Ciekawostki

Dziś urodziny polskiej Wikipedii. Jest z nami już 20 lat!

przeczytasz w 1 min.

Wikipedia pomaga nam na co dzień podczas odrabiania lekcji, pisania prac licencjackich, artykułów, a także po prostu sprawdzania nieznanej definicji.

Wikipedii chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Ta największa internetowa encyklopedia należy do dziesięciu najczęściej odwiedzanych witryn w Polsce. Dostępna jest zawsze i za darmo, a twórcom udało się zrealizować idee dostępności wiedzy dla wszystkich.

Wikipedię tworzą Wikipedyści, czyli wolontariusze przeznaczający swój czas na tworzenie i uzupełnianie definicji, a także poprawianie ich. Nieraz są to długie godziny spędzone na wyszukiwaniu wiarygodnych źródeł informacji. To właśnie dzięki ich pracy wszyscy możemy korzystać ze zgromadzonej wiedzy.

W polskiej wersji językowej Wikipedii znajduje się już prawie 1,5 miliona haseł. To znacznie więcej niż w innych encyklopediach w języku polskim, które można znaleźć w Internecie. Przykładowo, internetowa Encyklopedia PWN zawiera 122 tysiące haseł.

Polska Wikipedia obchodzi swoje 20. urodziny

Polska edycja Wikipedii wystartowała 26 września 2001 roku, kilka miesięcy po jej powstaniu w Stanach Zjednoczonych. Zabrał się za nią fizyk Paweł Jochym oraz lekarz internista Krzysztof Jasiutowicz. Początkowo funkcjonowała jako samodzielny projekt Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa i można ją było znaleźć pod adresem wiki.rozeta.com.pl, należącym do krakowskiego przedsiębiorcy Shift. Dopiero w 2002 roku została przyłączona do projektu międzynarodowego i przeniosła się pod adres pl.wikipedia.org.

Przez lata do tego największego internetowego projektu społecznego dołączyło wielu Wikipedystów. Na polskiej Wikipedii zarejestrowało się ich ponad milion, z czego 73 tysiące to aktywni użytkownicy, którzy przez ostatnie 20 lat wykonali łącznie niemal 60 tysięcy edycji.

Wikipedia jest całkowicie darmowa i nigdy nie pojawią się na niej reklamy. Jeżeli chcecie pomóc jej w dalszym rozwoju, warto wpłacić nawet niewielką kwotę na jej oficjalną urodzinową zrzutkę, która jest dostępna pod tym linkiem.

Źródła: Wikipedia, Wikimedia

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    FunkyKoval
    1
    "Na szybko" to zagląda się tam ale w znanych mi hasłach jest zbyt wiele błędów abym stosował Wikipedię jako wiarygodne źródłó informacji, raczej takie "circa about" niż baza danych / encyklopedia haseł.
    Albo informacje niepełne, nie ścisłe lub przekręcone np. cytaty, co trudno naprawdę źle wpisać, bo w necie jest ich pełno. Podejrzewam raczej, że Wikipedia jak większość w tej chwili serwisów informaycjnych, podlega "poprawnej politycznie" cenzurze lewicowej (do wniosku doszedłem po lekturze kliku haseł o znanych ludziach opozycji antykomunistycznej, gdzie były przekręcone cytaty aby zastąpić słowo "komunista").