• benchmark.pl
 • Gry
 • Kupno gier 18+ tylko z dowodem? - propozycja rzecznika praw obywatelskich.
Gry

Kupno gier 18+ tylko z dowodem? - propozycja rzecznika praw obywatelskich.

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
128 komentarzy Dyskutuj z nami

Według RPO gry oznaczone jako dozwolone jedynie dla pełnoletnich graczy powinny być traktowane przez sprzedawców tak samo, jak alkohol czy papierosy.

GTA V gra brutalna

Gry oznaczone przez PEGI jako dozwolone wyłącznie dla pełnoletnich graczy powinny być traktowane przez sprzedawców tak samo, jak alkohol czy papierosy? Tak uważa rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, która domaga się sprzedaży takich produkcji wyłącznie za okazaniem własnego dowodu osobistego.

Od wielu już lat na pudełkach gier sprzedawanych na terenie Polski znajdują się znaczki przyznawane przez PEGI, informujące o tym, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany tytuł (powyżej 3, 7, 12, 16 lub 18 lat). Stanowią one jednak wyłącznie wskazówkę (przede wszystkim dla rodziców), a nie określają tego, ile lat musi ukończyć klient, aby nabyć wybraną grę. 

O zmianę tej sytuacji apeluje rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Według niej powinno zostać wprowadzone prawo, zakazujące sklepom sprzedawania nieletnim gier oznaczonych jako odpowiednie wyłącznie dla dorosłych. Wystąpiła w tej sprawie do ministra gospodarki, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, podając za przykład takiej gry – a jakże – Grand Theft Auto V.

PEGI oznaczenia
Oznaczenia PEGI – czy ktoś zwraca na nie uwagę?

„Moje szczególne zaniepokojenie wzbudza okoliczność, że twórcy tego tytułu proponują jego nabywcom rozgrywkę wypełnioną aktami przemocy i okrucieństwem. Dla przykładu można wskazać, że gracz, wcielając się w głównego bohatera gry, w wirtualnym świecie jest zmuszany do dokonywania brutalnych zabójstw oraz torturowania ludzi. W ramach tego producenci przewidzieli możliwość wyboru wielu metod zadawania cierpienia, a wśród nich m.in. rażenie prądem, zadawanie obrażeń kończynom kluczem do wymiany kół, wyrywanie zębów obcęgami czy podtapianie skrępowanego więźnia. Uczestnictwa w tego rodzaju scenach nie sposób uniknąć - twórcy zaprojektowali je w ten sposób, że są one elementem koniecznym do kontynuowania gry” – pisze prof. Irena Lipowicz.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich sprzedaż tak brutalnych gier nieletnim jest niezgodna z Konstytucją RP. Może mieć bowiem negatywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci i młodzieży, która na graniu w takie tytuły może spędzać całe godziny. W wystąpieniu do ministra gospodarki pisze: 

„Zgoda na korzystanie z rozrywek, w których zadawanie bólu, cierpienia i zabijanie spełniają funkcje zabawy, stoi w sprzeczności z podstawowymi wartościami chronionymi przez Konstytucję RP, w szczególności zaś z koncepcją ochrony ludzkiej godności jako podstawy porządku prawnego. Natomiast zgodnie z przepisem art. 72 ust. 1 Konstytucji RP rolą państwa jest zapewnienie ochrony praw dziecka, zwłaszcza przed przemocą okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją”.

Prof. Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, fot. Panek (rpo.gov.pl).

Czego więc oczekuje prof. Irena Lipowicz? Chce, aby gry z oznaczeniem „PEGI 18” były traktowane podobnie jak alkohol czy papierosy, a więc były sprzedawane wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego. Podobne zasady zostały wprowadzone przed rokiem na terenie Wielkiej Brytanii. Na razie rzecznik praw obywatelskich wysłała swoją propozycję do ministra gospodarki i oczekuje jak najszybszej odpowiedzi w tej sprawie.

Pozostaje jeszcze jedno pytanie – czy to naprawdę coś może zmienić? Czy tego typu utrudnienie nie będzie właśnie wyłącznie utrudnieniem, a nie rozwiązaniem problemu? Dziś młodzież nie ma najmniejszego problemu z zakupem alkoholu lub papierosów – jedne sklepy w ogóle nie przejmują się ograniczeniami prawnymi, a do tych, które prawa przestrzegają, wystarczy posłać starszego kolegę lub rodzeństwo. Pozostawiamy już pytanie czy to rzeczywiście brutalne gry mają najgorszy wpływ na rozwój moralny dzieci i młodzieży. 

GTA V gry tortury

Jak zawsze znajda się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy propozycji RPO, tym bardziej zachęcamy do oddania głosu w sondzie i dyskusji w komentarzach.

Źródło: Wyborcza, Rzecznik Praw Obywatelskich, 2game, junkiemonkeys, inf. własna

marketplace

Komentarze

128
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Teraz żule będą kupowali nieletnim gry w sklepach.
  119
 • avatar
  Konto usunięte
  Powodzenia w dystrybucji cyfrowej :D
  30
 • avatar
  naqerpl
  Jeszcze się nie spotkałem z takim przypadkiem by jakiś dzieciak przyszedł do sklepu kupić grę pokroju GTA. Gry kupują im co najwyżej rodzice, albo najzwyczajniej w świecie kupują przez internet. Jak to jest, że władze Polski zajmują się takimi bzdetami, przecież ludzie wiedzą co robią i nie potrzebują prowadzenia za rączkę ;/
  27
 • avatar
  pietrov
  kupowanie gier po okazaniu dowodu to strzał w stopę, zwiększy się tylko piractwo
  21
 • avatar
  ADiS_
  Ej ale popatrzcie z tej drugiej strony - gimbaza nie będzie nagrywać Let's play na YouTube :D
  20
 • avatar
  Konto usunięte
  "Zgoda na korzystanie z rozrywek, w których zadawanie bólu, cierpienia i zabijanie spełniają funkcje zabawy, stoi w sprzeczności z podstawowymi wartościami chronionymi przez Konstytucję RP, w szczególności zaś z koncepcją ochrony ludzkiej godności jako podstawy porządku prawnego"  Idiotyczne, przecież każdy normalny gracz wie że jedyne co zabijasz w grach to zbiory trójkątów, a nie ludzi.
  Takie plany powinny dotyczyć tylko osób u których stwierdzono problemy w kontakcie z rzeczywistością, a nie ludzi którzy chcą się po prostu odprężyć czasami.
  16
 • avatar
  Barubar24
  Ten cały RPO powinien odwiedzić dobrego speca od zaburzeń głowy.

  Gierki uruchamia się na sprzęcie w domu - a gdzie są RODZICE??????
  11
 • avatar
  filo301
  Dzięki wprowadzeniu tego rozrośnie się piractwo. Jak zwykle durne propozycje rządu.....
  10
 • avatar
  Konto usunięte
  bez sensu taki BF4 od 18 lat jak w nim tylko przeklinaja :P rodzice codziennie przeklinali i co? bez sensu to
 • avatar
  TheVegas
  A może na gry jeszcze akcyzę dadzą, bo skoro fajki i alkohol to gry też?
 • avatar
  rexio22
  To i tak nic nie zmieni...
 • avatar
  kapa98
  Dzieci chodzą głodne po ulicy, dajmy im darmowe obiady w szkołach... E tam przecież lepiej zadać o to, żeby nie grały w gry dla dorosłych. BRAWO!
 • avatar
  Konto usunięte
  Wprowadzą zakaz
  Zwiększy się piractwo
  Wprowadzą acta
  Koniec internetu

  Nie pozwole!
 • avatar
  dragoniczny
  Jestem ciekaw jak na takie zmiany zareagują koncerny gier i producenci.
 • avatar
  kot-kreskowy
  Phi kupowanie!, przecież gówniarstwo najczęściej ściąga gry z torrentów a potem jedzie na crackach. Problemem są starzy którzy mają wyje** że ich dzieciaki są uzależnione od grania, tracąc tym samym ważny okres w życiu. OCZYWIŚCIE gry są ok jeśli się nie przesadza.
 • avatar
  grzegorz2012
  Jak nie kupią w sklepie to zawsze zostaje dystrybucja cyfrowa. A po za tym ja od 13 roku życia grałem w brutalne gry i nie widzę po sobie jakiś objawów agresji.
 • avatar
  Konto usunięte
  Proponuję przykładanie dowodu osobistego do telewizora jak na Polsacie leci Rambo, Terminator czy inna Szklana Pułapka.

  Pomysł RPO nic nie da skoro dzieci są bombardowane przemocą cały dzień każdej strony.
 • avatar
  Konto usunięte
  Świetny pomysł. Synku, odłóż tego CoDa/BFa na półkę, to dla dorosłych jest :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Według mnie bardzo dobry pomysł. Dzieciaki dziś trochę nie ogarniają pewnych rzeczy i zaczynają czerpać wzorce również z gier.

  Ostatnio byłem świadkiem jak dwóch wyrostków (12-13 lat) wzięło GTA 5 z półki w Empiku i żwawym krokiem zaatakowali do kasy. Dopytałem się szybko czy myślą, że im tę grę sprzedadzą ? Spłoszeni nie odpowiedzieli.

  Natomiast na kasie najwyraźniej ich nawet nie zapytano o wiek, bo grę kupili i wyszli zadowoleni ze sklepu.

  p.s. Nie należę do typu osób, które podchodzą do kasy i zwracają na takie rzeczy uwagę sprzedawcom. W każdym razie jakaś kampania na pewno nie zaszkodzi. No i trzeba dodać, że rodzice też muszą mieć w tym swój udział. Skąd niby taki dzieciak ma ponad dwie stówki na grę ? Przecież nie pożyczył z banku.

  Pzdr
 • avatar
  kerios83
  Konstruują kolejny martwy przepis... Jak by mało było debilnych nakazów. Już nawet posyłając dziecko do dobrej szkoły (bo niestety większość to tylko pralnie mózgownic aby dzieciak żył jak każe system) trzeba je uwcześniej zameldować w odpowiednim miejscu.

  Polskie prawo jest archaiczne, nieudolne, pełne dziur. Ale niech się dzieciaki uczą za młodu jak kombinować, to im na dobre wyjdzie w przyszłości bo bez tego nie da się w tym kraju normalnie żyć.

  Jak zwykle zarobią piraci i szara strefa, ale bardzo dobrze może te palanty wypadną kiedyś ze stołków. No bo co oni mogą nam zabrać ? Młodzi nie mają nawet pracy, nie mówiąc już o mieszkaniu, emeryturze bez jakichkolwiek perspektyw na przyszłość. Ja naprawdę jak patrzę na te dzieciaki to czekam kiedy w ryja dostaniemy, bo tylko kraść im zostało. Dobrze, że moje dzieci z tąd wyjechały...

  Pani Rzecznik Praw Obywatelskich prof. gratulujemy kolejnych wspaniałych pomysłów. Po latach siedzenia na foteliku i ściągania pensji z naszych portfeli pokazała co potrafi. Może za 3 lata obudzi się z kolejnym genialnym pomysłem.
 • avatar
  Konto usunięte
  HaHaHaHaHA!!!
 • avatar
  Konto usunięte
  Bardzo dobry pomysł. :)
  Mniej gimbazy w BF4... Był bym wdzięczny...
 • avatar
  wojciechoslaw
  "wcielając się w głównego bohatera gry, w wirtualnym świecie jest zmuszany do dokonywania brutalnych zabójstw oraz torturowania ludzi."
  A od kiedy w grach występują ludzie ? A ja myślałem, że to tekstury są w grach a nie prawdziwi ludzie ...
 • avatar
  DyndaS
  Jeszcze trochę to trzeba będzie mieć odpowiednie badania psychologiczne aby nabyć jakąś grę...
 • avatar
  miedzianek
  Jestem za,zawsze to mniej dzieciakow online
 • avatar
  someone1989
  Dobry pomysł. Załóżmy że jest premiera GTA V i co w kolejce pełno dzieciarni a ty tu się spieszysz bo między spotkaniami wyskoczyłeś po grę, a tak będą im kupować te gry rodzice. Cześć odpadnie bo nie którzy rodzice odmówią kupna takiej gry. Reszta pewnie przyjdzie wtedy kiedy będą mieć czas rodzice a więc np w weekendy więc te wszystkie kolejki się rozładują nieco. Dodatkowo trochę dzieciarni odpadnie z multi. Dla mnie bomba.
 • avatar
  Konto usunięte
  Sam zakaz bez sensu, powód? Wytłumaczony w artykule, a tak w ogóle jak pani rzecznik ma zamiar egzekwować ten przepis w sprzedaży internetowej i od zagranicznych sklepów? Polecam także recenzję GTA V zrobioną przez AngryJoe, gdzie wytłumaczył postrzeganie przemocy (przez zdrowego człowieka) w GTA. A do pani rzecznik powiem tyle - to że nie widzimy rzeźni nie znaczy że szynka spada z nieba.
 • avatar
  Next_Gen_1987
  To samo proponuję zrobić z filmami, ''gazetami'', niektórymi lekami itd...
 • avatar
  jarnuszkiewiczm
  Wg mnie bezsens kompletny, to rodzic powinien decydować w co gra dziecko, jak nie kupi tej gry albo mu rodzice nie kupią, to i tak weźmie i ściągnie z torrenta i pogra, a twórcy gier będą zaniżać specjalnie skale bo wśród dzieciaków mają najwięcej klientów....
 • avatar
  Lord_NeReVaR
  Większość pewnie kupuje klucze na Allegro bo taniej, a tam wątpię by sprawdzali pełnoletność, musiałoby to być robione odgórnie przez Allegro. Poza tym zostaje jeszcze możliwość zakupu przez Origin, Steam czy ściągnięcie pirata, więc będzie to miało znikomy wpływ na "dzieci" jeśli będzie wymagany dowód osobisty to już bardziej zagranie pod publikę albo brak wiedzy pani Ireny Lipowicz na temat sposobów zakupu gier.
 • avatar
  Konto usunięte
  No chyba was pojebało
 • avatar
  cyferluu
  jeżeli gry nie będą cenzurowane obcinane z treści brutalnych to i spoko. niech se jest od 18stu ale jak nadal gry będą cenzurowane i obcinane to po kiego dowód ?? mi to w zasadzie nie robi nie gram w gry.
 • avatar
  jkbrenna
  a co z Islamem? Czy jest ta religia dzieciom zabroniona?
 • avatar
  Konto usunięte
  Do tej pory zagłosowało 78 osób na: "szukanie problemu tam gdzie go nie ma", już widzimy ilu użytkowników benchmarka to dzieciaki, problem jest i ja osobiście nie chciałbym aby moje dziecko miało dostęp do gier które nie są dla niego przeznaczone. Pomysł jest bardzo dobry.
 • avatar
  Konto usunięte
  Pani Irena ma nasrane w glowie. Sam bym kupil dziecku jakies GTA czy Resident Evil. Gra to gra. Jesli potrafisz to odroznic od realnego zycia to nie potrzebujesz miec 18 lat zeby grac w gry z PEGI 18. Sam mialem zaledwie kilka lat gdy wyrywalem glowy robiac fatality w pierwszym mortal kombat a mimo to nie chodze po ulicach i nie szukam guza ;] niech lepiej sie wezma za darmozjadow w sejmie a nie gry na dowod.
 • avatar
  SpioH
  Nie rozumiem o co kaman przecież już tak jest, a przynajmniej w Empiku gdzie pamiętnie byłem zmuszony do przyprowadzenia znajomego z dowodem bo ekspedientka nie chciała mi sprzedać GTA IV nie pamiętam czy dowodu zapomniałem czy jeszcze nie wyrobiłem, mniejsza w każdym razie przez dość szczeniacki wygląd gry bez dowodu mi nie wydano pomimo gotówki na kontuarze. Więc po co się zajmować czymś co już jest stosowane?
 • avatar
  Shadow17
  Rozumiem że teraz chcąc zakupić coś na steamie będę musiał raz za razem przesyłać skan dowodu? Nie, dziękuję, postoję.

  Idąc dalej jedyna zmiana będzie wyglądała tak że biedni rodzice będą musieli kupować dzieciom gry, zamiast dać im kasę i mieć z głowy. Spójrzmy prawdzie w oczy - Ci rodzice którzy nie chcą dopuścić swoich pociech do dóbr dozwolonych od lat 18, nie dają im pieniędzy do ręki i kontrolują w każdej sferze życia.

  Możliwe też, iż teraz dzieci i młodzież będzie latać i szukać pijaków - "Kierowniku kupił byś grę" - lub coś w tym guście.
  -1
 • avatar
  sleepe
  co za pomysł ?? wielka pani profesor
  a co ze sklepami w Polsce sprzedającymi w wersji elektronicznej? czy zakupie przez internet??bede podawał dane z dowodu??co by bylo niezbyt bezpieczne. czy może potwierdzał pokazaniem dowodu? co mi się jeszcze ani razu nie zdarzyło przy odbiorze a powinno gdy zamawiałem przez internet
  to rodzice powinni stanowić nadzór nad swoim dzieckiem
  i pora juz przestać zwalać wine na gry
  -1
 • avatar
  Kropeczka
  Ta pani jest profesorem od czego ????

  Kurde co włączę tv to jakiś profesor od smoleńska.
  Już się boję lodówki otworzyć...
  -1
 • avatar
  Spirit
  Bardzo mądry, co więcej, bardzo logiczny pomysł.
  Skoro ograniczamy gry wiekowo, to powinno to być egzekwowane.
  Powinno to być wprowadzone od razu po wprowadzeniu klasyfikacji wiekowej.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Chyba im sie tam nudzi w sejmie. Co z tego ze wprowadza cos, co bedzie korzystne i bedzie dawac pare plusow, skoro zarowno bd dawac naście minusów. Ja bym jeszcze nad tym po pracował na ich miejscu
  -1
 • avatar
  Rebal
  Do mycia i do spania rzecznikom obywatelskim.
  -1
 • avatar
  cubess
  debilnego pomyslu nie slyszałem, buahahaaaaa ta Pani Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz hehehe nie ma pojecia o czym mow,i a co z wersja cyfrowa? debile nic wiecej oby tak dalej!
  -1
 • avatar
  wdowa94
  Według mnie jest to świetny pomysł, jednak powinno się wprowadzić jakąś dodoatkową identyfikację w grze wg. kodu dowodu tożsamości i/lub numeru pesel
  -3
 • avatar
  SoundsGreat
  Nie będą mogli kupić, to ściągną...
 • avatar
  axelbest
  To ja proponuje, aby nasze drAństwo wprowadziło dla każdego posiadacza odbiornika TV jakiegoś kontrolera (osobę) 24h - tak jak do dzieci teraz trzeba zatrudniać opiekunkę na czas nieobecności opiekunów w domu. No więc tak - dla dzieci gdy nas nie ma bierzemy opiekunkę, a dla rodziców i dzieci kontrolera telewizji. Dlaczego ? Bo w tv nie raz widziałem gorsze sceny niż te wymienione przez panią profesor. No i gdybym tak dziecku przez moją nieuwagę zostawił tv włączony po 22-ej to dziecko by mogło przeżyć traumę porównywalną do gta V. No i teraz tak - wujek,ciotka, stryjek, kuzyn i chłopak córki pana "urzędnika" już mają obstawioną pracę i nie brakuje im niczego - bo praca państwowa.... No i skoro synek urzędnika studia ukończył (filologię dinozaurów i turystykę) - to też niech pracuje jako naczelny komisarz w radzie nadzorczej afery "kontrolerów tv" - który potajamnie wynosili z domu przedmioty. Zauważcie że to dla naszego dobra.... aby żyło się lepiej
 • avatar
  Konto usunięte
  Oni nie grają więc mają to w duszy, coś robić muszą..
 • avatar
  Bartusiak69
  Do kitu to jest .
  W każdej chwili jak tak nie może to zamówi przez internet poda wiek +18 i gitara.
 • avatar
  Konto usunięte
  Moim zdaniem istna bzdura. Niech się lepiej politycy zajmą poważnymi sprawami. Cieszę się, że problem ten mnie nie będzie dotyczyć, bo po 1 mam znajomych którzy bez problemu by mi kupili a po 2 niedługo 18.

  Po za tym tego typu gry mogą zaszkodzić dzieciom poniżej 12 lat i to niezbyt zdrowym na umyśle. Założę się, że większość z was w bardzo młodym wieku miała styczność z np. GTA 3, więc nie bądźcie hipokrytami.
 • avatar
  Konto usunięte
  pffff pojdzie ktos do sklepu typu w jak w galeriach jakas "budka" z grami lub to tej "budki" i se kupi bez sens tylko kase straca
 • avatar
  Konto usunięte
  i tak niedługo już sobie nie pogramy, nie będzie nas stać na kompy.
 • avatar
  Konto usunięte
  Może posypać się na mnie hejt, ale ja uważam, że to jest bezsensowne. Dzieciarnia i tak będzie grała w gry z oznaczeniami Pegi +16 lub +18. Problem tkwi gdzie indziej, tylko nie wiem gdzie :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Materiał TVP jakby ktoś nie widział: http://www.youtube.com/watch?v=ea-BFMp2kKo

  A tutaj ulepszona wersja ;) : http://vimeo.com/79286645
 • avatar
  Konto usunięte
  To ciekawe jak rozwiążą kupowanie gier w internecie? Już wiem będziemy wysyłąć kopie dowodu. Ja pierddol* czy oni nie mają ważniejszych rzeczy do roboty pornole puszczją w telewizji i z tym problemów nie ma a że ktoś sobię chcę popykać dla relaksu to nie może szukanie dziury w całym. A może nie mogą przezyć że na grach zarabia się tyle kasy?
 • avatar
  Konto usunięte
  Totalna kpina, żeby jakaś tam sobie organizacja mogła decydować o tym w jaki sposób może być sprzedana gra? Możliwości są dwie, albo ta pani została przekupiona albo uderzyła się za mocno w głowę. Najlepiej niech apeluje o wprowadzenie kartek na gry, będzie wybornie haha. Jednak co lewicowiec to lewicowiec, takiego żaden kabareciarz nie przebije.