Internet

Rosja organicza dostęp do Facebooka, bo "łamie podstawowe prawa i wolności człowieka"

przeczytasz w 2 min.

Facebook nałożył restrykcje na rosyjskie prorządowe media, oznaczając ich posty jako niewiarygodne oraz ucinając zasięgi. W odpowiedzi na to Moskwa poinformowała, że częściowo ogranicza dostęp do Facebooka, oskarżając go o „cenzurowanie” rosyjskich mediów.

Restrykcje nałożone przez Facebooka miały na celu ograniczenie wyników wyszukiwań w sieci, dotyczących mediów prorządowych, a co za tym idzie, zmniejszenie liczby ich czytelników. Dotknęły one między innymi kanału telewizyjnego Zvezda, zarządzanego przez rosyjską armię, a także państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti. Restrykcje nie ominęły także popularnych prorządowych stron, takich jak Lenta.ru oraz Gazeta.ru.

Facebook walczy z dezinformacją

Serwisy firmy Meta (m.in. Facebook) mają duże znaczenie dla władz rosyjskich. Już kilka tygodni przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie, Rosja próbowała szerzyć przez nie propagandę i dezinformację.

Zespoły Meta wdrożyły szereg środków, aby użytkownicy platformy byli bezpieczni. Na bieżąco usuwają mowę nienawiści lub treści, które nawołują do przemocy. Mają również zwalczać rozpowszechnianie się dezinformacji, oznaczając treści z mediów kontrolowanych przez władze rosyjskie, a także tych, które zostały ocenione przez weryfikatorów jako fałszywe.

Kolejną decyzją było zablokowanie możliwości monetyzowania treści oraz wyświetlania reklam:

Co na to Rosja?

Rosja zwróciła się do Mety, aby wstrzymała powyższe kroki, jednak firma zignorowała te prośby. W rezultacie Roskomnadzor (rosyjski regulator telekomunikacyjny) zapowiedział częściowe ograniczenie dostępu do Facebooka, podając za argument to, że ma on udział w łamaniu fundamentalnych praw i swobód człowieka oraz rosyjskich obywateli.

Prezes ds. globalnych Meta, Nick Clegg, w odpowiedzi na komunikat Roskomnadzoru potwierdził, że firma odmówiła żądań rosyjskiego rządu.

Władze rosyjskie nakazały zaprzestanie niezależnego sprawdzania faktów i etykietowania treści publikowanych na Facebooku przez cztery rosyjskie państwowe organizacje medialne. Odmówiliśmy. W rezultacie ogłosili, że ograniczą korzystanie z naszych usług.

Na razie nie wiadomo jeszcze na czym będzie polegać to "częściowe" zablokowanie serwisu w Rosji.

Źródło: twitter, independent.co.uk

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bomber2
  29
  Za tą wojnę Rosję powinno się podzielić na pierdylion mniejszych państw i całkowicie rozbroić
  • avatar
   coder
   23
   cxxj z nimi
   • avatar
    JaYmZ
    8
    Hipokryzja ruskich onuc level hard!
    • avatar
     Dexterr
     -3
     Jak widać amerykanie odrobili lekcje po tym jak rosyjskie trolle i ich manipulacje wybrały amerykanom prezydenta Trumpa który jest dobrym przyjacielem Putina.
     • avatar
      Ciekawski_
      -4
      Żeby tak w Polsce zablokowali ten portal :-)
      • avatar
       piccardo
       -9
       A tu akurat Rosja ma rację.
       • avatar
        stalkerpl
        -10
        w tym przypadku ruscy mają racje, facebook manipuluje informacjami a ci co tak sie pieklo i od razu atomówkę by walnęli w Moskwę to co wy możecie oprócz bicia piany
        • avatar
         studionti
         -10
         Lewackie pseudo medium jakim jest fejsuk woli zablokować prawicowego polityka niż seryjnego mordercę.
         Tak, w tym wypadku Rosja ma 100% racji blokując ten crap.
         • avatar
          Adrianwo
          0
          Zabić Putina!!! PUTIN TO KŁAMCA!!!
          • avatar
           maziarzek
           0
           wole putina niż bidena z (((zuckerbergiem)))
           • avatar
            tuna007
            0
            cenzuruja mowe nienawisci aby walczacy w ukrainie obrzucali sie jedynie expresjami zatwierdzonymi przez regulamin Fuckbooka , mowa nienawisci na wojnie jest nie do zaakceptowania