Telefony

Pixel Qi: nasz nowy ekran jest dużo lepszy niż Retina w Apple iPad 3

Potrzebuje znacznie mniej prądu niż produkt Apple

Pixel Qi, producent wyświetlaczy, które mogą pracować zarówno jako zwykły panel LCD, jak i ekran odbijający światło, rzuca rękawicę Apple. Inżynierowie tej firmy twierdzą, że firma jest w stanie wyprodukować panel tak samo dobry, a nawet lepszy niż Retina, która zainstalowana jest w nowym iPadzie (znanym jako iPad 3).

Technologia wyświetlaczy stosowana przez Pixel Qi pozwala na zminimalizowanie poboru prądu przez urządzenie podczas pracy w pełnym świetle. Wynika to ze specyficznego trybu pracy, który zamiast silnego podświetlenia ekranu LCD wykorzystuje jego charakterystyczną dla paneli Pixel Qi cechę - odbijanie światła, podobnie jak kartka papieru. Pixel Qi chwali się także większą energooszczędnością w tradycyjnym trybie wyświetlania, co widać na diagramie poniżej.

Pixel Qi ekran LCD ZTE Light 2 tablet
Panel Pixel Qi starej generacji, o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, trafił do zaprezentowanego na MWC 2012 w Barcelonie tabletu ZTE Light 2.

Produkty Pixel Qi na razie jednak nie zawojowały rynku - dostępne są jedynie w kilkunastu urządzeniach. Firma jednak nie ustaje w dążeniach do stworzenia jeszcze lepszych paneli LCD przepuszczająco-odbijających światło.

Ostatnią deklarację można potraktować jako wyzwanie dla Apple. Pixel Qi zwraca uwagę na ich zdaniem rozczarowujący pobór prądu przez nowy ekran nowego iPada i informuje, że jest w stanie wyprodukować ekran Pixel Qi o takiej samej rozdzielczości - 2048 x 1536 pikseli - ale znacznie bardziej energooszczędny.

Apple iPad Pixel Qi wyświetlacze porównanie pobór prądu
Zapotrzebowanie na moc ekranów LCD stosowanych w tabletach Apple oraz paneli Pixel Qi. Dysproporcje tym większe, im większa rozdzielczość wyświetlacza.

Ekran ma cechować także lepsza jakość obrazu, czyli kontrast, odwzorowanie kolorów, kąty widzenia. W trybie zminimalizowanego poboru prądu, proponowany panel Pixel Qi ma być 100 razy bardziej energooszczędny niż ekran zastosowany w nowym iPadzie.


Więcej o technologiach wyświetlaczy:

Źródło: PixelQi

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  phillosoff
  7
  Faktycznie to by było coś, każdy wat poboru prądu mniej w urządzeniach przenośnych jest istotny.
  • avatar
   Askvoll
   1
   Jest to bardzo energooszczędny ekran, bo... jeszcze go nie ma, podczas gdy Retina od dawna na siebie zarabia. Uwielbiam takie puszenie piórek, wspaniałe zapowiedzi i projekty... Niech zoptymalizują produkcję, zapewnią moce przerobowe, zejdą z ceną i może zobaczymy to cudo w kolejnych modelach tabletów i smartfonów.
   • avatar
    aquadigger
    -1
    nowego iPada powinny nazwać iPad 3 a nie iPad HD bo i tak wszyscy na niego tak mówią
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     blacberry 7290 pierwszy "kolorowy"(blado) w telefonach, widoczność w dzień bez podświetlenia, to zabytek sprzed 8 lat szkoda że technologia lcd poszła w kierunku czarnych ekranów, oled to w przypadku telefonów i tabletów(narazie zaporowa jest cena) ślepa uliczka, czekam na renesans pixel qi, poczekamy i pewnie nie zobaczymy poza prezentacjiami.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      ten ZTE Light 2 z ekranem PQi trafił w końcu do produkcji?
      • avatar
       stud3nt
       0
       Zobaczę, to uwierzę. Pierwsza generacja tych ekranów wyglądała fajnie na papierze, ale w realu nie spełniała oczekiwań.

       Tryb bez podświetlenia dobrze działa w zasadzie tylko przy pełnym świetle słonecznym, w pomieszczeniach (nawet dobrze oświetlonych) ekran daje straszne odblaski.

       W produkcji też tego nigdzie nie ma - sprzedawali tylko ekrany 10.1" do samodzielnego montażu w którymś modelu netboka. I tyle. A chwalili się, że potrafią zrobić 42" telewizor FullHD o poborze mocy 10W - śmiech na sali...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        stud3nt

        Pożyjemy zobaczymy jakby ktoś mi 20 lat temu powiedział że będę miał telefon z 4 rdzeniowym procesorem /cieniutki TV powieszony na ścianie itp itd to bym go wyśmiał i powiedział mu że dział z książkami SF jest gdzie indziej teraz mnie to nie dziwi więc resztę sam sobie dopowiedz