Chłodzenie

PNY: wodny GTX 580 ochłodzi także procesor

z dnia
Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

PNY wprowadziło do sprzedaży kartę graficzną XLR8 Liquid Cooled GTX 580, która pod referencyjną obudową kryje blok wodny z kompaktowego chłodzenia cieczą. W ofercie producenta jest również dostępna wersja z dodatkowych chłodzeniem na procesor.

Jakiś czas temu pisaliśmy o prototypie karty graficznej PNY GTX 580 XLR8 Enthusiast Edition, a więc modelu wyposażonym w kompaktowe chłodzenie cieczą. Amerykański producent po prawie czterech miesiącach oczekiwań, postanowił wprowadzić do swojej oferty finalną konstrukcję.

Wersja przeznaczona do sprzedaży zmieniła nazwę i teraz występuje pod oznaczeniem XLR8 Liquid Cooled GTX 580. Karta pracuje z domyślnie zwiększonymi taktowaniami, wynoszącymi 857 MHz dla rdzenia oraz 4212 MHz dla pamięci. Oznacza to więc, że jest ona najszybszą seryjnie produkowaną 580-tką, a tym samym przegania takie konstrukcje jak Point of View GeForce GTX 580 TGT Beast, czy Zotac GTX 580 Extreme Edition. Z pewnością to jednak nie koniec możliwości karty, bowiem prototyp modelu udało się podkręcić na standardowym chłodzeniu do 955 MHz na procesorze graficznym i 4400 MHz na pamięciach.

karta graficzna PNY XLR8 Liquid Cooled GTX 580

Na pierwszy rzut oka konstrukcja wygląda jak każdy inny „referent” z charakterystyczna obudową od Nvidii. Okazuje się jednak, że zamiast dużego radiatora umieszczono tam blok wodny chłodzony standardowym wentylatorem, a całość połączono dwoma wężykami do niewielkiej chłodnicy ze 120 mm wentylatorem.

Całość wyprodukowała wyspecjalizowana w tym fachu firma Asetek. PNY deklaruje, że taki sposób chłodzenia jest o 30% wydajniejszy i cichszy od referencyjnego. Warto jednak zaznaczyć, że producent ma także w swojej ofercie model, który został wyposażony również w blok wodny na procesor. Pozostaje jednak pytanie, czy niewielka chłodnica ze 120 mm wentylatorem poradzi sobie z odprowadzeniem ciepła z gorącego i mocno podkręconego GeForce GTX 580 oraz wydajnego procesora.

karta graficzna PNY XLR8 Liquid Cooled GTX 580 z blokiem wodnym na procesor

PNY XLR8 Liquid Cooled GTX 580 jest już dostępny w sprzedaży i jego cena wynosi 580 dolarów, natomiast wersja z dodatkowym chłodzeniem procesora jest o 70 dolarów droższa. Zgodnie z aktualnym kursem walut ceny te odpowiadają około 1680 i 1880 złotym. Producent udziela na swoje produkty 5-letniej gwarancji, a pierwsze 100 osób, które zakupi kartę przez jego stronę internetową, otrzyma unikalny T-Shirt, pamięć flash o pojemności 8 GB oraz przewód miniHDMI – HDMI o długości 5 metrów.
 

Więcej o kartach graficznych GeForce:

źródło: TCMagazine.com PNY

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Takie chłodzenie, a zero radości z podkręcania będzie...
 • avatar
  Konto usunięte
  niezły pomysł i nie najdrożej - jeszcze jakby dobrze to chłodziło to naprawdę wydaje się być opłacalnym zakupem.
 • avatar
  Konto usunięte
  Nie zda egzaminu, będzie się gotować tak gpu jak i cpu
 • avatar
  Konto usunięte
  Robi wrazenie.
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak nigy się z wami zgodzę, za mały radiator i za niska moc pompki. Przekrój wężyków również zostawia wiele do życzenia. Pewnie zimne idzie na gpu, cieplejsze/gorące na procesor.
 • avatar
  Konto usunięte
  radiator 1x120mm do chłodzenia najgorętszego GPU na rynku + opcja z procesorem??? Troche to dziwne..powinni dawać przynajmniej 2x120mm
 • avatar
  1wilq
  miałem chłodzenie wodne.. hmm.. aquagate cooler mastera przez jakiś czas.. i aktualnie leży w szafie i się kurzy.. ponieważ w podkręcaniu dużej różnicy nie zauważyłem ( wróciłem do swojego freezer'a) a aquagate'a pewnie sprzedam...może wymyślą kiedyś lepszy sposób chłodzenia podzespołów..
 • avatar
  Konto usunięte
  Yhm...Yhm... 250W ciepła z grafy + procek (100-150W) ma oddać chłodnica 12x12 cm ?!

  Tak jak by do tira założyć chłodnice od starego kadeta ze szrotu :E

  Już pomijając pompkę i węże..
 • avatar
  Konto usunięte
  Takie to bez polotu :(
 • avatar
  Lightning
  Samą kartę jeszcze można kupić (jeśli cena trochę spadnie) ale blok wodny na CPU w tym zestawieniu nie zda egzaminu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ciekaw jestem tylko ile bedzie ta karta zżerała PRĄDU ?? napewno nie mniej niż Normalna wersja ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  no nareszcie jakieś przełomowe rowiązanie, nic tyklo brac bo za te cene watro
 • avatar
  Dwd89
  za tą cenę to warto kupić 2x hd69502GB używkę modowalną do hd6970 :)

  będzie wydajniej.
 • avatar
  mutissj
  cena zaskakująca
 • avatar
  Szymon331
  Coś nieciekawie to wygląda. Ni to chłodzenie wodne, ni powietrzne...