Nauka

Perseidy 2022. Kiedy obserwować sierpniowy deszcz meteorów?

przeczytasz w 2 min.

Perseidy to słynny deszcz meteorów, którego doskonała widoczność kojarzy się z długim sierpniowym weekendem. Dlaczego w tym roku warto przeczekać ich kumulację i spojrzeć w Gwiazdozbiór Perseusza tydzień później?

Perseidy widoczne są na nocnym niebie od połowy lipca, a kumulacja zjawiska następuje między 9 a 14 sierpnia. W tym roku szczyt ich aktywności przypada w pierwszą noc długiego weekendu. Dlaczego to dobra pora na podziwianie mżawki, a nie deszczu meteorów?

Kiedy przypada szczyt Perseidów w 2022 roku?

Meteory z roju Perseidów sporadycznie przecinają nocne niebo już od kilkunastu dni. Najwięcej ich rozświetlić powinno mrok w nocy z 12 na 13 sierpnia. Podczas kumulacji zjawiska obserwacja nie wymaga szczególnych przygotowań.  Przydaje się brak zachmurzenia i oddalenie od świateł miasta.

szczyt perseidów sierpień 2022

Oprócz tego wystarczy skierować spojrzenie w stronę Drogi Mlecznej. To wzdłuż niej, pomiędzy Gwiazdozbiorami Kasjopei i Andromedy, rozciąga się Gwiazdozbiór Perseusza i wyznacza on kierunek, z którego Perseidy zmierzają w stronę Ziemi.

perseusz i kasjopejaGwizadozbiory Perseusza i Kasjopei na nocnym niebie. Źródło: Wikimedia

Dlaczego Księżyc odbierze nam widok na spadające gwiazdy?

W tym roku nie będzie jednak szans na wyjątkowe fajerwerki w wykonaniu meteorów z roju Perseidów. Największa ich aktywność zbiega się w czasie z pełnią Księżyca.

pełnia ksieżyca sierpień 2022

Ominąć jego blask będzie trudno nawet w górskich kotlinach. Wschód Księżyca prognozowany jest na 20:52 12 sierpnia, a zachód na 6:33 13 sierpnia. Najwyżej na nieboskłonie pojawi się on około 1:30 13 sierpnia.

W ten sposób na całej półkuli północnej widoczność spadających gwiazd w szczycie Perseidów obniży się tak bardzo, że nieświadomy obserwator może je przegapić. Księżyc w pełni zmniejszy ich widoczność do 10 - 20 na godzinę, podczas gdy w bezchmurną noc ich kumulacji, powinniśmy dostrzegać co najmniej jeden spadający meteor na minutę (50 – 60 na godzinę).

Perseidy 2022. Kiedy jest najlepszy moment na  obserwacje?

Księżyc osiągnął I kwadrę 5 sierpnia i dąży do pełni. Obecnie Perseidów co noc jest coraz więcej, ale blask księżycowej tarczy nie będzie im przeszkadzał jeszcze tylko przez trzy noce. Zapolować na ich deszcz warto dopiero po pełni. Perseidy znikną z nocnego nieba 1 września, ale wyraźnie słabnąć zaczną dopiero w nocy z 21 na 22 sierpnia. Jeśli zachmurzenie sobie odpuści, to ciekawiej na niebie będzie w tydzień po maksimum Perseidów. 

Żródła: timeanddate.com, NASA, inf. własne

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kkastr
  8
  Dwie korekty: Perseidy to rój meteorów, a nie deszcz meteorów. Najlepiej obserwować nie patrząc w stronę gwiazdozbiory Perseusza, tylko jakieś 60-120 stopni od niego. W Perseuszu jest radiant roju Perseidów, ale to znaczy, że w tym miejscu meteory są najkrótsze i najmniej efektowne.
  • avatar
   oreonoreon
   5
   Szkoda, że w nocy. W Rudzie Śląskiej w nocy jest taki smród, że można go kroić nożem do smarowania.
   • avatar
    PerfectDAY
    2
    Mieszkam na wsi z dala od dużych miast więc widok na niebo mam bardzo dobry. Perseidy widziałem już niejednokrotnie i szczerze mówiąc nie ma w tym nic spektakularnego. Ot raz na jakiś czas śmignie coś na niebie i tyle. Jeśli ktoś nastawia się na coś w rodzaju deszcze meteorów to się bardzo rozczaruje.
    • avatar
     antytalent
     1
     Naprawdę nie ma się czym podniecać. A już nazywanie tego "deszczem" jest bardzo dużym nadużyciem.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Czy lornetka da lepszy obraz,jak tak to jaka najlepsza by była? bo tak myśle żeby wejść na dach bloku i przez lornetke patrzeć bo z ziemi to jest za dużo światła.
      o takie coś https://allegro.pl/oferta/monokular-luneta-lornetka-turystyczna-300x-12263130714 i od razu można nagrywać.
      • avatar
       pawluto
       0
       Napewno dziś poobserwujecie...hahahahaha...Niebo teraz i w nocy będzie zachmurzone !
       Tak więc polecam dobry film w nocy a nie spoglądanie w niebo...