SSD

Nośniki SSD osiągną pojemność i ceny dysków HDD w 2016 roku?

przeczytasz w 2 min.

W przyszłym roku pojemność dysków SSD i HDD powinna się zrównać. Prognozy odnośnie cen też są bardzo optymistyczne.

Dyski SSD

Wprawdzie nośniki SSD cieszą się coraz większą popularnością, ale nadal charakteryzują się mniejszą pojemnością i wyższą ceną względem tradycyjnych dysków twardych (HDD). Prognozuje się jednak, że różnice te będą stopniowo zanikać, by w końcu obydwa rozwiązania osiągnęły podobne możliwości.

Według Jima O'Reilly'ego z serwisu InformationWeek, kluczową kwestię w postępie technologicznym nośników półprzewodnikowych odegrają wielowarstwowe kości pamięci (32- lub nawet 64-warstwowe), które pozwalają na konstruowanie jeszcze pojemniejszych dysków, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów produkcji. Obecnie tego typu kości są wykorzystywane przez firmę Samsung (3D V-NAND), ale podobne rozwiązania już zapowiedziały firmy Intel/Micron oraz SanDisk/Toshiba.

Przykładowo, firma SanDisk jeszcze w tym roku na rynku ma wydać nośniki o pojemności 8 TB, natomiast na przyszły rok planuje modele o pojemności 16 TB. Gdyby tego było mało, już teraz mówi się o konstrukcjach mogących pomieścić nawet 30 TB danych, lecz na ich premierę przyjdzie nam poczekać co najmniej do 2018 roku. Dla porównania, obecnie najpojemniejsze dyski HDD mają pojemność 10 TB, aczkolwiek nie są one jeszcze dostępne w sprzedaży i zwykły klient musi zadowolić się modelami o pojemności 8 TB.

Intel Micron - dysk SSD z pamięciami NAND 3D
Technologia NAND 3D pozwoli na tworzenie dysków SSD o pojemności ponad 10 TB

Co z ceną? Tutaj sprawa wygląda trochę gorzej, bo nośniki półprzewodnikowe są około 10x droższe od dysków twardych – najtańsze SSD o pojemności 1 TB można kupić już za mniej więcej 1400 - 1500 złotych, podczas gdy koszt 1 TB w dyskach HDD w przeliczeniu wynosi tylko 130 – 150 złotych. Mimo wszystko i tak obserwujemy spadek cen dysków SSD, a w kolejnych miesiącach powinien on być jeszcze bardziej odczuwalny – zwłaszcza, że główni producenci zapowiedzieli już nowe, tańsze kości pamięci (w przypadku Toshiby są to moduły 15 nm MLC NAND i A19 nm TLC NAND, natomiast Micron przygotowuje technologię 16 nm TLC NAND). O'Reilly twierdzi jednak, że do końca 2016 roku różnica ta powinna zostać zniwelowana do tego poziomu, że dyski SSD i HDD będą dostępne w podobnych cenach w przeliczeniu na TB.

Micron 16 nm TLC NAND kość pamięci
Podcza targów Computex 2015 firma Micron zapowiedziała kości pamięci 16 nm TLC NAND

Musimy przyznać, że autor wypowiedzi wysuwa odważne prognozy i część z nich może nie zostać zrealizowana – przynajmniej tak szybko, jak to opisuje. Mimo wszystko ciężko się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że branża dysków półprzewodnikowych rozwija się w zastraszającym tempie i wywiera ogromną presję na producentów dysków twardych (zwłaszcza jeżeli chodzi o pojemność). Jesteśmy ciekaw, jak zareagują na to główni liderzy branży, bo to przecież konkurencja jest głównym motorem napędowym opracowywania innowacji.

Źródło: InformationWeek, Intel, Micron, inf. własna

Komentarze

62
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  neXt___
  15
  Niższe koszty produkcji? Phi, a co to za problem, aby dorzucić wyższą marżę i wszystko wyrównać? Już producenci i dystrybutorzy zadbają o to, aby SSD zbyt szybko nie potaniały, nie mówiąc nawet o zrównaniu się cenowo HDD i SSD.
  Oczywiście, mam nadzieję, że ceny spadną - te 119GB to nie aż tak dużo, jak wydawało mi się na początku... ale i tak warto było.
  • avatar
   Konto usunięte
   10
   Szczerze to widziałem już takie informacje kiedy wychodziły SSD i zaczęły być relatywnie trwałe. Wtedy też mówili, że za niedługo ceny się zrównają a do dzisiaj za 120GB trzeba zapłacić około 300zł.
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Ceny SSD spadną do poziomu HDD, jak wymyślą XDD... Co za naiwne myślenie, że kiedykolwiek te ceny będą blisko siebie.
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Ceny są takie same tylko pojemności inne :P
     • avatar
      magnat_flexus
      4
      Ja sądzę że producenci SSD będą nas doić do samego szpiku kostnego jak długo tylko będą mogli choćby do przysłowiowej "u.....j śmierci" jak to zwykle bywa a te całe wielowarstwowe kości to tylko w ramach obniżenia kosztów produkcji żeby wydoić jeszcze więcej z przeciętnego "Johna Smitha".Nawet gdyby obniżyli koszty o dajmy na to 50% to cena końcowa produktu spadnie może o 10-20% pozostałe 40-30% zasili budżet "producenta.Tak to już jest - każdy chce dać jak najmniej a ugrać jak najwięcej...
      • avatar
       Konto usunięte
       4
       "najtańsze SSD o pojemności 1 TB można kupić już za mniej więcej 1400 - 1500 złotych, podczas gdy koszt 1 TB w dyskach HDD wynosi tylko 130 – 150 złotych. "

       Nie można porównywać ceny urządzenia z ceną za jednostkę pojemności.
       1TB HDD się za tę cenę nie kupi, najtańszy 1TB HDD to raczej koło 250zł, za 150zł to można kupić co najwyżej 500GB HDD.
       • avatar
        Kenjiro
        4
        A ja wiem kiedy SSD zrównają się ceną i pojemnością z HDD. Dokładnie wtedy, gdy Linux uzyska przewagę udziałów na rynku OS... ;)
        • avatar
         AndreoKomp
         4
         Nigdy ceny napędów SSD nie zrównają się z cenami dysków HDD z bardzo prostego powodu. Napędy SSD oferują dużo wyższą wydajność i jest to bezpieczniejszy rodzaj przechowywania danych. Zanim więc ceny zbliżą się do dysków HDD, klienci dużo wcześniej będą sięgać po napędy SSD. To spowoduje początkowo spadek cen dysków HDD, a kiedy osiągną poziom nieopłacalności, po prostu znikną z rynku.
         • avatar
          Konto usunięte
          3
          Ceny HDD są sztucznie zawyżone i widzieliśmy przed tzw. "powodzią" jakie poziomy mogły osiągać.
          Jest drogo bo nie ma konkurencji. Jak się pojawi ze strony SSDeków, to ceny HDD zareagują. Jeszcze wiele lata zanim SSD wyprą HDD, jeśli w ogóle to nastąpi, bo inwestycje w postęp w HDD nie były ostatnio wysokie, ale ponownie trzeba wskazać na brak "ciśnienia". Był kiedyś WD, Seagate, Samsung, Toshiba, Maxtor, IBM, Fujitsu itd.
          A dziś? Niemal monopol, nikt im nie zagraża, na to, że HDD ma tylko 6GB nikt nie marudzi to i potrzeby inwestowania szefowie WD czy Seagate'a nie widzą.
          Gdyby nie owa "powódź" i powykupowanie się nawzajem, to mielibyśmy teraz ze 2TB/talerz, a dwutalerzowy 4TB kosztowałby 250zł. Herezji o rychłym zrównaniu się cen z SSDekami by nikt nie wypisywał. ;)
          • avatar
           Konto usunięte
           2
           na razie jest zbyt mała konkurencja między producentami SSD, a na to ma wpływ spora cena za kości flash, bo tu też konkurencja jest słaba. jednak to się zmienia.
           jak tak dalej pójdzie, to rolą hdd będzie archiwizacja danych. tyle że jeśli to ma być już tylko archiwum, to hdd powinny być bardziej zastąpione przez napędy taśmowe, a te niestety są koszmarnie drogie. sama taśma już tak droga nie jest, ale jednak. hdd ciągle z nimi wygrywa, i to na wielu polach. jedyne co w taśmach jest dobre, to ich wysoka trwałość.
           • avatar
            xpaxpl
            1
            w zrównanie się cen ssd i hdd w przeciągu roku jakoś nie wierze no chyba że hdd miały by pójść w górę ... już nawet jakby ceny ssd spadły o połowę (w przeliczeniu za 1tb) to by było święto...
            • avatar
             ElFi_
             1
             Jak zużyjesz tyle dysków co ja to pogadamy:) Też mam 9 letnie dyski mające po ponad 45k godzin i jeszcze dyszą (nawet 500GB się uchował). Mam też 15 letnie dyski i są na chodzie (40-200GB). O czym to świadczy? Dokładnie o niczym, bo zmienia się technologia a co za tym idzie: trwałość dysków (spada). Dzisiejsze dyski to jak chińskie zabawki - padają od byle czego, nawet od niczego - po prostu z nalotu (bieg jałowy). Jak nadal nie rozumiesz o czym mówię to pokaż mi dysk 2TB z nalotem 40k godzin.
             Dysków 2TB używam 16-20 sztuk jednocześnie (2 macierze RAID5 po 8 dysków + pojedyncze na kopie bieżące). Kupowałem je ponad 4 lata temu. 4 sztuki nie wytrzymały czasu gwarancji, 4 lub 5 padły po gwarancji (około 22k godzin). Kiedy reszta dobijała do 30k godzin tylko 6 było bez błędów, reszta z błędami choć używalne jeszcze. Niedawno zrobiłem renament i wszystkie co miały ponad 31k godzin poszły w odstawkę. Taki jest obraz obecnych dysków HDD, a będzie coraz gorzej z ich trwałością. Ale idźmy dalej, w podobnym czasie nabyłem 6 dysków SSD, też poszły w macierze i zostały przeznaczone do największych obciążeń zarówno IOPS jak i sekwencja. Obecnie mają po 25k godzin przebiegu, żaden nie padł, zużycie najgorszego pokazywane przez SMART 88% (czyli 12% zużyte). Jak nie padnie kontroler to kostki FLASH podczas normalnej pracy jest trudno zajechać.
             Stare dyski o małych pojemnościach były trwałe, ale dzisiejsze dyski to delikatne i mało trwałe zabaweczki.
             • avatar
              Gungosa
              0
              ceny HDD i SSD niegdy sie nie zrownają gdyż zanim to sie stanie HDD zostaną wycofane z produkcji :) elo prawda 100 PRO
              • avatar
               Marucins
               0
               Ale głupoty.
               Co ten artykuł miał na celu? Wróżenie z fusów O'Reilly.

               OK ok liczba odsłon musi się zgadzać.
               • avatar
                Konto usunięte
                -1
                "podczas gdy koszt 1 TB w dyskach HDD wynosi tylko 130 – 150 złotych" - podajcie mi dysk w takiej cenie, kupię sobie z jednego. 200zł - skąd te ceny? Uzywanego 3 letniego samsunga F3 to może się kupi za te 120zł.
                • avatar
                 PIRAT_PL
                 -2
                 W Polsce ?? Chociaż chciałbym być optymistom to szczerze w to wątpię w Europie w cale bym się nie zdziwił jak w 16 już ceny będą zbliżone ale tutaj..., marne szanse.
                 • avatar
                  Fiona
                  -2
                  Fanbojom z wojenek AmS Intel polecam zainteresowanie się rynkiem HDD i skutkami monopolu.

                  Gdyby monopolu nie było to HDD 3 GB kosztowałby ok. 200 zł + vat
                  • avatar
                   wojciechoslaw
                   0
                   A ja myślę, że nigdy się nie zrównają ceną. HDD znikną z rynku, a SSD o tych samych pojemnościach będą droższe i tak już zostanie.
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    SSD to fenomen. Nie zapomnę jaką odczułem różnice w uruchamianiu się systemu itp. jak zakupiłem ten dysk. Tym bardziej, że długo się zastanawiałem nad sensem kupowania tego dysku.
                    Jak teraz robię coś na lapku ze zwykłym dyskiem, to się tak wkurzam, że masakra!
                    • avatar
                     Barubar24
                     0
                     Ceny nośników SSD spadają
                     No prawie się pozabijały przy tym spadku :)
                     • avatar
                      Hakuren
                      0
                      Jim O'R trochę przeholował choćby z tego względu, że dyski HDD też się zmieniają. HAMR jest już za zakrętem i tam pojemności rozpoczną się od 100TB, Seagate ma już 300TB na tapecie w laboratorium, a SSD w obecnym czy nawet "3D NAND-owym" stanie nie mogą się zbliżyć do tych wartości. Dość powiedzieć, że IBM wprowadził taśmy backupowe o pojemności 220TB/taśmę. Dyski magnetyczne jeszcze długo pozostaną choć nie w tej formie, którą znamy dziś. Prędzej znikną SSD w obecne formie niż HDD. SSD dobiły ściany i już zaczyna się kombinowanie jak chociażby 3D NAND. Praktycznie nie ma technicznych możliwości dla wdrożenia procesu 10nm. Skala awaryjności urosła by niewspółmiernie do bonusów.