Technologie i Firma

Polacy - społeczeństwo (coraz bardziej) bezgotówkowe

przeczytasz w 1 min.

Polacy chętnie korzystają z możliwości płacenia kartą czy smartfonem, ale wciąż brakuje podmiotów, które im to ułatwiają.

4 na 10 Polaków nie miałoby problemów z tym, by już dzisiaj zrezygnować z płatności gotówką (jeśli tylko problemów nie robiliby również usługodawcy czy sklepy), a 65 proc. z nas twierdzi, że płatności za pomocą karty czy smartfona są bezpieczne. Jednocześnie prawie 3 na 4 uważa, że (z tych lub innych przyczyn) nigdy nie będziemy mogli w stu procentach porzucić transakcji gotówkowych.

Skąd te liczby? Z globalnego badania ING przeprowadzonego w 17 krajach świata. Odpowiedzi Polaków zostały zebrane i podsumowane na miłej dla oka infografice (na końcu newsa), na której przedstawione są też odpowiedzi na pytania „Ile masz gotówki przy sobie?”, „Kiedy ostatni raz korzystałeś z gotówki” czy też o to, w jaki sposób najczęściej płacimy za różnego rodzaju wydatki.

Badanie wyraźnie pokazuje, że Polacy są bardzo pozytywnie nastawieni do płatności bezgotówkowych i chętnie z nich korzystają. Coraz częściej zamiast monet i banknotów w celu uiszczenia płatności wyjmujemy kartę płatniczą czy też smartfona (wykorzystując np. usługę BLIK, która ma już ponad 3,5 miliona użytkowników). 

Ograniczona funkcjonalność (szczególnie tego drugiego rozwiązania) sprawia jednak, że nie możemy choćby w znacznym stopniu zrezygnować z gotówki. Być może stanie się to zachętą dla sklepów i firm, by wprowadzały możliwość korzystania z nowoczesnych opcji płatności. Jak bowiem widać – społeczeństwo jest na to gotowe.

ING infografika płatności

Źródło: ING Bank Śląski

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kojot321
  6
  jak mi została stówa do 10-tego to też zaliczam się do tego grona? :P
  • avatar
   axelbest
   3
   https://thehftguy.files.wordpress.com/2017/07/what-if-i-told-you-it-took-25-years-to-equip-every-human-being-with-a-personal-tracking-device.jpg?w=809
   • avatar
    cacodemon
    2
    Czyli coraz głupsze...
    • avatar
     supervisor
     2
     Faktycznie, czasem czuje się jakby czasy mnie pozostawiły za sobą.

     Idę z kolegami do knajpy coś zjeść, na nas pięciu - czterech moich kolegów płaci za siebie kartą. Tylko ja mam przy sobie sensowną ilość gotówki. Jakaś starsza rodzina obok płaci kartą i wychodzi...

     Dziwne uczucie.
     • avatar
      michael85
      1
      Na Cyprze już to przerabiali. Radzę przemyśleć.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Nie używam gotówki od jakiegoś czasu z 2 prostych powodów:
       1. Polska waluta jest nieporęczna - mamy zbyt wiele monet co przeradza się w to że zaczynasz w pewnym momencie nosić przy sobie ołowianą kulę której za wszelką cenę chcesz się pozbyć, a nie zawsze w sklepach chcą Ci to ułatwić (a latać do banku też nie będę żeby wymieniać 30x 5zł monet na 2 banknoty.
       2. Ceny w Polsce są ustalane absurdalnie do istniejących nominałów wszystkie końcówki 0,99 są zmorą naszego kraju, żeby dać odliczoną kwotę 99gr potrzeba aż 6monet.

       Jeżeli w naszym kraju zamienić monety 1 - 5zł na banknoty i wprowadzić jakieś normalne końcówki (25, 50, 75) to chętniej bym używał gotówki, a tak pozostanę sobie przy karcie (niech mnie śledzą, wisi mi to, nie mam nic do ukrycia) bo jest poręczniej, lżej w porteflu, a dodatkowo nie jestem wszędzie "dy**ny" na przysłowiowego grosika bo Pani w kasie nie ma wydać reszty.