Technologie i Firma

Specjaliści IT na zarobki nie muszą narzekać (ale liczą na więcej, bo mogą)

przeczytasz w 1 min.

Programiści w Polsce zarabiają (stosunkowo) dużo – w przeciwieństwie do większości Polaków mogą liczyć na pięciocyfrowe pensje. Mimo to liczą na podwyżki i to o kilkadziesiąt procent.

W porównaniu z polską średnią programiści zarabiają dużo i inni specjaliści z branży IT również nie mają większych powodów, by narzekać na wysokość pensji. Mimo to oczekują wzrostu płac i to poważnego – od 25 do 34 proc., jak wynika z raportu No Fluff Jobs. Dlaczego? 

Dlaczego programiści liczą na podwyżki?

Przede wszystkim można to tłumaczyć tym, że programiści znają swoją wartość. Są świadomi tego, że na rynku ciągle brakuje specjalistów i wiedzą też, że znaczenie ich pracy się zwiększa. Specjalista z dużym doświadczeniem będzie przyjęty przez innego (lepiej płacącego) pracodawcę z otwartymi ramionami. Poza tym istotne jest to, że muszą oni stale zdobywać doświadczenie i wykazywać się elastycznością, która pozwala im utrzymać się w tej wciąż zmieniającej się branży.

Dla poszukujących pracy specjalistów IT ważne są: możliwość rozwoju zawodowego, odpowiednia atmosfera oraz naturalnie zarobki. Już teraz mogą oni liczyć na wysokie pensje, ale liczą na podwyżki: dla przykładu specjaliści DevOps chcieliby zarabiać o 34,7 proc. więcej niż obecnie, front-endowcy i back-endowcy – o odpowiednio 32,9 i 31,1 proc., a testerzy – o 28,1 proc. Największe poczucie niedocenienia mają mieszkańcy Mazowsza, a najmniejsze – Dolnego Śląska.

Programiści oczekiwania

„Każdy” chce być programistą, a ich wciąż brakuje

Ale choć programiści chcieliby zarabiać więcej, to właśnie wysokie zarobki (już teraz) są jednym z kluczowych powodów, dla których kolejne osoby próbują się przekwalifikować.

„Wyniki badania pokazują, że ścieżkę rozwoju zawodowego w formule bootcampów programistycznych wybierają nie tylko ludzie związani z IT - 42% zainteresowanych to osoby spoza tej branży. Bootcampy cieszą się dużą popularnością wśród osób z wykształceniem innym niż ścisłe”, powiedziała Karolina Zadroga z Kodołamacz.pl, czyli firmy specjalizującej się prowadzeniu takich właśnie szkoleń. 

Zresztą polski rynek programistów ogólnie jest bardzo młody. Prawie 28 proc. osób pracuje w tej branży krócej niż 2 lata. 

Źródło: Rocket Sceience, No Fluff Jobs, Kodołamacz. Foto: StockSnap/Pixabay (CC0)

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sztuczna_inteligencja
  2
  Kolejny artykuł o zarobkach w IT i zaraz znów przyjdą narzekać ludzie z innych branż. Oraz tacy, którzy nic nie umieją i twierdzą, że w IT nie ma takich stawek.
  • avatar
   zeniu
   2
   I tu, jak na Labie, reklamy bootcampów IT?
   Programiści w Polsce zarabiają dobrze, ale jak zdalnie pracują dla pracodawcy na Zachodzie. Wtedy tą pensję 30-40 tys można nazwać dobrą. Ale nie 8 tys (przeciętna płaca programisty w polskiej firmie).
   • avatar
    mgkiler
    1
    Mediana wynosi 6373 zł brutto (czyli 4500zł netto).
    https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-stanowisko-ogolne

    10k i więcej zarabiają nie liczni. A statystyki mówią co innego.

    • avatar
     jacorf
     0
     To taka mantra. Mityczni specjaliści IT
     • avatar
      darioz007
      -9
      Dzisiaj wszyscy chce byc programistami, informatykami itd i za 10 lat sie to skonczy bo bedzie za duzo chetnych na jedno stanowisko!
      Pamietam jaki 20 lat temu byla moda na marketing i zarzadzanie! Szkoly przyjmowaly wszystkich! Nawet tych co nie ukonczyli zawodowek!
      Paru po ukonczeniu szkoly robote znalzalo a reszta na bezrobotne i po zasilek socjalny!
      Wiem bo tez sie nabralem na to! Obiecali mi gore pieniedzy jak skoncze szkole a do dzisiaj musze korzystac z zasilkow zeby przezyc od dziesiatego do dziesiatego!
      Takze wy mlodzi nienabierajcie sie na te bzdety ktore pisze pan Wojtek bo mu za to zaplacili!
      Wybierzecie zawod programisty i po skonczeniu szkoly zostaniecie jak kiedys ja bez roboty!!!
      • avatar
       Karol21
       0
       Mój brat po 3,5letnich studiach otrzymal ofertę pracy na 20k brutto, z czego w trackie studtiów pracowął w IBM.

       Więc jeśli ktoś potrafi dostaje takie propozycje, to badanie na podstawie 2tyś respodentów... 1500 to już grupa reprezentatywna.
       • avatar
        BennyKul
        0
        zdecydowanie wolę procenty w szkle od tych na papierze i w tabelkach. ze statystykami jak z kałachami - nie są ani dobre ani złe, wszystko zależy od intencji operatora (analizującego dane i strzelającego). z tego samego zestawu danych dwóch ekspertów może wyciągnąć różne (czasem nawet sprzeczne ze sobą!) wnioski. podczas mojego ostatniego bezrobocia też zastanawiałem się nad zostaniem programistą, ale zanim znudziło mi się nicnierobienie i zrzędzenie lubej na moje nicnierobienie, robota sama mnie znalazła, a mój poziom programowania pozostał na tym samym poziomie, czyli wiem, którą stroną włożyć płytę ;) w gruncie rzeczy to nie wiem, czy znam kogoś, kto chciałby zarabiać mniej. sam chętnie zarabiałbym więcej, oczywiście robiąc to samo, a najlepiej nic! pozdrawiam wszystkich zarobionych (:
        • avatar
         xxx.514
         0
         Sam szukałem pracy jako programista - najlepiej idzie mi z PHP. Głównie co mi pokazywało przy wyszukiwaniach to specjalista .NET i Java, z czego większość już wymagała paroletniego stażu. Z tego wnioskuje, że mimo braku specjalistów, w dalszym ciągu nie jest tak łatwo dostać pracę w IT, nie wspominając o dobrze płatnej pracy, którą się lubi.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          No mogą, bo rynek wciąż potrzebuje nowych programistów. Widać te 20k, które zarabiają nie wszystkim wystarczy: https://nofluffjobs.com/jobs?criteria=salary%3EPLN20000M :>