Internet

Znany redaktor Wikipedii został aresztowany na Białorusi

przeczytasz w 1 min.

Mark Bernstein, jeden z popularniejszych redaktorów rosyjskiej Wikipedii (znajdujący się wśród 50 najpopularniejszych autorów) został aresztowany na Białorusi. Powód zatrzymania? Rozpowszechnianie fałszywych antyrosyjskich materiałów.

Mark Bernstein aresztowany z publikowanie antyrosyjskich materiałów

Do zatrzymania jednego z najpopularniejszych redaktorów rosyjskiej Wikipedii doszło wczoraj. Białoruski Główny Zarząd ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji (GUBOPiK) miał zatrzymać Marka Bernsteina za rozpowszechnianie fałszywych materiałów antyrosyjskich (związanych z inwazją na Ukrainę).

Tym samym Bernstein złamał przyjęte kilka dni temu przez Rosję prawo, wedle którego publikowanie „fałszywych” materiałów jest obarczone karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Rosjanie nazywają inwazję »specjalną operacja wojskową« i wszyscy kwestionujący ten fakt publikując antyrosyjskie materiały mogą zostać skazani na 15 lat więzienia.

Które konkretnie materiały przesądziły o losie Marka Bernsteina?

Tych informacji nie podaje GUBOPiK, ani Wikipedia. Wiadomo natomiast, że Bernstein posiada ponad 210 tysięcy edycji na swoim oficjalnym profilu.

Profil Marka Bernsteina na WikipediiInformacja o blokadzie konta Marka Bernsteina na wikidata.org

Z serwisu wikidata.org wynika, że konto Bernsteina na rosyjskiej Wikipedii zostało zablokowane na czas nieokreślony.

Rosja ewidentnie stara się eliminować wszelkie informacje, które przedstawiają rzeczywisty obraz sytuacji w Ukrainie. W opozycji stoi jednak reszta świata starając się dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców Rosji m.in. poprzez przekazywanie wiadomości ze świata w opiniach dotyczących lokalnych restauracji, sklepów etc.

Myślicie, że rosyjski rząd traci kontrolę nad sytuacją w swoim kraju i coraz trudniej utrzymać mu propagandowy przekaz mieszkańcom? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: engadget.com, wikidata.org

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  9
  Ludzie w Rosji są niestety w większości tak nisko wykształceni (a na wsi już zupełnie poziom sprzed 200 lat), że manipulacja nimi jest banalna, więc łykają kłamliwy przekaz Kremla, jak młode pelikany. Wśród młodzieży jest nieco lepiej, ale jednak to jest tylko drobny promil całości.
  Trudno powiedzieć, czy ten kraj da się w ogóle uratować, być może są skazani na los Korei Północnej.
  • avatar
   StaryZgred
   1
   Żydzi jak zawsze w awangardzie, 210 tysięcy edycji fiu fiu. Prawo wprowadzono w Rosji ale aresztowano go na Białorusi, ciekawe. Może powoli co do niektórych powinno dotrzeć że po Białorusi została tylko mapa na Google. Teraz to jest część Federacji Rosyjskiej a Łukaszenka jest tam numerem dwa. Rządzi Prezydent FR, jak na razie Putin.
   • avatar
    pawluto
    0
    Ale tak mówiąc szczerze to nie mamy prawdziwego obrazu wojny na ukrainie bo w to co piszą media nie wierzę bo to te same media co opisywały pandemię...
    Ja nie bronię Rosji ale jak widzę filmik gdzie jedzie kolumna rosyjskich wojsk i zatrzymuje ich ludność ukraińska a potem widzę jak rosjanie unikają masakry to zapala mi się lampka uwagi ...
    Bo jak była wojna z Niemcami to niemcy strzelali do cywili jak do kaczek a tu widzę jak auto rosyjskie zatrzymuje się przed ukraincemi i nie jedzie dalej a potem wychodzi żołnierz i pertraktuje zamiast strzelać albo pedał w dól...
    Coś mi się wydaje że obraz wojny jest zupełnie inny...
    Co nie zmienia jednego - Tu agresorem jest Rosja !
    Ale proszę was o włączenie mózgu a nie powielanie papki z mediów które wiele razy was oszukały...
    • avatar
     FunkyKoval
     -1
     Zważywszy na średnią wieku redaktorów Benchmarka i innych tego typu portali oraz czytających je, mniemam, że większość nawet nie zdaje sobie sprawy z metod i poziomu manipulacji i propagandy w Rosji.
     I należy dodać, że poziom wykształcenia akurat nie ma tutaj większego znaczenia, wiadomo że prostymi ludźmi łatwiej manipulować ale tam to powszechna jest propaganda, występuje ona również na uczelniach wyższych a nikt kto nie został sprawdzony przez KGB ani nie ma czystej karty w stosunku do reżimu nie dostanie żadnej funkcji poza robotnika czy wyrobnika.
     Poza tym, Putin miał ponad 20 lat na przygotowanie tego, co się dzisiaj wyrabia, zabezpieczył sobie środki pieniężne, materialne, ludzi oraz służby gotowe aby bronić reżimu.
     Maja tak sprane mózgi, że jak im pokażecie nawet filmy jak kacapy mordują ludność cywilną to nie uwierzą. To co robią ludnosć cywilnej, jak mordują, kradną i to co mówią w rozmowach z frontu ze swoimi rodzinami świadczy o tym, że to nadal czerwona swołocz jak w 1920 roku, kiedy nasi dziadkowie ich zatrzymali. Czasami to tak sobie gorzko myślę, że może ten eksport Leninowskiej-bolszewickiej rewolucji na zachód i doświadczenie życia pod butem bolszewickim przydałby się tym gamoniom zachodnim, bo inaczej oni ciągle będą myśleć kieszeniami i wyłącznie własnym interesem, jednak zostałoby to okupione zbyt wielkimi ofiarami, cała Europa pod butem bolszewików to byłoby zbyt wiele, to jak cofnięcie się w rozwoju o kilkaset lat.
     • avatar
      ProducentMuzyczny
      -8
      Może Rosji o to chodzi żeby się odizolować od zachodu i się uniezależnić? Może specjalnie napadli na Ukrainę żeby zachodnie firmy i korporacje się wycofały z ich rynku?
      Rosja to największy kraj świata. Może być całkowicie samowystarczalny. Na tak potężnym terytorium maja wszystkie bogactwa naturalne że mogą sami tworzyć półprzewodniki, procesory, pamięci, dyski twarde, smartfony, komputery, telewizory i cała elektronikę, przemysł lekki, ciężki, rolnictwo itd.
      Nie musza z żadnym krajem świat handlowac zeby się utrzymać. Wszystko mogą samo wytworzyć i być całkowicie samowystarczalni i otoczyć się murem od świata.
      • avatar
       Adrianwo
       0
       Zabić Putina!!!
       • avatar
        Gnom_Z_Piany2
        0
        putin zatapia rosję. szkoda że koszt tego zatopienia jest tak ogromny :( nie wiem co się z jego łbem stało. ojczym go tłukł za młodu?