Internet

RapidShare otrzymał sądowy nakaz filtrowania plików

z dnia
Karolina Grązka | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

Walka o prawa autorskie

Nagonka na serwisy umożliwiające hosting plików trwa. Obrywa się zarówno publikującym legalne, jak i łamiące prawa autorskie treści. Właściciele różnych stron reagują w odmienne sposoby. Megaupload pozywa FBI za zamknięcie, natomiast Rapidshare ugina się przed prawem obniżając maksymalną prędkość pobierania. Niemieckie władze nakładają zaś na ostatni z wymienionych kolejne nakazy.

Sprawa, która rozpoczęła się w 2009 roku w końcu zaowocowała wyrokiem. Choć nie jest on jeszcze uchwalony na piśmie, oskarżyciele tryumfują. Natomiat RapidShare wypowiada się na łamach TorrentFreak z wątpliwościami czy jest sens odwoływać się od decyzji. Werdykt nakazuje bowiem właścicielom hostingu sprawdzać dodawane pliki pod kątem legalności.

RapidShare usługa udostępniania plików i treści

Czy pozew wystosowany przez organizację GEMA wraz z dwoma wydawnictwami i jego efekt są rozsądne? W obecnym kształcie serwisu oraz przy danych statystycznych wskazujących na gigantyczny dobowy upload, trudno o filtrowanie wszystkich treści. Praktycznie nie da się tego osiągnąć bez np. kolejki wgrywania lub specjalnego oprogramowania, które z kolei można łatwo oszukać.

Walczący o wolne, niecenzurowane publikowanie treści w internecie doszukują się ratunku w decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o zakazie aktywnego przeglądania treści i nakazie umożliwienia prywatności.

Czy jednak to wystarczy przeciw organizacjom walczącym o prawa autorskie?


Więcej o serwisach Internetowych:

Źródło: TorrentFreak, TechSpot

Komentarze

28
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Europa jest chora!!!
 • avatar
  Prawie jak filtrowanie treści ale przecież jak wrzucisz do archiwum i zmienisz nazwę to raczej się nie domyślą że to gra albo inne pirackie oprogramowanie.
 • avatar
  Cholera, a Chomikuj.pl nadal nie tknięty :D Trzeba wszystkie serwisy tego typu stawiać na jakichś Nikozjach i nikt się nie będzie o nic czepiał.
 • avatar
  Co za głupota... prawo jeśli ma być dobre musi być wykonywalne, a to nie jest wykonywalne.
  -1
 • avatar
  Czy ktos moze polecic serwis ktory aktualnie dziala i linki sa aktywne dluzej niz pare godzin? Chodzi mi oczywiscie o kopie bezpieczenstwa posiadanych filmow i gier... Piszcie czego uzywacie i skad bierzecie linki, ja do niedawna wlasnie na rapidzie jechalem, a ze stron to darkwarez.pl (malo rapida na tym serwisie), oneddl.eu (tu glownie rapid) tehparadox.com, exsite.pl. Strasznie sie namnozylo tych serwisow i ciezko sie na jakis zdecydowac...
  -2
 • avatar
  paranoja...
 • avatar
  nieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee