Internet

PRISM: służby USA dzięki Microsoft, Facebook, Google i innych gromadzą prywatne dane

przeczytasz w 2 min.

W ramach projektu PRISM agencje USA rzekomo mają gromadzić prywatne dane użytkowników Facebooka, Microsoftu czy Google.

prism usa inwigilacja dane microsoft facebook google skype

O tym, że agencje rządowe bardzo często mają dostęp do prywatnych danych obywateli, chyba nie trzeba nikomu przypominać. Mimo wszystko w ostatnich dniach ujawniono kolejną tego typu informację, która wywołała ogromy skandal. Cała sprawa rozbija się o program PRISM, który kontrolują służby USA jak: NSA oraz FBI. Program rzekomo powstał w celu zwalczaniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym i według medialnych publikacji dobrowolnie przystąpiły do niego m.in. Facebook, Microsoft, Google, Skype, Yahoo, AOL, Paltalk czy też Apple.

O projekcie PRISM po raz pierwszy mogliśmy się dowiedzieć na skutek publikacji The Washington Post i The Guardian, w których zamieszono fragmenty tajnej prezentacji obrazującej szczegóły działania programu, zakres kontroli, typ zbieranych danych czy też firm, które dobrowolnie przystąpiły do udziału w programie. Źródłem wycieku prezentacji rzekomo miałby być jeden z oficerów wywiadu Stanów Zjednoczonych, który od dłuższego czasu pracował przy projekcie.

Z tego, co już wiemy, wynika, że PRISM wprowadzono w 2007 roku ustawą Protect America Act. Jego głównym zadaniem miała być ochrona przeciwko działaniom terrorystycznym i innym atakom wymierzonym w USA.  Dostęp do projektu mają posiadać agencje rządowe jak Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) oraz Federalne Biuro Śledcze (FBI).

prism prezentacja informacje

W ramach projektu agencje rządowe miały otrzymać nielimitowany dostęp do informacji użytkowników wielu ogólnoświatowych usług. Z tego, co ustaliły źródła publikacji, dane użytkowników nie są gromadzone na serwerach agencji, lecz pozostają w magazynach danych usługodawców, z których te mogą w każdej chwili korzystać bez konieczności przedstawiania nakazów, czy też składania wniosków itp.

prism usa inwigilacja zbierane dane

Zdaniem oficera dane pochodzące z projektu PRISM są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w przez agencje rządowe w USA. To właśnie na ich podstawie powstają raporty dotyczące bezpieczeństwa, codzienne biuletyny wywiadowcze oraz raporty NSA.

Z ustaleń wynika, że w ten sposób są gromadzone dane użytkowników takie jak: wiadomości e-mail, przesyłane i umieszczane w serwisach zdjęcia, filmy, inne pliki przechowywane w internecie, terminy logowań, adresy IP, wiadomości tekstowe z komunikatorów internetowych, zapisy głosowe z czatów, wideorozmowy oraz prywatne dane z serwisów społecznościowych.

prism usa inwigilacja firmy microsoft facebook google skyope yahoo aol

Jak wynika z fragmentów opublikowanej prezentacji, do projektu dobrowolnie jako pierwszy dołączył Microsoft, udostępniając tym samym dostęp do danych użytkowników ze swoich wszystkich usług. Później do projektu miały przystąpić m.in. Facebook, Google ze swoją wyszukiwarką i pocztą, Yahoo, Skype, Paltalk, AOL, YouTube oraz dopiero od niedawna firma Apple. Co niestety nie napawa nas optymizmem, niebawem do programu ma ponoć przystąpić także jedna z najpopularniejszych usług do przechowywania plików chmurze – Dropbox.

Jak można było przewidzieć, każda z zapytanych firm natychmiast zaprzeczyła, jakoby brała udział w owym przedsięwzięciu. Warto dodać, że to nie jedyna tego typu akcja, niedawno głośno zrobiło się o projekcie BLARNEY, który pozyskuje informacje o ruchu w sieci, jej strukturze, magazynuje dane z przesyłanych pakietów oraz gromadzi identyfikatory korzystających z niej urządzeń. Dodatkowo kilka dni temu pojawiły się doniesienia o operatorze Verizon, który rzekomo przekazywał rządowi USA raporty dotyczące rozmów abonentów.

prism usa inwigilacja firmy czas dobrowolnego przystąpienia

Wracając jednak do głównego tematu, po pierwszej fali oburzenia i prób usprawiedliwiania oraz wskazywania przez media na niską wiarygodność publikacji, a także możliwość zwykłej manipulacji z USA napłynęło potwierdzenie wspomnianej wiadomości.

Głos w sprawie zabrał James Clapper – dyrektor Amerykańskich Agencji Wywiadowczych, który stwierdził, że informacje zdobyte za pomocą programu należą do najważniejszych tego typu danych i są wykorzystywane do obrony USA. Dodatkowo podkreślił, że obowiązujące w USA prawo zabrania tego typu działań w stosunku do obywateli Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz w stosunku do osób przebywających na ich terytorium. Dodał jednak, że gromadzone dane nie dotyczą USA, a innych części globu. Można więc przypuszczać, że zarówno od użytkowników usług wspomnianych firm z Europy, jak i z innych kontynentów dane są gromadzone w ramach projektu PRISM.

Źródło: TheWashingtonPost, The Guardian, Reuters, TheNextWeb, RT.com (foto)

Komentarze

71
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mike278
  38
  Cytujac klasykow: Pernamentna inwigilacja.
  • avatar
   kisic111
   17
   USA to największe kłamcy i łajzy na świecie. Tak samo gadają że WTC to był zamach a sami sobie go zaplanowali.
   • avatar
    Konto usunięte
    15
    ale nowość w płynie, użytkownicy portali społecznościowych sami sobie zakładają, prowadzą i aktualizują kartoteki...

    a jak się o tym wspominało w rozmowach parę lat temu to człowieka od "nawiedzonych teorii spisku" wyzywali, taa
    • avatar
     Konto usunięte
     14
     I tak się zmienia świat. Jeszcze 20 lat najbardziej poinformowanym państwem był Watykan. Dziś to USA.

     Pomijam fakt, że te informacje mogą być wykorzystywane do inwigilacji ludzi. Mogą być też wykorzystywane do ustawiania przetargów, wrogich przejęć i wpływania na gospodarkę, wywoływanie zamieszek. To dziwne, że Amerykanie, którzy tak cenią sobie swobody obywatelskie tak łatwo oddają je. Najdziwniejsze, że inne rządy nic z tego nie robią. Czy przyszłość to internet rodem z Chin?
     • avatar
      Konto usunięte
      11
      Mimo, że czytałem o tym już wcześniej (na zagranicznych, jaki i rodzimych stronach) - to tym razem bardzo dobrze, że coś takiego umieściliście na Waszej stronie.

      Niech młodzież wie, jakie jest prawdziwe przeznaczenie tych wszystkich ułatwiaczy życia :]
      No i jak tu teraz wierzyć takiemu M$, że np. Kinect wcale nie będzie gromadził żadnych danych... (nie wspominając o Windowsie) Pomyślcie teraz o firmie, która wydała Androida, którego tak ochoczo używacie, Gmail, ma również największą przeglądarkę i robi teraz dla Was świetne okularki - prawda, że jest The Best! :) No i w ogóle jak dziś można nie mieć fejsa!? To podstawa :] To wszystko, to dopiero wierzchołek góry lodowej...
      Jest ktoś chętny, żeby i tym razem napisać: "Phiii te wasze teorie spiskowe, nie ma czegoś takiego"
      Osobiście, bardzo często czytam coś takiego. Czy aby na pewno nie ma ? :D

      Najciemniej pod latarnią ;) USA - prawdziwa i największa twarz terroryzmu. No a jak wiadomo, mniejsi i młodsi, uczą się od większych (nasz kochany kraj) - w Europie, jesteśmy w czołówce państw inwigilujących swoich obywateli (całkiem dobrze nam idzie) ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       11
       az sie odechciewa uzywania internetu...
       • avatar
        limera1n
        9
        polecam jeszcze poczytać o systemie ECHELON
        • avatar
         Konto usunięte
         8
         Film na faktach autentycznych z roku 1998 "Wróg publiczny".
         • avatar
          Konto usunięte
          8
          No i co buraki gdzie te wasze teorie spiskowe? Jednak to prawda!!! Ale lemingi łykna każde goowno bo ich psychika nie dopuszcza strasznej rzeczywistości do ich małej świadomości! Dalej będą głosować na kryminał...
          • avatar
           Hedrox
           7
           Watch Dogs to wcale nie sci-fi.
           • avatar
            Yesusik
            7
            Pfff... przecież w 2011 roku Obama podpisał rozszerzoną wersję USA PATRIOT Act, która zezwala Rządowi U$A i wszystkim organizacjom, w tym prywatnym firmom (sic!) na zbieranie danych ze wszystkich (tak, WSZYSTKICH!) hAmerykańskich firm, posiadającym usługi internetowe !!!

            Dziesiątki tysięcy pseudo-analityków już od dwóch lat inwiguluje miliardy ludzi na ziemi.
            :o

            Ten PRISM, to tylko wierzchołek góry :)))
            • avatar
             Gregor-34
             4
             Czy to normalne aby sędzia pytał premiera jaki ma zapaść wyrok ?
             • avatar
              Fiona
              3
              Brzydkie, ale z drugiej strony ktoś Was pod groźbą zmusił do założenia konta na FB ?
              Nie mam, żyję, mam masę przyjaciół i tylko czasu brakuje.

              I to wszystko bez fejsa i innych podobnych wynalazków..
              • avatar
               Konto usunięte
               3
               Polecam "Zasoby Ludzkie - Inżynieria Społeczna" na YouTube - wtedy mozna sobie zdac sprawe do czego i w jakim celu mozna wykorzystac tak "niewazne" informacje o "zwyklym Kowalskim".

               Jestesmy wazniejsi niz wielu z nas sie wydaje i mozemy duzo wiecej niz nam wbito do glowy. Trzeba tylko samodzielnie ruszyc glowa, zaczac sie rozgladac dookola i zadawac pytania.
               • avatar
                Konto usunięte
                2
                Czy ktoś jeszcze wątpi, że zawsze podłączona konsola XBOX ONE, z zawsze aktywnym kinectem nie stanie się idealnym narzędziem do szpiegowania ?
                • avatar
                 Konto usunięte
                 2
                 Ja sie socjalizuje fizycznie ze znajomymi a nie w telefonie wiec moga mi naskoczyc...
                 • avatar
                  Flynn
                  2
                  To Amerykę odkryli... KAŻDY trzeźwo myślący człowiek po szczątkowych doniesieniach z mediów (nie tych z TV) dochodził do wniosku, że te wszystkie dane służą innym celom.
                  • avatar
                   Gregor-34
                   2
                   A u nas jest fajnie ku.wy się dogadały w Magdalence,jak się ktoś kogoś inwigiluje to oznacza jedno. Obawia się tego co robi. Polska Mafia istnieje,wystarczy zerknąć jak postępują sądy..??!!??!!?? kierowane przez premiera D.T.
                   (..)
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    1
                    Jeszcze będziecie tęsknili za ''demokracją amerykańską'' jak muslimy będą wam kazali w turbanach na głowach chodzić, a kobietom w burkach. Największym zagrożeniem dla świata jest ISLAM! I to są fakty. Muzułmańców w Europie jest coraz więcej, a przez działania lewackich i lewicowych rządów, które walczą z chrześcijaństwem, do końca tego wieku prawie cały kontynent będzie już muzułmański.
                    Nie dajcie się zwieść. Wyznawcy Islamu, to bardzo cwani ludzie, wykorzystują europejską naiwną tolerancję i demokrację do własnych niecnych celów, którym głównym zamierzeniem jest obalenie europejskiej kultury i prawa i zastąpieniem ich kulturą arabską i szariatem.
                    Nawet Kadafi to przyznał, że Islam nie potrzebuje terrorystów ani bomb. Z pomocą Allaha w ciągu kilku dekad zamienia Europę w kolebkę Islamu. Czas aby Europe się obudziła i zaczęła deportować wszystkich muzułmanów!
                    • avatar
                     florenek
                     1
                     Standard dla hamburgerów, "wszystko dla bezpieczeństwa kraju". Niedługo każdy dom będzie musiał być wyposażony w 151536262 kamer, aby państwo mogło bronić swoich obywateli. Bo przecież władze dbają i troszczą się o obywateli, przecież podczas wychodzenia z wanny możesz się wywalić... albo ktoś się włamie... i co wtedy? "Jeśli nie będziecie mieć kamer w domach, w kiblach i łazienkach to samoloty zaczną spadać, samochody wybuchać, terroryści wkradną się wam do łóżek. Rano pójdziecie do łazienki, a tam bomba w zlewie!!" - reklama jakieś ustawy. Dziękuje za uwagę, miłego wieczoru.
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      1
                      Teraz spójrz na to czy aby na pewno to co robią Chiny i USA jest złe, mam na myśli pomysł oraz tylko zbieranie informacji w celu bezpieczeństwa ? ;) Dla nas wydaje się to złe i w ogóle. Ale spójrzmy na inną kwestię.

                      Wyobraźmy sobie może nie idealne, ale państwo, które przynajmniej troszczy się o obywateli. Teraz mamy takie coś, aby zmniejszyć przestępczość, agresję itd. trzeba byłoby odciąć się od świata. Dlaczego? Poprzednie pokolenie niż ja, wychowało się na moralizatorskich, pouczających itp. bajkach, filmach i w ogóle. Natomiast kolejne po mnie( a może i nawet moje ) pokolenie wychowało się na bajkach, a już na pewno serialach młodzieżowych i filmach, które z pewnością nie możemy mówić, że nauczają, dają dobry morał i w ogóle. Wręcz przeciwnie, one demoralizują, buntują i pokazują negatywne zachowanie. Teraz należałoby zrobić tak jak chiny, filtrować internet zewnętrzny i przekazywać do sieci wewnętrznej jedynie to co jest pozytywne. Filtr powinien nie umieszczać stron z zewnętrznego internetu, który wyzywał to co robiłoby dane państwo i to, że mieszkają w takim państwie same lamusy itp. Bo to działałoby demoralizująco. Jedynie w wewnętrznej sieci byłyby dozwolone takie debaty i wyzywanie władzy, bo na hejt nie miałby wpływ czynnik demoralizujący itp. tylko naturalny, ten prawdziwy ;)

                      Wiem, pewnie każdy zminusuje mnie, zbluzga i w ogóle, ale zanim to zrobicie przeczytajcie to co teraz napiszę, bo NIE JESTEM za wprowadzeniem lub aby takie coś istniało teraz, bo ...
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Świat bez komputerów był piękniejszy.
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        -1
                        A może jednak trochę oficjalnych informacji np ze strony CEO Google, Larry Page :

                        http://googleblog.blogspot.com/2013/06/what.html

                        • avatar
                         Konto usunięte
                         -1
                         Nie mam nic przeciwko dopóki administratorem danych jest normalny kraj cywilizacji "zachodu". Akurat USA dzielnie się opiera Islamskim szajbusom. Jeśli to pomoże choć trochę odciągnąć w czasie islamizację Europy i innych nieislamskich państw (a pewnie pomoże) to nich prześwietlają każdy bit informacji.
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          -2
                          Dlaczego 'newsy' na benchmark.pl są zawsze kilka dni do tyłu?!!??!?!
                          • avatar
                           wdowa94
                           -2
                           Niech se mają te dane i niech to będą mieli: Mam takie posunięcia w dupie, nic mi nie udowodnią i tak!
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            -3
                            Z tylu mln osób na świecie, które mają konta na FB, gmaila, używają SKYPA czuję się jak nic nie znaczące ziarnko piasku, zwłaszcza, że nie ma co ukrywać, terrorystą nie jestem więc nie mam co się obawiać.

                            Dwa, interesująco wyglądają te prezentacje jakby robione kilka lat temu na jakimś starym atari. A do tego 20 mln $ tylko kosztuje ich ten projekt coś strasznie mało.
                            • avatar
                             moorell
                             -4
                             :) Aż się nie sposób nie uśmiechnąć na ten wyraz oburzenia... a czego należało się spodziewać w sytuacji gdy informacja sama pcha się drzwiami i oknami? Że goście się od tego odetną? Litości...

                             Usługi które umożliwiają taką inwigilację są częstokroć naprawdę użyteczne i nie sposób przestać z nich kożystać. Należy się po prostu nauczyć z tym żyć.

                             Owszem, walczmy o nasze wolności, ale przestańmy być aż tacy naiwni.
                             • avatar
                              kot-kreskowy
                              -4
                              Wielkie halo robią, to co się dzieje jest najbardziej naturalnym z naturalnych stanów rzeczy przy obecnym stanie rzeczy, nie ma się co bulwersować. Zawsze można jednak odizolować się pniu jakiegoś drzewa pośrodku starej puszczy.
                              • avatar
                               Konto usunięte
                               -4
                               Szczerze? Jeżeli nie masz nic do ukrycia to co ci to przeszkadza? Jeżeli nie beda cie spamować i nie bedziesz miał z tego żadnych problemów to ok. Przez takie coś może zdążą zapobiec przejęcia jakiegoś samolotu przez AlQutaje(Onion Movie) i jakiegoś ataku być może na waszą rodzinę w USA
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                -5
                                Od czasu K5 procesory AMD wykonują 3 instrukcje na cykl zegara.
                                Od 2006 Intel Core wykonują średnio 3,5 instrukcje na cykl.
                                Oznacza to, że AMD jest zapóźnione co najmniej o 7 lat ;)
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 0
                                 nauka przez skype za darmo przecież pod to nie podchodzi Preply nie? Niech inwigilują innych, co z tego, że nauczyciel arabski http://preply.com/pl/arabski-przez-skype