Nauka

Odwiedź reaktor jądrowy MARIA w nagrodę za najładniejsze życzenia - zdjęcia

przeczytasz w 3 min.

Oto przedsmak tego co będzie czekało osoby, które na 40-lecie reaktora jądrowego w Świerku złożą najładniejsze życzenia.

NCBJ reaktor Maria

Energetyka jądrowa w Polsce zawsze miała pod górkę, jednak nie oznacza to, że polscy naukowcy nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. Wręcz przeciwnie. Już czasach PRL w Polsce powstało kilka reaktorów badawczych, które w przeciwieństwie do reaktorów energetycznych nie były wykorzystywane do produkcji energii, choć same z siebie wytwarzały ciepło. Do największych zaliczamy reaktor EWA (uwieczniony na banknocie o nominale 20000 zł z lat 80 i 90. XX wieku) uruchomiony już w 1958 roku, a wygaszony w 1995 roku, oraz reaktor MARIA, który działa od 1974 roku do dziś. W tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia pracy i z tej okazji Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku pod Warszawą zorganizowało konkurs na życzenia dla reaktora. Kto złoży najładniejsze życzenia, ten będzie miał szansę na odwiedziny MARII i okazję do porozmawiania z pracownikami ośrodka, którzy z chęcią pokażą i wytłumaczą różne aspekty pracy reaktora, którego moc cieplna wynosi 30 MW i wykorzystuje obecnie niskowzbogacone paliwo uranowe.. A jeśli dopisze szczęście i w hali reaktora zostaną wygaszone światła, to będzie szansa zobaczyć promieniowanie czerenkowa (w uproszczeniu, udpowiednik fali uderzeniowej jaka powstaje w przypadku fal dźwiękowych, ale w tym przypadku ma to miejsce dla fal elektromagnetycznych, które odpowiadają cząstkom wydostającym się z reaktora).

Reaktor MARIA, jak napisaliśmy, jest reaktorem badawczym. Oznacza to, że cały czas jego pracy (ze względów kosztowych pracuje on tylko przez kilka dni w tygodniu) przeznaczony jest dla celów badawczych, dydaktycznych oraz produkcji radioizotopów wykorzystywanych w medycynie i przemyśle. Ze względu na korzystne położenie pomimo 40-lat od uruchomienia jest nadal aktywny. Większość reaktorów tego typu na świecie zostało wyłączonych w ciągu ostatnich 20 lat. MARIA chłodzona jest ciepłą wodą, podobnie jak opisany przez nas superkomputer umieszczony kilkaset metrów od budynku reaktora.

Schemat reaktor Maria
Reaktor MARIA początkowo był zaprojektowany do pracy z wysokowzbogaconym paliwem o zawartości uranu 80%. Obecnie, po dwóch zmianach, zawartość uranu spadła do 20% przy zachowaniu parametrów eksploatacyjnych. Stosowanie niskowbogaconego paliwa to element programu GTRI (Global Threat Reduction Initiative), którego celem jest zmniejszenie zagrożeń terrorystycznych. W Marii stosowane są obecnie francuskie pręty paliwowe.

Życzenia można składać do 14 grudnia 2014 roku za pośrednictwem profilu Narodowego Centrum Badań Jądrowych na Facebooku. Zwycięzcy, ogłoszeni najpóźniej dnia 17 grudnia, oprócz tego, że otrzymają nagrody rzeczowe - tablety czy zestawy książek, będą mieli możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego „Pandora Promise” o energii jądrowej. Laureaci - wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi - będą też mogli, jak wspomnieliśmy, zwiedzić Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Próbujcie swoich sił, bo zdjęcia nigdy nie oddadzą w pełni atrakcji jakie towarzyszą odwiedzinom. Ponieważ jednak nie każdemu będzie dane odwiedzić Świerk, jako przedsmak prezentujemy kilka zdjęć wykonanych podczas naszej wizyty w NCBJ.

Budynek z pomieszczeniem reaktora
Budynek (pomieszczenie z reaktorem to ten cylinder przykryty kopułą) z 1970 roku nie robi oszałamiającego wrażenia, ale nie to jest tutaj najistotniejsze

Bramka wejściowa
Zanim wejdziemy na teren budynku, musimy przejść przez bramkę, otrzymamy też specjalne identyfikatory, które przydadzą się później. Zostaniemy również zarejestrowani jako odwiedzający.

Wycieczka reaktor - prezentacja technologii
Przebieramy się za naukowców i w drogę. Najpierw kilka słów o tym jak działa reaktor, jaka jest jego historia i co to są te pręty paliwowe.

Wejście reaktor
Śluza ciśnieniowa prowadząca do reaktora

Badanie wejścieBadanie wyjście
Podczas wizyty będziemy dwa razy poddani badaniu, które może wykryć skażenia - przed wejściem, by mieć pewność, że nic nie wnosimy, i przed wyjściem, by się upewnić, że nie zabieramy ze sobą niespodzianek

Druga śluza prowadząca do reaktora
Druga, wewnętrzna śluza - wewnątrz pomieszczenia reaktora jest niższe ciśnienie - jesteśmy już w środku

Komora wodna i manipulatory
Za szybą widać komorę izotopową i manipulatory

Pomieszczenie z reaktorem

Basen z reaktorem
By zobaczyć zbiornik reaktora, musimy wejść na górę

Zbiornik reaktora - część serwisowa

Zbiornik reaktora widok
Tak wygląda zbiornik reaktora

Panorama
Pomieszczenie reaktora - panorama

Wnętrze zbiornika

Wnętrze zbiornika zbliżenie
Wnętrze zbiornika wypełnionego wodą destylowaną z widocznymi prętami paliwowymi, osłoną rdzenia i systemem chłodzenia

Pomieszczenie kontrolne reaktora
Na koniec pomieszczenie kontrolne

Szczęśliwców, którzy odwiedzą reaktor, zachęcamy do rozmów z pracownikami. Niektóre z informacji, które od nich usłyszymy, niełatwo znaleźć w podręcznikach. Na przykład na temat badań związanych z elementami zabezpieczającymi reaktory IV generacji czy elektrowniami termojądrowymi. W Świerku pracuje jedyna obecnie na świecie instalacja do konwersji neutronów termicznych, będąca jednocześnie jednym z najsilniejszych na świecie ciągłych źródeł neutronów prędkich o energii 14 MeV. Posłuży ona do napromieniania materiałów na potrzeby wspomnianych badań.

Konwerter neutronów termicznych 14 MeV
Konwerter neutronów oraz dr inż. Rafał Prokopowicz z Zakładu Techniki Reaktorów Badawczych NCBJ (fot: materiały NCBJ)

Źródło: NCBJ, Inf. własna, fot: Karol Żebruń

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stupidisco111
  5
  Zrobię wszystko by wejśc w Marię!
  • avatar
   kruk200
   1
   Brawo Benchmark jakaś konkretna ciekawostka i solidny artykuł! Oby więcej takich.
   • avatar
    prime27pl
    0
    Chernobyl to to nie jest ale i tak z checia bym pozwiedzał.
    • avatar
     irondick
     -1
     TWR traveling-wave reactor to jest nasza najbliższa przyszłość jeśli chodzi o atom. Nic innego bardziej innowacyjnego nie pozwolą wypuścić do użytku. Wynalazki Tesli, Searla, Łągiewki są na cenzurowanym. Z wynalazców robi się idiotów lub znikają z otoczenia. Przykład z naszego forum... Ile to razy pisano o rewelacyjnych akumulatorach z nanorurek?
     • avatar
      Konto usunięte
      -15
      Energetyka jądrowa to ślepa uliczka i nie warto się w to pchać! Przyszłość to Projekt Iter czyli produkowanie energii w taki sposób w jaki zachodzą zjawiska na słońcu!
      Takie elektrownie fuzyjne będą kilkanaście razy, a nawet i kilkadziesiąt razy bardzie wydajniejsze niż największe elektrownie atomowe na świecie i będą produkować o wiele mniej radioaktywnych odpadów!
      Na razie trzeba inwestować w odnawialne źródła energii i powoli rezygnować z węglą kamiennego, ale tak szybko jak chce Unia, do 2050, ale do 2100 bo wtedy nasze zasoby węgla będą już prawie na wyczerpaniu.
      Około 2100 elektrownie fuzyjne będą już tak rozpowszechnione jak obecnie atomowe i wtedy będzie można u nas taką wybudować!
      Takie 2,3 elektrownie fuzyjne zapewnią nawet 70-80% energii dla całej gospodarki i ludności!
      • avatar
       buryzenek3
       0
       O, a ja akurat byłem tam dosłownie tydzień temu w poniedziałek na wycieczce klasowej :D. Ogólnie fajnie było zobaczyć reaktor na żywo. Tylko że wtedy gdy byłem tam z klasa ten zbiornik był zakryty i można było patrzeć przez niewielka szybę. Kurcze teraz jak tak patrzę to na tych zdjęciach lepiej to wyglada...
       • avatar
        Balrogos
        0
        A bedzie mozna poplywac?