Technologie i Firma

Płynne akumulatory o 10-letniej żywotności

przeczytasz w 1 min.

Zaprojektowane przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda płynne akumulatory mogą sprawdzić się przy magazynowaniu energii z OZE.

Pojemność, owszem, jest jednym z problemów współczesnych akumulatorów (szczególnie względem rozmiarów), ale być może nawet większym jest ich żywotność. Standardowe akumulatory litowo-jonowe mogą stać się kompletnie bezużyteczne po zaledwie kilku latach, co w przypadku smartfonów nie jest może kłopotliwe (i tak zdążymy je do tego czasu wymienić), ale już w przypadku systemów magazynowania energii – jak najbardziej tak. 

Mowa jest tutaj przede wszystkim o systemach stworzonych z myślą o przechowywaniu energii z paneli słonecznych lub elektrowni wiatrowych i to właśnie w tych zastosowaniach najlepiej może sprawdzić się wynalazek naukowców z Uniwersytetu Harvarda. To płynny akumulator (czyli taki, który magazynuje energię w cieczach), który ma jedną ogromną zaletę: żywotność przekraczającą 10 lat.

Kluczem była modyfikacja cząsteczek elektrolitów, ferrocenów i wiologenów w taki sposób, by były rozpuszczalne w wodzie i odporne na degradację. Otrzymany roztwór cechuje się utratą zaledwie 1 procenta pojemności po każdym tysiącu cykli ładowania. Czysta woda nie jest ponadto żrąca czy toksyczna, dzięki czemu nawet nieszczelny akumulator nie stanowiłby żadnego zagrożenia. 

Płynny akumulator to zdaniem naukowców sposób na ochronę środowiska, ale też spore oszczędności. Wykorzystane w tym wynalazku składniki są tanie, a jednocześnie zapewniają żywotność większą nawet kilka razy. Za sprawą obu tych zalet zainteresować nim mogą się więc przede wszystkim przedsiębiorstwa zajmujące się magazynowaniem energii z odnawialnych źródeł.

Niestety na razie jest jeszcze sporo przeszkód i naukowcy z Uniwersytetu Harvarda nie mają jeszcze konkretnego planu wprowadzenia tej technologii na rynek. Warto jednak trzymać kciuki za powodzenie.

Źródło: Engadget, Harvard

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Atak-Snajpera
  6
  Ktoś już zrobił statystyki ile takich newsów na temat rewolucji w bateriach mamy co roku?
  • avatar
   Kynareth
   6
   Kiedyś byłem nastawiony pozytywnie i reagowałem bardzo entuzjastycznie na takie newsy, ale wiele lat minęło, a nawet jedna z tych rewolucyjnych technologii nie weszła w życie. Dlatego teraz jestem bardzo sceptyczny i ostrożny co do tego typu informacji.
   • avatar
    krecik88
    5
    I tak będzie to samo przez następne lata, bez wielkich zmian.
    • avatar
     ciomasta
     5
     Tych nowinek widzę, słyszę i nie czuć je od 5 lat :)
     tyle nowinek było o Akumulatorach .
     • avatar
      PITUCH1
      5
      A co się stało z tą Laską , co wymyśliła bateryjki (czyt. akumulatorki) ładowane w sekundę i żywotność 10K razy ? Też leciała jakimś samolotem , na którym niby złoto było , i spadł , jak z tymi kolesiami od paliwa alternatywnego ?
      • avatar
       Yukko
       3
       Dobrze wiedzieć jakich jeszcze baterii w życiu nie zobaczę. No to ciekawe jakiej jeszcze nie zobaczę i wy też.
       • avatar
        Dizzy
        2
        Spoko, najpierw w Note 7 wybuchały a teraz będzie szansa na zalanie :D
        • avatar
         Dragonik
         1
         Otóż to jakich to rewolucji miało nie być i co? nic się nie ruszyło
         • avatar
          rahl_r
          1
          Co za durne komentarze, czy ktokolwiek z was zadał sobie trud przeczytania news'a ? A jeśli nawet to najwyraźniej nic nie pojął.
          Ten typ akumulatora nie ma nic wspólnego z tymi w Note i nigdy nie będzie stosowany w w urządzeniach przenośnych, samochodach itp.
          Ma służyć tylko i wyłącznie do przechowywania energii na wielką skalę(mowa o MWh) i balansowania sieci, idealny jako dodatek do farm słonecznych i wiatrowych.
          Najważniejszą cechą tego typu akumulatorów jest bardzo niski koszt i wysoka trwałość.
          Dla zainteresowanych:
          https://en.wikipedia.org/wiki/Flow_battery

          ad W.Kulik - naprawdę wstyd mi za tych komentujących powyżej, człowiek (ty) się wysila, a wygląda to jakbyś próbował tłumaczyć algebrę bandzie orangutanów.
          * nie dotyczy barteo1201 & .Alx
          • avatar
           barteo1201
           0
           To jakaś nowość? A ja myślałem że Ogniwa galwaniczne zawsze mogą być płynne (klasyczne) :D
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Uff, dopiero wtorek co prawda, ale cieszę się, że nie będzie tygodnia bez informacji o wynalezieniu nowego typu rewolucyjnych akumulatorów, których nigdy nie zobaczymy.