Karty graficzne

Problemy z kartami GeForce RTX 4090. Serwisant wskazuje na słaby punkt

przeczytasz w 1 min.

Karty graficzne GeForce RTX 4090 mogą mieć problemy z gniazdem zasilania. Nie chodzi jednak tylko o stopione złącze PCIe 5.0 12VHPWR. Jeden z serwisantów wskazuje na inną popularną usterkę, która coraz częściej pojawia się w kartach oddawanych do naprawy.

Karta GeForce RTX 4090 została wyjątkowo dobrze oceniona przez recenzentów. Sprzęt oferuje rewelacyjne osiągi, dzięki czemu dominuje we wszystkich rankingach wydajności. Nie jest on jednak wolny od wad. Jakiś czas temu było głośno o stopionych złączach zasilania PCIe 5.0 12VHPWR.

Cennym źródłem informacji jest serwisant NorthridgeFix, który w swoich materiałach wskazuje na inne, nieoczywiste problemy topowych konstrukcji. Wiemy, że ciężkie karty GeForce RTX 4090 mogą psuć się pod wpływem wyłamanej płytki drukowanej. Wygląda jednak na to, że to nie jedyne problemy kart.

Problemy ze złączem zasilania w GeForce RTX 4090

NorthridgeFix zwrócił uwagę na wyłamane gniazda zasilania PCIe 5.0 12VHPWR. Według serwisanta, takie usterki najczęściej pojawiają się w modelach Founders Edition.

GeForce RTX 4090 - wygięte gniazdo zasilania
Mocne przyciśnięcie wtyczki zasilającej może skutkować wygięciem gniazda

Usterka wynika z budowy gniazda. Użytkownicy, chcący dokładnie podłączyć wtyczkę, by zapobiec stopieniu złącza, mocno naciskają na gniazdo. Efekt jest taki, że konstrukcja nie wytrzymuje i może ulec przesunięciu lub nawet wyłamaniu. Czasami uszkodzeniu ulegają też pobliskie elementy elektroniczne. Wyłamane gniazdo powoduje problemy z działaniem sprzętu.

Całe szczęście kartę bardzo często da się naprawić. Konieczna jest wymiana gniazda – wylutowanie starego elementu i wlutowanie nowego. Czasami trzeba też wymienić uszkodzone elementy elektroniczne. Cała procedura nie jest skomplikowana - poniżej możecie zobaczyć filmik przedstawiający naprawę usterki.

Jak zapobiegać uszkodzeniu gniazda zasilania? Sprawa nie jest taka prosta. Trzeba dokładnie włożyć wtyczkę do gniazda, ale nie przesadzić z przyłożoną siłą. Nieodpowiednie obchodzenie się ze sprzętem może skutkować jego uszkodzeniem. Warto dodać, że cennego sprzętu - karty GeForce RTX 4090 kosztują około 9 - 12 tys. zł.

Źródło: YouTube @ NorthridgeFix

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Han44
  5
  Za słabo źle za mocno też, może jakaś dociskarka w zestawie za 10k z manometrem docisku powinna być
  • avatar
   Silver
   0
   Meh..
   • avatar
    Witalis
    0
    Masakra z tym złączem, Miało być super a okazuje się że to niekończące się problemy. Ciekawe czy w Serii RTX 5xxx zieloni zastosują dwa takie złącza czy też zrezygnują z nich i wprowadzą nowe :-)