Tablety

Samsung i UMC pomogą w produkcji procesorów Qualcomm Snapdragon S4

przeczytasz w 1 min.

Fabryka TSMC nie nadąża z zamówieniami

Układ SoC Qualcomm Snapdragon S4 jak się można spodziewać, będzie sercem wielu urządzeń z systemem Windows 8. Ta skądinąd bardzo dobra konstrukcja, cieszy się już teraz tak dużym zainteresowaniem, że produkująca je fabryka TSMC nie nadąża z realizacją zamówień. Qualcomm poprosił o pomoc dwie firmy, które dysponują zakładami produkcyjnymi - United Microelectronics (UMC) i Samsunga.

Pierwsza z firm zadeklarowała rozpoczęcie produkcji w czwartym kwartale bieżącego roku. Przeprowadzono już próbne testy w procesie 28 nm, w którym wytwarzany będzie Qualcomm Snapdragon S4. Wydajność fabryk UMC może wynieść nawet 5000 wafli miesięcznie, czyli jedną trzecią tego co obecnie wytwarzają zakłady TSMC.

UMC przygotowuje się również do przejścia na proces produkcyjny 20 nm (wykorzystujący procesory wielobramkowe, technologia FinFET licencjonowana od IBM), który pozwoli w przyszłości zwiększyć konkurencyjność wytwarzanych układów.

United Microelectronics fabryka wnętrze produkcja wafle krzemowe
Wnętrze fabryki United Microelectronics.

W przypadku Samsunga kalendarz produkcyjny nie został jeszcze określony, ale firma na pewno rozpocznie wytwarzanie Snapdragonów S4. Choćby z tego powodu, że sama jest odbiorcą tych układów, które wykorzystywane są w sprzedawanych na amerykańskim rynku smartfonach Galaxy S III.

Qualcomm Snapdragon S4 chipset mobilny

Qualcomm nie wyklucza również wejścia w posiadanie własnego zakładu produkcyjnego w przyszłości, tak by uniezależnić się od humorów, bądź co bądź konkurencyjnych firm.


Więcej o procesorach i architekturze ARM:

Źródło: EETimes

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  michalschulz1
  4
  Tylko żeby to nie wpłynęło niekorzystnie na cenie, bo nie uwierzę, że nie chcą swojej prowizji.
  • avatar
   Konto usunięte
   -11
   tsmc wymieka nie tylko oni, swiat fabless powoli sie konczy Intel to zapowiedzial, model produkcji tego co sie chce na czym sie chce tez. Przy kolejnych zejsciach Intel zrobi to latwo ale nawet gigant bedzie wymagal wspolpracy przy masowej produkcji, opracuje wszystko jak nalezy, koszta beda takie, ze osiagalne tylko dla liderow.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Bardzo pozytywne wieści. Qualcomm się rozwija!!!