
   Fiwyy
   2
   czego to ludzie ludziom z głodu nie wymyślą :)
   nieźle - jeśli taka akcja jest globalna - a na pewno jest - wiadomość idzie automatem do setek ogłoszeń, większość ludzi jest nieświadomymi userami, i jak tylko potrafią kliknąć w linka, to cyk, darmowa mini-kopareczka :)
   a serio to bym ucinał ręce
   • avatar
    Obiektor
    -3
    niektorzy to mala pomysly xD i ile by mial wykopac w 20minut?
    • avatar
     Hrakiri
     0
     To o podobnym sposobie słyszałem na komórkach ktoś sprzedaje zainfekowany telefon i osoba co kupi zostaje okradana z pieniędzy z kont bankowych jak użyje na telefonie czyli warto po zakupie reinstalować systemy