Technologie i Firma

Oto Klarna - warty 2 mld dol. start-up mężczyzny o polskich korzeniach

przeczytasz w 1 min.

Sebastian Siemiątkowski stworzył start-up, który jest dziś jednym z najlepiej wycenianych w Europie. Czym jest Klarna?

Na ponad dwa miliardy dolarów wyceniony został start-up Sebastiana Siemiątkowskiego –  szwedzkiego przedsiębiorcy o polskich korzeniach. Klarna, bo tak się nazywa, jest więc jedną z najcenniejszych młodych firm w Europie. Dlaczego?

Oboje rodzice Siemiątkowskiego są Polakami, ale on sam urodził się już po ich przeprowadzce do Sztokholmu. W 2005 roku 23-letni mężczyzna wraz ze znajomymi próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, co wpływa na to, że użytkownicy decydują się na anulowanie transakcji podczas zakupów internetowych. Doszli do wniosku, że odpowiedź może być w gruncie rzeczy prosta.

Stwierdzili, że jednym z powodów jest brak karty płatniczej pod ręką. I może nie byłoby to duże odkrycie, gdyby nie fakt, że Siemiątkowski zdołał na rozwiązaniu tego problemu stworzyć wyceniany na 2,25 mld dolarów start-up. 

„Czy zgodzicie się, by zapłacono wam za tydzień lub dwa?” – spytał sprzedawców Siemiątkowski. Wydaje się, że to pytanie amatorskie, a może wręcz niepoważne, a jednak odpowiedź wielu brzmiała „tak”. Oprócz opóźnienia płatności (i gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku braku dostawy), Klarna ujednolica płatności gwarantując oszczędność czasu.

Po pomyślnej rejestracji podczas zakupów klient musi tylko podać swój e-mail i adres, a na płatność ma 14 dni. Jeżeli więc na przykład w paczce znajdzie się coś innego niż powinno, może ją odesłać i nie będzie musiał czekać na zwrot pieniędzy. 

Klarna zaczynała w Szwecji, później objęła działalnością też Norwegię, Danię i Finlandię oraz Niemcy, a teraz zmierza też do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Co roku firma jest na plusie i nic nie wskazuje na to, by miało się to w najbliższej przyszłości zmienić. 

Myślicie, że pewnego dnia syn polskiego małżeństwa przyniesie też rozwiązanie do naszego kraju?

Źródło: INN Poland, Klarna

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  musslik
  6
  Serio? 2mld za "termin" płatności faktury :)
  • avatar
   kitamo
   5
   A mi się wydaje ze chlopie nie zrozumiales na czym to polega i jaki jest tego ten główny atut dla klienta - nie płacisz w ciemno.
   • avatar
    MaxDamageDA
    4
    Jak widać odkrywanie koła na nowo nie zawsze jest syzyfową pracą : )

    Szkoda, że prawie wszystkie fajne pomysły przynoszące duze zyski generują kasę dla budżetów inych państw.
    • avatar
     PITUCH1
     1
     popatrzmy może na to od strony prawnej :) .... co mamy tu, co mamy tam, a co mamy za oceanem .... to nie wzięło się znikąd , potrzeby rynku ...
     "Po pomyślnej rejestracji podczas zakupów klient musi tylko podać swój e-mail i adres, a na płatność ma 14 dni." ... po po po pomyślnej rejestracji ? "Stwierdzili, że jednym z powodów jest brak karty płatniczej pod ręką..."

     no boshe , na kredyt to na paypal mozna lecieć i z każdego innego konta gdzie się ma visa po po po pomyślnie zarejestrowana !!!
     • avatar
      PITUCH1
      0
      też mi nowość , jak oni maja tam takie pomysły i myśleli na tym tyle lat, to nie dziwię się ze ich laski same po ulicy chodzą potem się skarżą , że ISIS panuje :P litości !
      • avatar
       PITUCH1
       0
       teraz kto i dlaczego to kupił ? aby wyeliminować nie rentownych klientów... proszę się przypomnieć za 12-18 miechów czy "Klarna" jeszcze istnieje, ja już wklepuje do notatnika :)

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login