Nauka

Polska Agencja Kosmiczna rozkręci naszą myśl techniczną?

przeczytasz w 2 min.

POLSA ma być polską NASA. Czy nasi specjaliści zostaną wreszcie dostrzeżeni i docenieni na arenie międzynarodowej?

Rosetta
rys. Rosetta Mission

Co do tego, że polska myśl techniczna ma się świetnie nikt chyba nie ma wątpliwości. Nasi specjaliści co chwilę prezentują niezłe wynalazki i dokładają swoje trzy grosze do najważniejszych urządzeń. Szczególnie zauważalne jest to w sektorze astronomii i eksploracji kosmosu. Niestety nasze pomysły najczęściej są sprzedawane światowym organizacjom i nikt nie pamięta o naszym udziale. Być może jednak wkrótce to się zmieni. Oficjalnie ogłoszono bowiem, że niedługo utworzona zostanie POLSA – Polska Agencja Kosmiczna.

Propozycję utworzenia Polskiej Agencji Kosmicznej wniosło Polskie Stronnictwo Ludowe. Sejm jednak był wyjątkowo jednogłośny – „za” zagłosowało 434 spośród 438 posłów. Należący do partii PSL wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował utworzenie agencji POLSA, ponieważ w wyniku uczestniczenia Polski w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) nie tylko byliśmy stratni finansowo, ale też polski sektor kosmiczny mimo ogromnego potencjału właściwie stał w miejscu. 

POLSA ma tę sytuację zmienić. Agencja pozwolić ma na rozkręcenie polskiej myśli technicznej, a także polepszenie współpracy nauki z biznesem. Koszty funkcjonowania tej organizacji oszacowano na 5-10 milionów złotych rocznie. Rząd wierzy, że Polska Agencja Kosmiczna pozwoli także na rozkręcenie naszej gospodarki. Zainwestowane w rozwój pieniądze będą bowiem miały możliwość, aby się zwrócić.

Najważniejsze jednak wydaje się to, że Polacy wreszcie mogą zacząć być uznawani w sektorze astronomii. Nasi specjaliści, którzy niejednokrotnie już udowadniali, że potrafią tworzyć i opracowywać niezwykłe wynalazki, wreszcie będą mogli projektować pod własną banderą. „Nie pozwólmy, aby nasi naukowcy wyjeżdżali do ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych, czy we Francji i tam realizowali swoje pasje i swoje zamierzenia naukowe” - podkreślił członek Parlamentarnego Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej Maciej Mroczek z Twojego Ruchu.

Niewiele osób wie, że przemierzający marsjańskie pustkowia łazik NASA Curiosity jest wyposażony w czujnik na podczerwień, który został zaprojektowany przez polskich konstruktorów. W zawodach University Rover Challenge na najlepszego łazika dwa razy z rzędu pierwsze miejsce zajęli natomiast studenci z Politechniki Białostockiej. Po orbicie wokółziemskiej krąży także 6 kilogramów rodzimej nauki w postaci satelity LEM. Tego wszystkiego, dzięki utworzeniu POLSA, ma być znacznie więcej.

Polska Agencja Kosmiczna nie będzie się jednak ograniczać wyłącznie do narzędzi służących przede wszystkim do eksploracji kosmosu. POLSA będzie również pracować nad innymi naukowymi projektami z sektora astronomii. „Nie chodzi tylko o projekty typu łazik marsjański, który jest jednak bardzo kosmicznym projektem, ale też o projekty np. satelitów, balonów stratosferycznych, czy o projekty związane z samym systemem GPS” – dodał student Politechniki Wrocławskiej Szymon Dzwończyk.

Na czym więc POLSA się skoncentruje? Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Banaszkiewicz tłumaczy: „W kilku dziedzinach przemysłu kosmicznego nasze technologie wyprzedzają to, czym dysponują inne kraje. W tych właśnie niszach czujemy się dobrze i to właśnie one powinny być naturalnym kierunkiem rozwoju dla polskiej branży kosmicznej”. Mowa tu o między innymi o instrumentach służących do badania Słońca w promieniowaniu rentgenowskim i pomiarów fal plazmowych. Warto w tym miejscu dodać, że w ciągu ostatnich 50 lat w przestrzeń poleciało już ponad 70 instrumentów pomiarowych stworzonych przez CBK PAN.

5-10 milionów złotych rocznie to bez wątpienia za mało, by wybudować własną rakietę, a co dopiero wysłać nią ludzi w kosmos. Z pewnością jednak, jeśli tylko zostanie odpowiednio rozdysponowany, budżet pozwoli wesprzeć polskich inżynierów, czego wynikiem mogą być zaawansowane technologicznie rozwiązania astronomiczne. Nie pozostaje więc nic innego jak żywić nadzieję na powodzenie misji POLSA i trzymać kciuki za naszych konstruktorów. Za konstruktorów, o których – wierzymy – będziemy mogli jeszcze napisać nie raz.

Źródło: PAP, TVN24, CrazyNauka

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  limera1n
  23
  10 milionów... błagam was złodzieje. To dwa zegarki nowaka
  • avatar
   pop517
   13
   Poland can into space
   • avatar
    Author
    8
    Taaa jak PSL mówi znowu o jakiejś państwowej spółce to od razu mi się przypomina poseł Bury...
    • avatar
     Hello
     7
     Ach gdybyśmy tylko mieli kasę i mogli dać kopa z zad zielonym i odkopać Projekt Orion...
     http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Orion_(nuclear_propulsion)
     http://pl.wikipedia.org/wiki/Program_Orion
     Banalnie prosty do zbudowania, z ogromnym udźwigiem, super tani. Nuklearny ;)
     Miasto na Marsa? Nie ma problemu w przyszły czwartek.
     Na inne planety, też nie problem.
     "masa "8.000.000 ton (wersja międzygwiezdna napędzana ładunkami termojądrowymi – mogąca osiągnąć 10% prędkości światła"
     • avatar
      Author
      7
      Przez lata pan od historii i malarz kominów oraz opcje, które reprezentują wmawiali nam, że Polska jest bezpieczna bo nie ma broni jądrowej i dlatego nikt w nas nie będzie celował rakietami. Wojsko nam też niepotrzebne bo żyjemy w raju a to zbędne koszta.

      Podczas gdy ostatnio pułkownik KGB dał jasno do zrozumienia, że pierwszymi celami na jakie spadną głowice jądrowe będzie Warszawa i miasto w Holandii.

      Co jak co ale taki kraj jak Polska z taką historią powinien mieć największy arsenał broni jądrowej w Europie a pan od historii chyba powinien to wiedzieć najlepiej...

      Przykład Ukrainy, która oddała głowice jądrowe za gwarancje bezpieczeństwa hehehe nie minęło 20 lat i ten gwarant bezpieczeństwa sam dokonuje rozbiorów

      BUahahahahhahahahahahahahhahahahahahah
      buahahahahhahahahahahahahha

      Ludzie uczcie się i myślcie to dłużej pożyjecie.
      • avatar
       BariGT
       6
       A nie lepiej zaczacod obsranych kibli w PKP?
       • avatar
        Konto usunięte
        5
        Czyli jest nadzieja, że polecą i nie wrócą.:P
        • avatar
         Konto usunięte
         4
         Polska Agencja Kosmiczna??? Buhahahahahaha . No bez jaj to nie prima aprilis .
         • avatar
          Shreq
          2
          Nawet jeśli to wypali, to co oni zaproponują polskim konstruktorom? 10% wartości wynagrodzenia które dostaliby np. w USA? Szkoda gadać.
          • avatar
           Michur
           1
           W ramach rozwoju agancji proponuję rozpocząć pracę nad rakietami zdolnymi wynieść ładunek atomowy w dowolne miejsce naszego globu. To jedyne realne rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo naszego kraju.
           • avatar
            laaval
            1
            Znaczy się, że znowu przyjaciele królika dostaną intrantne stanowiska. Oczywiście kadra menedżerska, kadry, księgowość, administaracja, etc. Ciepłe posadki. Odpowiedzialność znikoma. Luzik. Paru naukowców może znajdzie tam zatrudnienie i to też pewnie będą przyjeciele królia :/
            • avatar
             Konto usunięte
             -1
             Kolejne pieniądze podatników wywalone w błoto ,brawo PSL za wspaniałe pomysły i reszta błaznów którzy głosowali za powołaniem POLSA. Precz komuchy !
             • avatar
              MarTum
              0
              A na koniec niech cały sejm z osłami na pokładzie się wystrzeli w pizdu.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               POLSA(†) a może POlSzcza? Polska agencja kosmiczna będzie szczała na was z kosmosu milionami złotych z waszych podatków, a za litr wódki wysłany w kosmos polskim kosmonautom na Śnięta bożego narodzenia będzie można wbudować kilometr autostrady do Częstochowy albo wybetonować kilka stadionów dla Xtraklasy na kolejne Euro.
               • avatar
                _Red_
                0
                skrot zawiera sie w PAK- najwolniej plynaca ciecz lol to samo wroze tej "agencji". jedyne co tam szybko moze przeplywac to wieksza kasa na rece prezesow z politycznego nadania gdzie beda odsylani kolejni politykierzy zlodzieje.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Teoretycznie jest to świetny pomysł. Argumentacja za powstaniem POLSY też dobra: Miałoby to zapobiec, albo zmniejszyć drenaż polskich umysłów przez NASA. Oczywiście jest z tym kilka problemów:

                 "Koszty funkcjonowania tej organizacji oszacowano na 5-10 milionów złotych rocznie." Przecież to jest strasznie mało... Czy starczy na cokolwiek poza wacikami i papierem toaletowym? Poza tym:
                 1. Czy rzeczywiste koszty nie przewyższą kilkusetkrotnie koszty prognozowane?

                 2. Czy budżet będzie zwiększany co rok?

                 3. Jakie inicjatywy zostaną podjęte przez tą agencję? I czy w ogóle jakiekolwiek zostaną podjętę.

                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Weźcie pod uwagę że roczna składka do (ESA) to ponad 100 mil zł rocznie + 5-10 mil zł na rozwój instytucji. To jest jedna z wielu pomyłek naszego rządu. W związku z tym rząd będzie musiał zwiększyć już mocno spuchnięty budżet i zatrudnić kolejne zastępy urzędasów Po raz kolejny pieniądze podatników wylądują w złodziejskich kieszeniach.
                  • avatar
                   michael85
                   0
                   Kolejne pole dla aferzystów.
                   • avatar
                    szymon1051
                    0
                    Polska będzie krajem rolniczym z miejscami na dla startu promów kosmicznych :).
                    W uni powinno być tak by państwa były wyspecjalizowane w czymś a nie były swoimi kalkami, np jedno było by głównym producentem pomidorów a inne cukru.
                    Może będzie jakiś europejskie miejsce startu dla promów kosmicznych, bo jak na razie to są chyba tylko w USA, Rosji i Chinach.
                    • avatar
                     xpaxpl
                     0
                     "Koszty funkcjonowania tej organizacji oszacowano na 5-10 milionów złotych rocznie" - to na administracje jak rozumiem a ile na faktyczne promowanie czy wdrażanie tych licznych wynalazków o których nikt nie pamieta że polskie były?!?

                     Witaj!

                     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                     Połącz konto już teraz.

                     Zaloguj przez 1Login