Procesory

Topowy Ryzen 7000 będzie wyjątkowo prądożerny. Szykujcie mocne zasilacze

przeczytasz w 2 min.

Nowe procesory AMD Ryzen 7000 zapowiadają się wyjątkowo obiecująco. Nie szykujcie się jednak na mały pobór mocy – producent potwierdził, że topowy model - Ryzen 9 7950X będzie wyjątkowo prądożerny.

Jesteśmy po premierze procesorów AMD Ryzen 7000 – poznaliśmy specyfikację, wydajność i ceny układów. Warto tutaj zwrócić jeszcze uwagę na pobór mocy układów.

Podczas konferencji producent mocno podkreślał nie tylko wzrost wydajności, ale też efektywność energetyczną procesorów. Wysoka efektywność energetyczna nie musi jednak oznaczać niskiego zapotrzebowania na energię (w ogólnym tego rozumieniu).

Ryzen 9 7950X będzie pobierać dużo mocy…

Warto zwrócić uwagę na slajd, gdzie porównano wydajność i efektywność energetyczną nowego modelu Ryzen 9 7950X (16 rdzeni/32 wątki - TDP 170 W) i konkurencyjnego Core i9-12900K (16 rdzeni/24 wątki - TDP 125 W) w benchmarku Chaos V-Ray.

AMD Ryzen 9 7950X vs Intel Core i9-12900K

AMD Ryzen 9 7950X vs Intel Core i9-12900K

AMD chwali się, że nowy Ryzen jest tutaj o 57% wydajniejszy, jednocześnie oferując o 47% lepszą efektywność energetyczną względem Core i9-12900K.

Co to dokładnie oznacza? Ryzen 9 7950X oferuje o 57% lepszą wydajność, ale tak naprawdę równocześnie pobiera o jakieś 7% więcej energii niż konkurent (efektywność energetyczna jest mniejsza od wzrostu wydajności).

...ale i tak będzie tutaj lepiej wypadać niż Intel

Co prawda AMD nie ujawnia szczegółów dotyczących dokładnych ustawień procesorów, ale możemy zakładać, że testy przeprowadzono przy standardowych limitach mocy (tj. 251 W MTP dla Intel Core i9-12900K i 230 W PPT dla AMD Ryzen 9 7950X).

Na pierwszy rzut oka informacje nie wyglądają zbyt dobrze. Już Core i9-12900K odznaczał się bardzo dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną (w naszym teście było to ponad 300 W), a Ryzen 9 7950X ma pobierać jej jeszcze trochę więcej. Nie obejdzie się zatem bez dobrego chłodzenia (co poniekąd potwierdzają ostatnie przecieki dotyczące wydajności procesora na różnych chłodzeniach - słabsze coolery mogą ograniczać osiągi).

AMD Ryzen 9 7950X

Warto jednak na to popatrzeć pod względem efektywności energetycznej, czyli wydajności w przeliczeniu na pobór mocy. Nowy Ryzen i tak ma odznaczać się dużo lepszą efektywnością od „i-dziewiątki”, co może być jego sporym atutem. Czy tak będzie w rzeczywistości? Przekonamy się po publikacji niezależnych testów wydajności.

Źródło: AMD, inf. własna

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  7
  No, ale sami pisaliście jakie to nowe Ryzeny będą super i tylko 170W TDP;). Kiedy wreszcie sklepy i producenci będą pisac prawdę na temat pobieranej energii przez CPU? No bo informowanie klienta, że np. max pobór energii i9-12900K jest na poziomie 125W jest po prostu kłamstwem. A takie sklepy istnieją. Potem Kowalski się dziwi, że procek wręcz gotuje sie na powietrznym chłodzeniu.
  • avatar
   danieloslaw1
   3
   Tyle ze to 8 vs 16 rdzeni XDDDDDDDDD
   • avatar
    Gatts-25
    3
    Podniecać się maksymalną wydajnością mogą tylko ci co podniecali się do tej pory Intelem z 5% wyższą wydajnością i +150Watt. Ale zbliżają się w końcu lepsze czasy bo podniecający się maksymalną wydajnością będą mogli w końcu używać w normalnych warunkach CPU od AMD z zapotrzebowaniem na moc na poziomie 350W zaś Intel ze swoimi Raptor Lake jeszcze bardziej podniesie granicę zapotrzebowania na moc i będzie ona wynosić 400-450W.
    Intel jest już skończony na rynku serwerów i mobilnym bo sama specyfikacja N5P od TSMC kilka lat temu pokazała, że AMD będzie bez konkurencji a teraz testy pokażą co to znaczy energooszczędność nawet takich układów jak Epyc Genoa. AMD zresztą ujawniło infografikę gdzie R9-7950X ma o 74% wyższą wydajność od R9-5950X gdy zapotrzebowanie na Moc jest obniżone do 65W. To jest aż tak ogromna różnica, że Marketingowcy Intela nie są w stanie tego ogarnąć swoją wyobraźnią. Testy zarówna Epyc Genowa, Threadripper i Ryzen opartych na Zen 4 w wielu warunkach to będzie jak przejazd Walca po źle wykonanym gruncie przez Intela.
    • avatar
     paankracyk
     2
     Tymczasem Intel: potrzymaj mi piwo...
     • avatar
      kazitut
      2
      Zarówno Ryzen 9 7950X jak i intel 13900k, charakteryzują się podobną wydj. w benchmarkach.
      Podobne zegary.
      Inna def. parametru TDP i trudno to przyrównywać.
      Ale już pobory mocy różne, lecz tego samego rzędu.

      Tak że: bez solidnego chłodzenia wodą, nie podchodź.
      niestety.
      Plus nowa wypaśna grafa i faktycznie 1kW zasilać się kłania (lub więcej).

      Ale mówimy o jednostkach z TOP-a.
      A tu gra o Koronę wydajności.

      AMD Presja na Intela.
      Intel Presja na AMD...
      • avatar
       Blejd
       1
       Prądożerne i gorące do tego , szykujcie gaśnice :D
       • avatar
        Yetii
        0
        Podsumowują resztę klocków na odpowiednim poziomie, to zasilacz 1500 Watt. A jak ktoś chce mieć deko zapasu to 2000 Watt. Do tego to już warto w panele zainwestować, albo w wiatrak...
        • avatar
         JankukKuraSzopen
         0
         Czy chcesz zarabiać gigantyczne pieniądze o jakich nawet nie śniłeś? Żyć w totalnym luksusie jak krul? Mieć dosłownie wszystko?
         Na pewno tak. Jestem Jan Szopen światowej Skawy ekspert kryptowalut, wielki autorytet nazywany władca kryptowalut! Tylko w ciągu dwóch kat zarobiłem 75 milionów$ chandlujac tylko kryptowalutami!!!!!!!
         Posiadam gigantyczny pałac, cztery najdroższe jake są elektryczne Tesle, prywatny jacht, odrzutowiec!!!
         Spotykam się ze światowa finansjera, multimilionerami, multimiliarderami Le i nie tylko bo światowa śmietanka towarzyska celebryci, sportowcy, prezydenci jak Jon Biden i innymi politykami . Chodzę na nawet królewskie przyjęcia do pałacu Buckingem!!!
         Spotykam się sypiam z najpiękniejszymi kobietami świata!!!! Aktorkami, modelkami kandydatkami na miss świata itd!!!!!
         A wszystko to osiągnąłem dzięki kryptowalutom!!!
         Ty tez możesz tak żyć jak prawdziwy krol!!! Miec gigantyczna fortunę!!!
         Zrób pierwszy krok!!!! Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a upoważni cie do otrzymania az 25$ w kryptowalucie cro!!!! Kryptowaluty to złoto XX1 wieku!!!! Ja tez byłem kiedyś jak TY zwykłym studentem i formatyki dorabiającym jako kelner w wekendy!!!! A dzisiaj jestem multimionererem!!!
         Da se szanse i skorzystaj z mojego kodu polecajacego i dołącz do klubu najbogatszych z najbogatszych!!!!!!!! Oto mój kod!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

         jjey2xxs9c
         • avatar
          fujiyama
          -3
          Pewnie, jak CPU będzie chciało pewnie ~120W to mam kupić zasilacz kilowatowy czy może większy?
          • avatar
           Janisz
           -6
           Jak info że Intel żre - "JAKI BADZIEW!!". Jak info że AMD żre - "No jak ma być wydajny - to musi..." Ech - ta czewrwonooka patola...
           • avatar
            nevermind
            0
            Podali chociaż jakiś konkretny wynik w tym V-Ray Benchmark?
            • avatar
             sn00p
             0
             Ryzen 9 7950X będzie na starcie kosztował co najmniej 4K więc potencjalni nabywcy z pewnością ogarnie rachunki za prąd :)