Technologie i Firma

Qualcomm zapowiada: 5G w 2019 roku

przeczytasz w 1 min.

Według firmy Qualcomm nie w 2020, lecz już w 2019 roku istnieć będą pierwsze sieci 5G. Oczywiście nie dotyczy to naszego kraju.

Wiele firm próbuje sprawić, by przyszłość ukryta pod dwoma znakami – 5G – stała się faktem tak szybko, jak to możliwe. Do tej pory za taki termin uważano rok 2020. Firma Qualcomm chce jednak, by superszybki Internet mobilny dotarł do użytkowników nieco wcześniej.

„Pierwsze telefony kompatybilne ze standardem 5G trafią do sprzedaży w 2019 roku” – zapowiedział Steven Mollenkopf, dyrektor generalny firmy Qualcomm. Firmy, która ma przygotować nie tylko odpowiednie moduły do wspomnianych smartfonów, ale też infrastrukturę sieciową.

„Gdyby ktoś spytał mnie o to rok temu, powiedziałbym, że [urządzenia zgodne z 5G będą gotowe] w 2020 roku” – dodał Mollenkopf. Według niego prace nad rozwojem standardu idą zdecydowanie szybciej niż przypuszczano, stąd też tak odważne deklaracje.

Dlaczego firmy prześcigają się w tym, kto otworzy nowy rozdział o nazwie „5G”? Ponieważ w przeciwieństwie do 3G czy 4G nie chodzi tutaj tylko o przyspieszenie komórkowej transmisji danych. 5G ma umożliwić stworzenie infrastruktury, która pozwoli połączyć samochody czy też urzeczywistnić koncepcję inteligentnego miasta.

Oczywiście do Polski ta rewolucja nie dotrze tak szybko (w niektórych miejscach wciąż nie ma nawet 4G). Jednak im szybciej świat zacznie się transformować, tym szybciej możemy odczuć to także my. Według prezesa firmy Qualcomm, jako pierwsze kraje superszybki Internet mobilny wprowadzą: Korea Południowa, Japonia i Stany Zjednoczone, ewentualnie: Chiny.

Źródło: Reuters, Telecom. Ilustracja: Qualcomm

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hezen
  1
  Ja na 4G nie potrafię ujechać, zwłaszcza na mojej wiosce gdzie transfer sięga 1.5-2.5MB, na H+ 6.3-7Mb ;)
  Do anteny mam 1.5km po linii prostej, tylko skrawek miejscowego lasu mi przeszkadza żeby w każdym zakątku domu i podwórka mieć max zasięg.
  • avatar
   Filippo386
   0
   Hmmm... a może najpierw dobry zasięg sieci 4G? ^^
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    A jakie to ma zalety? Większa pojemność , szybkość której i tak nikt nie wykorzysta i nieco mniejsze opóźnienia w idealnych warunkach. Wady? Niski zasięg, częstotliwości dla których występuje znaczna depozycja energii w tkankach, gigantyczne koszta wielokrotnie większe niż przy 4g...
    Jednym słowem kolejny bubel lansowana przez qualcomman i jego ferajnę.
    W sumie przy większej koncentracji, uierunkowaniu i większej mocy te częstotliwości stosowane są do broni elektromagnetycznej .
    • avatar
     Franz
     -10
     W Polsce długo jeszcze nie będzie 5G - powodem jest to, że płacimy grosze za mobilny internet i operatorom nie opłacają się miliardowe inwestycje w nową sieć.

     Jakby ludzie zgodzili się na podwyżki abonamentów powiedzmy tak o 100% to co innego.