Mobile

Roaming przejdzie do historii, przynajmniej w Unii Europejskiej

przeczytasz w 1 min.

Dodatkowe opłaty za połączenie, wiadomości tekstowe czy transfer danych wkrótce nie będą już pobierane.

Roaming to usługa, która doskonale znana jest korzystającym z telefonów i smartfonów, a jednocześnie często podróżujących do innych państw. Już wkrótce można będzie o niej zapomnieć, przynajmniej na terenie Unii Europejskiej.

O uśmierceniu roamingu mówiono od bardzo dawna, ale brakowało konkretnych decyzji. Dzisiejszej nocy wreszcie takowe zapadły. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie, na mocy którego roaming przejść ma do historii 15 czerwca tego roku.

„Ono jest kluczowe, jeśli od czerwca tego roku mamy mieć roaming tak jak w domu, gdy wyjeżdżamy za granicę i z punktu widzenia wszystkich operatorów jest istotne, jakie będą stawki maksymalne.” - europoseł Michał Boni

Kompromis to przede wszystkim nowe maksymalne stawki opłat hurtowych. W przypadku rozmów telefonicznych będzie to 0,032 euro za minutę, a w przypadku SMS tylko 0,01 euro.

Jeśli chodzi natomiast o koszt transferu danych to obniżki będą stopniowe. Od 15 czerwca obowiązywać ma stawka 7,7 euro za gigabajt, a od 1 stycznia 2018 roku już 6 euro za gigabajt. Każdy kolejny rok to spadek o kolejne 0,5 euro, do ostatecznie 2,5 euro za gigabajt.

Wypracowany kompromis przejść ma jeszcze przez oficjalne głosowanie Parlamentu Europejskiego, ale wedle wszystkich źródeł można być spokojnym o jego wynik.

Źródło: europa.eu, polskieradio, euranetplus-inside

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dizzy
  7
  Co za bzdura. I gdzie te wielkie "zniesienie roamingu". Ja tu widzę obniżkę kosztów. Myślałem, że mając dany pakiet w PL będę mógł z niego korzystać i na takich samych zasadach w innych krajach UE.
  • avatar
   XaRaDaS
   3
   Z tego co kiedyś czytałem to roaming miał być darmowy, czyli to co mam od swojego operatora to za darmochę wykorzystuję w innym członkowskim kraju. Teraz z tego co jest podane to wychodzi, że jednak będę musiał ponieść koszta. Więc jak to jest do cholery ?
   • avatar
    ciomasta
    2
    Czegoś nie rozumie , niby roaming nie będzie ale będą dodatkowe opłaty dla abonamentów tak ? że np ktoś ma 5gb neta w PL to za granicą dodatkowe opłaty ?
    BO tyle tych wiadomości na stronach że sam juz nie wiem co i jak ;/
    • avatar
     bartus_s
     2
     Tak na szybko ze strony EU
     http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-15-5275_en.htm:

     What does the end of roaming charges mean?

     It means that from 15 June 2017 you can use your mobile device when travelling in the EU paying the same prices as at home (domestic prices). For instance, if you pay for a monthly volume of minutes, SMS and data in your country, any voice call, SMS and data session you make while travelling abroad in the EU will be deducted from that volume as if you were at home, with no extra charges. This means the end of roaming charges as Europeans experience them today in their daily life.

     "Kompromis to przede wszystkim nowe maksymalne stawki hurtowych opłat, których poziomu operatorzy nie będą mogli przekraczać. W przypadku rozmów telefonicznych będzie to 0,032 euro za minutę, a w przypadku SMS tylko 0,01 euro."

     Znaczy to tyle, ze jesli nie masz darmowych minut, operator moze liczyc ~14gr. za min, bez wzgledu na miejsce w ktorym sie znajdujesz w obrebie EU.

     • avatar
      Hektor^
      1
      Obecnie 1GB internetu za granicą kosztuje 1000zł. W czerwcu będzie to tylko 35zł a ostatecznie 12 zł?
      Obecnie strach włączyć mapę w roamingu za granicą.

      Ceny usług prawie na pewno wzrosną choć ciężko tu spekulować ponieważ poprawi się też konkurencyjność.

      Przykład:
      Skoro będę mógł korzystać z usług Polskiego operatora i mieć 10 GB transferu za 120 zł ~ 25 funtów to nie będę musiał kupować pakietu 6GB za 20 funtów u brytyjskiego.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Unia obniża znacząco koszty ale tu w komentarzak jak zwykle Polaczki. Nie pasuje nic nikomu. Jak wam szkoda zapłacić 12gr za minutę połączenia za granicą albo TYLKO około 35zł za 1GB internetu to chyba komentują tu ludzie którzy nie wiedzą ile to teraz kosztuje.
       • avatar
        x7nofate3
        -16
        Po polska jest gownem i syfem. W UK już dawno nie ma romingu i jak jade za granice po całej Europie i innych krajów jak np usa,Kanada,Japonia itp. Palce tak jakbym byl w UK. A w zasranej Polsce będziecie mieli obnizki a nie zniesienie roamingu haha Polska to syf
        • avatar
         Twoja Stara_
         0
         Że jeszcze nie ma telefonii satelitarnej, która pozwalałaby korzystać z siecie w każdym miejscu na świecie. Oczywiście tej dla cywilów za normalne ceny abonamentowe.