Internet

Przyjaciele na Facebooku - na ilu możesz liczyć?

przeczytasz w 1 min.

Dziś - teoretycznie - mamy nie tylko więcej znajomych, ale też zawsze mamy ich pod ręką. Teoretycznie.

Facebook liczby

Kiedyś o wszystkich naszych znajomych musieliśmy po prostu pamiętać i utrzymywaliśmy stały kontakt z kilkoma z nich. Dziś dodajemy ich całe rzesze na Facebooku, możemy na bieżąco obserwować każde wydarzenie w ich życiu i – teoretycznie – mamy ich nie tylko więcej, ale też zawsze pod ręką. Teoretycznie, bo według najnowszych badań w ogóle nie interesujemy około 97 proc. naszych znajomych z Facebooka.

Słyszeliście kiedyś o Liczbie Dunbara? To pojęcie zakładające, że człowiek jest w stanie utrzymywać (bardziej lub mniej) stały kontakt tylko z około 150 ludźmi. Teraz Robin Dunbar (ten sam) opublikował wyniki swoich badań na użytkownikach Facebooka. 

Badania wykazały, że przeciętny użytkownik Facebooka ma 155 znajomych. Można by pomyśleć: „Liczba Dunbara”, ale okazuje się, że znajomości utrzymywane przez Internet nie są ani trochę tak trwałe, jak te naturalne. Naukowiec sprawdzał reakcje facebookowych przyjaciół na „kryzys emocjonalny” prawie 3,5 tysiąca osób. Wyniki? Każdy użytkownik mógł liczyć na pomoc tylko 4 (4,1) spośród swoich znajomych. Jakąkolwiek formę współczucia w ogóle wyraziło tylko kolejnych 9 (13,6).

Zasadniczo to badanie pokazuje nam, że przyjaźń to coś więcej niż dawanie sobie „lajków” i wstawianie co rok „wszystkiego najlepszego!” na tablicy. Nic odkrywczego, nic szokującego, nic czego byśmy nie wiedzieli. Mimo to trochę przygnębiające jest, że ludziom coraz częściej zdarza się o tym zapominać.

Źródło: SlashGear, PCMag, Engadget

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Balrogos
  10
  A ja mysalem ze na facebooku to sie ma znajomych? Przyjaciół to ja mam na telefon.
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Ja mogłem liczyć tylko na jedną osobę w dniu moich urodzin. Zablokowanie osi czasu było niepokonaną przeszkodą w wysłaniu mi życzeń za pomocą wiadomości prywatnej :D
   • avatar
    NewUnnamedUser
    5
    Cytując klasyka: "Przyjaciel to nie ten, który polewa Ci wódkę lecz ten, który trzyma Ci głowę gdy rzygasz."
    • avatar
     csr777
     4
     Przyjaciele? czy znajomi? TO jest kosmiczna różnica. Z przyjacielem nie gada się przez fejsa na co dzień.
     • avatar
      Zero-Cool
      2
      Tak apropo znajmości za pośrednictwem portalu internetowego polecam mange "Real Account II" powiedzmy trochę "mroczne" ale za to dobre podsumowanie Facebooka.

      Poza tym czego się innego można spodziewać po portalach internetowych? Przecież tam się dodaje każdego, strzelam że większość ludzi nawet nie usuwa ze znajomych osób których nawet nie lubi.