Aparaty cyfrowe

Rybie oko dla aparatów Panasonic

przeczytasz w 1 min.

Panasonic zaprezentował nowy, wymienny obiektyw LUMIX FISHEYE 8 mm / F3.5 (odpowiednik dla negatywu 35 mm: 16 mm), przeznaczony do aparatów systemowych nowej generacji LUMIX G Micro System.

Obiektyw ten oferuje kąt widzenia po przekątnej wynoszący 180 stopni, co daje charakterystyczną perspektywę i unikalny efekt deformacji. Pozwala to uzyskać niezwykły obraz nie tylko na zdjęciach, ale także w filmach, aby dodać efektowne ujęcie nawet do materiałów telewizyjnych, filmów i nagrań przeznaczonych do Internetu.

Nowy obiektyw zbudowany jest z dziesięciu soczewek w dziewięciu grupach. Wyróżnia się niezwykle kompaktowymi rozmiarami, które zawdzięcza standardowi Micro 4/3. Pozwoliło to na zdecydowane zmniejszenie gabarytów, dzięki czemu jest to najmniejszy i najlżejszy obiektyw Fisheye na świecie (wśród cyfrowych, wymiennych obiektywów fisheye ). Zastosowanie soczewki ED sprawia, że obiektyw rysuje ostry obraz od zbliżenia aż po nieskończoność, zaś aberracja chromatyczna i zniekształcenia są zminimalizowane.

Obiektyw jest w stanie ustawić ostrość już w odległości 0,1 metra od celu, jednocześnie LUMIX G FISHEYE 8 mm / F3.5 wykorzystuje wewnętrzny system ogniskowania, który umożliwia wykonywanie zdjęć z dużych odległości, nie zmuszając użytkowników do podchodzenia do fotografowanego przedmiotu nawet wówczas, gdy chcą wykonać zbliżenie.

Specyfikacja techniczna:

Źródło: Panasonic

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  A gdzie przykładowe zdjęcie nim zrobione ?? :P
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Obstawiam, że to lekko przeprojektowane Zuiko 8 mm - a w takiej sytuacji można się spodziewać b. dobrej ostrości i kontrastu (choć akurat aberracja chromatyczna na brzegu pola obrazowego była dość znaczna w przypadku tego szkła). Masa i kompaktowość tego szkiełka zachwycają. Osobiście używam białoruskiego Pelenga, który na matrycy 4/3 mojego starego E-300 też daje 180 stopni po przekątnej, a do jakości obrazu nie mam zastrzeżeń. Ale w przypadku wschodnich produktów nie każdy musi dawać powtarzalne rezultaty :)