Płyty główne

Płyty główne Intel 300 teraz z obsługą aż 128 GB pamięci RAM

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
20 komentarzy Dyskutuj z nami

Wsparcie dla pojemniejszych modułów szczególnie powinno ucieszyć entuzjastów, którym nie wystarczała dotychczasowa funkcjonalność - w końcu pamięci RAM nigdy nie za dużo.

W ostatnich dniach mainstreamowa platforma Intela zyskała poważną przewagę względem konkurencji - zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, posiadacze płyt głównych z serii 300 będą mogli wyposażyć swoje komputery w 32-gigabajtowe moduły DDR4. Wsparcie dla takich kości jest już dostępne w modelach firm ASUS, Gigabyte i MSI.

Wsparcie dla pojemniejszych pamięci szczególnie powinno ucieszyć profesjonalistów, którzy wykonują skomplikowane projekty, ale nie chcą się przesiadać na high-endową platformę X299. Przy obsadzeniu czterech banków, także i tutaj możliwe będzie wykorzystanie nawet 128 GB pamięci RAM.

Gigabyte Z390 - obsługa 128 GB pamięci DDR4 RAM

Do obsługi pojemniejszych modułów wymagana jest aktualizacja BIOS-u płyty głównej (odpowiedni mikrokod pojawił się w niektórych modelach z chipsetem Intel Z390, ale wkrótce ma on zostać zaimplementowany również do innych płyt z serii 300).

Warto dodać, że wcześniej podobna funkcjonalność była dostępna w niektórych płytach głównych ASUS ROG Maximus XI (Z390).

Źródło: ASUS, Gigabyte, MSI

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  Chyba powoli zbliżamy się do 128-bitowych systemów operacyjnych... ;)
 • avatar
  eninede
  Skad ograniczenie do 128GB skoro 64bitowe procesory zdolne sa do zaadresowania w -eksa skali? Czemu sluzy ta pseudo-pelna 64-bitowosc?
 • avatar
  awesome1337
  zważając na to jak intela HEDT od dołu jest zjadany przez ich własna platforme mainstream a od góry przez TR i Epyc to te 128gb ma sens
 • avatar
  Virtus
  Czyli mogę być pewien, że Gigabyte Z390 Designare obsłuży 32 GB panele?
 • avatar
  Szymon331
  Wow, nareszcie coś się dzieje. Większość płyt głównych nie ogarnia więcej pamięci RAM niż 64GB a przecież to wcale nie jest dużo jak na obecne standardy... 64GB to się dało montować z 10 lat temu jeśli mnie mięć nie myli.
 • avatar
  Aquagen
  Miejmy nadzieję, że doczekamy się wsparcia 32GB modułów także na platformie X299, co pozwoli na 256GB konstrukcje.

  Swoją drogą, to ciekawe kiedy będzie można wreszcie kupić moduły UDIMM 32GB dual rank?