Technologie i Firma

Ramsomware odblokuje pliki, gdy zainfekujemy 2 kolejne osoby

przeczytasz w 1 min.

A właściwie nie tylko zainfekujemy, ale też skłonimy do tego, by zechciały opłacić okup w wysokości 1 bitcoina. Poznajcie Popcorn Time.

Cyberprzestępcy odpowiedzialni za przygotowywanie złośliwego oprogramowania chyba nigdy nie przestaną zaskakiwać swoją kreatywnością. Tym razem sięgnęli oni po schemat zainspirowany piramidą finansową. Ransomware o nazwie Popcorn Time szyfruje pliki i daje dwa sposoby na ich odblokowanie – albo zapłacisz okup albo sprawisz, że zapłacą go dwie inne osoby.

Popcorn Time to ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, które szyfruje pliki na komputerze ofiary i w zamian za ich odblokowanie żąda zapłacenia okupu. W tym przypadku cyberprzestępcy ustalili cenę na poziomie równym 1 bitcoin, czyli około 3300 złotych. Sporo, ale jest też inny sposób na odzyskanie dostępu do plików – przyłączenie się do infekcji.

Cyberprzestępcy przekazują ofierze linki, które prowadzą do instalatora Popcorn Time. Wystarczy, że prześle ona je kolejnym osobom i przynajmniej dwie z nich zdecydują się na opłacenie okupu. Wówczas „nowy wspólnik” otrzyma kod deszyfrujący zupełnie za darmo i po jego wpisaniu odzyska dostęp do plików.

Popcorn Time jest pod tym względem oprogramowaniem bardzo nieprzyjemnym. Wystarczy bowiem cztery razy wpisać niepoprawny klucz deszyfrujący, a pliki z naszego komputera zostaną nieodwracalnie skasowane. Cóż, tutaj chyba nie ma dobrego rozwiązania. Warto jednak pamiętać o najskuteczniejszej broni przeciwko oprogramowaniu ransomware – to wykonywane na bieżąco kopie zapasowe.

Źródło: Bleeping Computer, MalwareHunterTeam

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  5
  Chciałbym, aby ktoś owym przestępcom zaszyfrował dyski, a następnie zażądał np. 1 mln bitcoin za odszyfrowanie.
  • avatar
   IVPANVZERVI
   3
   Złodzieje!
   • avatar
    kokosnh
    3
    tylko należy pamiętać, że kopie zapasowe muszą być przechowywane poza komputerem, na nośnikach które nie są stale zamontowane pod system.
    • avatar
     TruePerson
     2
     Ciężka sprawa z tym wszystkim. Na serwisie do mnie ludzie wiecznie przychodzą i mówią "panie, piniądze chcą, a ja ni mam dostępu do danych". Do ludzi często nie dociera jak ważne jest to by dbać o bezpieczeństwo swoich danych. Przeciętny Kowalski pewnie przeżyje stratę kilku zdjęć czy filmów, ale jak popcorn time, cryptolocker czy inny ransomware trafi do jakichś instytucji państwowych to prawie jak żyła złota ;). Wiadomo, że każdemu zdarzają się wpadki, ale myślę, że ŚWIADOMOŚĆ o tego typu zagrożeniach to podstawa i powinnio się głośniej o tym mówić.
     • avatar
      Himoto
      1
      Ja tam i tak jestem zdania że to producentom nośników danych zależy na powstawaniu coraz to nowych Ransomware, w końcu im więcej się spotka z tym tym, więcej później zakupi zewnętrzne nośniki do archiwizowania danych bo będą się bać o własne dane.