Oprogramowanie

Pliki: Ubuntu 11.04 Beta 2

przeczytasz w 2 min.

Programiści z fundacji Canonical poinformowali o udostępnieniu drugiej już wersji beta systemu Ubuntu w wersji 11.04. Jak poinformowała Kate Stewart - pełniąca funkcję głównego menedżera wydań Ubuntu, system nie pojawi się w wersji Relese Candidate, lecz ostatnim wydaniem przed wersją stabilną będzie właśnie opublikowana wersja Beta 2.

  więcej plików
   »20 najnowszych plików
 »sterowniki i narzędzia do kart graficznych
 »narzędzia CPU
 »benchmarki, testy
 »wszystko dla Windows
 »gry, poprawki, dodatki
 »multimedia

 »
zobacz wszystkie lub wyszukaj plik
 »zaproponuj dodanie pliku lub programu

Stabilne wydanie tego najbardziej rozpoznawalnego systemu z rodziny Linux zostanie wydane dokładnie 28 kwietnia. Decyzja o rezygnacji z wydania wersji kandydującej została spowodowana chęcią wydania finałowej wersji jeszcze przed Świętami Wielkiejnocy. Czy zatem pośpiech może negatywnie wpłynąć na jakość wydania? Według twierdzenia przedstawicieli Canonical - absolutnie nie. Gdyż dystrybucja jest już niemalże gotowa do wydania, obecnie deweloperzy skupiają się jedynie na kosmetycznych poprawkach w wydaniu.

Z tego co już oficjalnie wiadomo, nowa odsłona Ubuntu będzie już nieodwołalnie posiadała środowisko graficzne Gnome 3 wraz z interfejsem Unity - który w ostatnim czasie budził sporo sporów wśród społeczności Ubuntu. Która podzieliła się na dwie części: jedną będącą zwolennikiem zmian oraz drugą twierdzącą, że nowe Gnome (3) zawiera jeszcze całą masę błędów i niedoróbek i nie nadaje się jeszcze na stabilne wydanie Ubuntu. Jednak niedawno wszelkie specyfikacje na ten temat uciął Rick Spencer.

Oprócz środowiska Gnome 3 w nowym Ubuntu domyślnie znajdziemy m.in. przeglądarkę Mozilla Firefox 4, odtwarzacz Banshee 2.0 oraz pakiet biurowy LibreOffice 3.3.2. System pracuje pod kontrolą jądra w wersji 2.6.38. Wprowadzono poprawki odnośnie obsługi GPU, dodano "łatki" dla wielu urządzeń audio oraz w celu lepszego oszczędzania energii zaktualizowano aplikację Powernap do wersji 2.0. Ponadto znacząco ulepszono obsługę systemów plików t.j. Btrfs, Ext4, czy XFS.

Na serwerach Canonical można znaleźć również bliźniaczą dystrybucje Kubuntu 11.04 Beta 2 - opartą o środowisko graficzne KDE 4.6.1. W której prowadzono m.in. domyślny odtwarzacz GStreemer czy też dodano aplikację OwnClowd.


Pobierz: Ubuntu 11.04 Natty Narwahal Beta 2

Rozmiar pliku: ~700 MB


 

Źródło: Ubuntu, Thecamels

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Coś ci sie pomyliło domyślne środowisko graficzne to Unity a nie gnome3 lecz bedzie możliwość przełaczenia pomiedzy unity a gnome classic (gnome2)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Cały pomysł z Unity mi się osobiście podoba, w końcu OSX ma coś podobnego i to się tam sprawdza.

   W domu mam dwa kompy na ubuntu 10.10 i czekam z niecierpliwością na 11tke :) Jednak najbardziej czekam na serwer wyświetlania Wayland, który docelowo może zastąpić stary i wysłużony XServer. Oby Nvidia w końcu potwierdziła wsparcie dla Waylanda w przyszłości. Biblioteka Qt i GTK już są na niego prawie sportowane z tego co wiem.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Trzeba przyznać, że Unity jest ładniejsze od windowsowego aero :D
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Mam nadzieję, że na tej becie2 nie będę miał takich srogich problemów ze sterami do grafiki :/ Bo na kubuntu 11.04 b2 miałem rzeźnię :(
     • avatar
      NomadDemon
      0
      mi sie tez zdawalo ze albo unity albo gnome 2

      blad jest, GSTREAMER a nie GSTREEMER
      i to nie jest odtwarzacz muzyki, a warstwa multimediów
      • avatar
       Irrlicht
       0
       Coś czuję że GNOME zrobiło swoim miłośnikom podobnego psikusa, jak KDE parę lat temu. Teraz KDE (4.5 i nowsze) jest już całkiem używalne, ale przedwczesne forsowanie nie do końca dojrzałej wersji na użytkownikach miłe nie było.
       • avatar
        deel77
        0
        No to będzie kolejny niedopracowny linuks w pierdyliardzie wersji z kilkoma wersjami środowisk graficznych, oparty na beta sterownikach. To na pewno pozwoli na zwiększenie liczby użytkowników linuksa ;). Całe szczęście że można kupić porządny system operacyjny od microsoftu.

        A tak na poważnie; próbowałem linuksa kilkanaście razy (wersje stabilne) i jeszcze nie trafiłem na wersję która nie sprawaiła problemów.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Ja tam czekam na Linux Mint 11 Katya, Ubuntu jest dla mnie zbyt przebajerowane.