Internet

Rosja chce zablokować Gmail, Hotmail i Skype

przeczytasz w 1 min.

W ślad za rządami Indii, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które w zeszłym roku zagroziły blokadą niektórych szyfrowanych usług Blackberry, rosyjska FSB określiła serwisy Skype, Gmail i Hotmail „zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego” i zasugerowała ich zablokowanie.

Warto przeczytać:
Windows Phone 7 wyprzedzi iOS do 2015 roku
 Microsoft i Allegro walczą z piratami na aukcjach
 NVIDIA: strumieniowanie wideo 3D w sieci

Według informacji prasowej ITAR-TASS, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa , Aleksander Andrejeczkin, stwierdził: „Niekontrolowane użycie takich usług może być poważnym zagrożeniem dla Rosji”.

Andrejeczkin dodał, że serwery i technologia szyfrowania pochodzą z krajów innych niż Rosja, co stwarza trudności w prowadzeniu dochodzeń. Dodatkowo usługi te są często używane przez „obcych ekstremistów”.

Władimir Putin obecnie przewodzi komitetowi utworzonemu przez Komisję Komunikacji i Technologii, którego celem jest nakreślenie planu regulacji masowego użycia internetowych technologii szyfrowania w Rosji. Komitet ma ogłosić raport 1 października br.

Główną przyczyną obaw FSB wydaje się być szyfrowanie stosowane przez te popularne serwisy, a celem agencji jest albo zablokowanie dostępu do tego rodzaju usług, albo wykorzystanie groźby blokady jako pretekstu służącego do rozpoczęcia negocjacji w sprawie rozszerzenia dostępu rosyjskich służb bezpieczeństwa do szyfrowanych informacji.

Źródło: inf. prasowa

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Rosjanie... Niech sobie internet odłączą ;]
  • avatar
   Stork
   0
   Tylko czekać kiedy w polsce to nastanie..
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Dostęp do... hahaha... informacji muahahaha... Niech się w ogóle odłączą i będzie spokój.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     chory kraj
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      o nie tylko nie Rosja :( gdyby nie Rosja to YT byłby nudny a serwisy z torrent/warez świeciłyby pustakami :(
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Prymitywna potrzeba kontroli... niemal wszystko można tłumaczyć celami bezpieczeństwa (zdaje się że ktoś jeszcze żyje zimną wojną) pytanie tylko ile jeszcze Rosyjskie społeczeństwo wytrzyma takich pomysłów. Dobry przykład - Chiny za płotem - a z pewnością "Chińskiej wolności słowa" im nie zazdroszczą...
       • avatar
        jewgienij
        0
        U sovietow bez zmian...
        • avatar
         QszaQ
         0
         Andrejeczkin dodał, że serwery i technologia szyfrowania pochodzą z krajów innych niż Rosja, co stwarza trudności w prowadzeniu dochodzeń. Dodatkowo usługi te są często używane przez „obcych ekstremistów” - to windowsa, linuxa, symbiana, i innego oprogramowania też niech zabronią...
         • avatar
          Gadget
          0
          Rewolucji w Rosji raczej nie będzie, bo raczej źle by się to skończyło dla cywilów. Jak dobry przykłąd kontroli macie Białoruś i Łukaszenkę. Milicja białoruska tłucze demonstrantów, przeciwnicy polityczni znikają...


          Nie zapomnijcie też tego, że Alianci kiedyś sprzedali nas Stalinowi. Dlatego jesteśmy o jedną epokę w tył od innych europejskich krajów. Jeszcze tylko poczekamy na chińską interwencję w Polsce( chiny mają zamiar nas dofinansować, czyli "wykupić") Wiem, że może piszę brednie, ale z każdym rokiem jest co raz gorzej i pewnie za parę lat wybuchnie kolejna WŚ. Pytanie tylko kto zacznie? Chiny, Korea, USA, a może Rosja?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Trochę omylnie opisany temat, ponieważ z źródeł powiedzmy "oryginalnych" po prostu był podjęty temat, o niemożliwości inwigilacji w takie programy, tak aby było możliwość przejęcia informacji. Jednak jak sam Putin powiedział, że jest to problem, ale mało prawdopodobne, aby doszło do odcięcia lub zablokowanie wymienionych usług, ponieważ sam się przyznał, że nie ma sposobu na pełną kontrolę podobnych środków komunikacji. Ludzie znajdą sposób na ominięcie tych blokad i oprócz namieszania nie dostaną tej kontroli o jaką im się marzy. Jest tylko jedna możliwość, odcięcia sieci i powstrzymanie kontaktu z światem. Wątpię aby w "demokratycznej" Rosji, na jaką władza tak krzykliwie woła takie zachowanie miało miejsce. Chociaż kto tam wie, rząd USA też nie jest święty, po prostu lepiej ukrywa "trupy". A jest tak samo "wolny" jak każda Rosja.
           • avatar
            Maxdamage
            0
            Swietnie zablokuja te serwisy bo nie potrafia nielegalnie czytac ich zawartosci.

            To tak jakby w polsce mafia zabronila jezdzic samochodami z immobililiserem bo ciezko je ukrasc.Paranoja.
            • avatar
             jaconen
             0
             Stary news :P
             Info z dnia 11.04.2011 "Rosja jednak nie zablokuje Gmaila, Hotmaila i Skype".
             Tak źle u Was z "prasówką"? Tygodniowy poślizg w niewiele znaczącej i już nieaktualnej wiadomości nazywamy zapchajdziurą. ;) Lepiej było w tym miejscu umieścić "Pajacyka" do poklikania.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              WSZYSTKICH tych idiotów wraz z ich idiotycznymi pomysłami wystrzeliłbym na ksieżyc !