Ciekawostki

Pierwszy miesiąc - od jednej komórki do kijanki 6 minut

przeczytasz w 1 min.

Jak wyglądają pierwsze godziny, dni i tygodnie zwierzęcego życia. W przypadku zaawansowanych organizmów takich jak człowiek, ale też płazów, bardzo podobnie.

Czy wiedzieliście, że pierwsze tygodnie rozwoju zwierząt, niezależnie od tego czy jest to człowiek, ptak czy płaz, przebiegają podobnie? Po kilku tygodniach embrion wygląda bardzo podobnie i dopiero w kolejnych miesiącach rozwoju zaczynają dochodzić do głosu cechy osobnicze, które zakodowane są w DNA. Jak wygląda taki rozwój przez pierwsze cztery tygodnie możemy zobaczyć na poklatkowym filmie, który ukazuje rozwój traszki alpejskiej.

W ciągu sześciu minut w poklatkowym filmie Becoming jego autor Jan van IJken pokazuje jak pojedyncza komórka (zygota) ulega podziałowi i zmienia stoją strukturę (co samo w sobie jest niezwykłe), aż w końcu przybiera formę larwalną (kijanki). Potem rozwój przebiega już inaczej. W tym przypadku kijanka staje się w końcu młodym płazem. W przypadku człowieka dalszy rozwój zarodka przebiega już inaczej, sam w sobie jest tez tematem dyskusyjnym ze względu na brak zgody co do tego kiedy zarodek należy uznać za człowieka. Pozwólmy sobie nie poruszać tego tematu teraz, a podziwiajmy piękno powstawania życia.

Patrząc się na takie filmy, aż trudno wątpić, że zostało to w jakiś sposób zaplanowane. Jak, tego nie wiemy. Staramy się tylko to sobie wytłumaczyć na różne sposoby co nie zawsze idzie nam dobrze.

Źródło: Jan van IJken (janvanijken.com), Vimeo

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gofish
  2
  Przerażające. Obcy atakuje ;-)
  • avatar
   dariozata
   -7
   Podziwiajmy dzielo Pana Boga! Caly ten swiat, wszechswiat i wszystko co sie w nim znajduje lacznie z zyciem zostalo zaplanowane miliardy lat temu wlasnie przez Pana Boga ktory zapoczatkowal wszystko w chwili ktora wy nazywacie ''Wielkim Wybuchem''!
   • avatar
    kosiarz007
    0
    Cóż za kontrowersyjny ostatni akapit.