Internet

Pendrive niczym puszka Pandory

przeczytasz w 2 min.

W raporcie ESETa, zawierającym październikową listę wirusów, pojawiło się nowe zagrożenie Win32/Bflient. To hybryda backdoora i robaka internetowego, która potrafi m.in. pobierać na komputer użytkownika kolejne złośliwe programy.

 Warto przeczytać:
 

Robak Win32/Bflient (0,96% infekcji) rozprzestrzenia się za pośrednictwem wymiennych nośników danych, takich jak pendrive’y czy zewnętrzne dyski USB. Ten złośliwy program kopiuje się na dysk swojej ofiary, po czym tworzy plik, dzięki któremu każde podłączenie do komputera nowego nośnika USB powoduje jego zainfekowanie.

Win32/Bflient po zagnieżdżeniu się w systemie swojej ofiary skrzętnie gromadzi jej prywatne dane, takie jak pliki cookie, hasła czy informacje o wersji zainstalowanego systemu operacyjnego, a następnie przesyła je do zdalnego komputera. Bflient może również przekierować swoją ofiarę na strony internetowe, na których znajdują się kolejne groźne programy.

W czołówce zagrożeń, które w październiku uprzykrzały życie użytkownikom komputerów w Polsce, znalazły się złośliwe programy atakujące graczy popularnych gier sieciowych Win32/PSW.OnLineGames (7,75% infekcji), zagrożenia gnieżdżące się w plikach autostartu (7,09% infekcji) i robak Conficker, wykorzystujący lukę w systemie operacyjnym Windows. Ten ostatni był przyczyną prawie 3% wszystkich wykrytych w październiku infekcji. INF/Conficker (1,68% infekcji)wykorzystuje pliki autostartu do infekowania kolejnych komputerów.

Światowa lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net społeczności ponad 140 milionów użytkowników programów ESET na całym świecie, którzy przesyłają próbki podejrzanie zachowujących się aplikacji do laboratoriów ESET. Tam poddawane są one analizie, na podstawie której tworzone są niezbędne sygnatury nowych wirusów oraz raporty o zagrożeniach obecnych w sieci. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 100.000 różnych zagrożeń.

Źródło: ESET

Polecamy artykuły:  
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
GeForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ***** onetowskie tematy. ;/
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ok czuje się doinformowany... No ale co z tego ?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Chyba największym skupiskiem wirusów są komputery na salach wykładowych. Po mojej prezentacji antywirus na moim kompie wykrył 2 wirusy na pendriv'ie...
    • avatar
     Askvoll
     0
     @Taczi, @Scoop
     Serwis żeby się utrzymał, musi wyświetlać reklamy, a to oznacza, że gdy nie ma ciekawych tematów trzeba tworzyć jakieś "newsy" by były nośnikiem reklam. Nawet, przekazywana informacja jest niewiele warta, tak jak tu... bo procentowe słupki może i pasują do TzG, ale nie do poważnego serwisu... Nie wiadomo, czy całkowita liczba odnotowanych zagrożeń w danym okresie to 10 czy 10mln. Poza tym mowa tylko o 20%, a gdzie reszta?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Kolejny durny temat, czuje sie jak na onecie. Jak jeszcze raz takiego zobacze to przestane klikać w te reklamy.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nie ma to jak Linux. :)