Technologie i Firma

Rusza rządowy Projekt X - program finansowania innowacji

przeczytasz w 1 min.

Wśród projektów, które sfinansuje polskie Centrum znajdują się e-auto i zmodernizowane elektrownie.

Projekt X, którego start planowany jest jeszcze na ten miesiąc, będzie jednym z filarów finansowania projektów badawczych w Polsce – zapowiedział rząd. 

Projekt X rdzeniem planu Morawieckiego

Projekt X. Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się rządowy program finansowania innowacyjnych projektów i prac badawczych wykonywanych przez polskie podmioty. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie przekazywało pieniądze na projekty, które mają przyczynić się do realizacji założeń zawartych w wielkim planie Morawieckiego.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Rzeczpospolitą, działalność NCBR oraz zarys Projektu X zostały zainspirowane i będą przypominały rozwiązanie stosowane przez armię Stanów Zjednoczonych, a więc realizację kluczowych, innowacyjnych projektów przez agencję DARPA.

Auto elektryczne, nowoczesna komunikacja miejska, zmodernizowane elektrownie… 

W ramach Projektu X finansowane mają być programy badawcze, które pomogą w realizacji planu Morawieckiego. Dotyczyć będzie to różnych zapowiedzianych już, jak i tych niezapowiedzianych projektów. 

Na razie mówi się przede wszystkim o wsparciu dla zespołów rozwijających polskie auto elektryczne czy też system elektrycznej komunikacji miejskiej oraz opracowujących plan modernizacji w energetyce. 

Finansowanie, kontrola i inicjacja

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju będzie każdego roku wybierać najciekawsze i najważniejsze z perspektywy rozwoju polskiej gospodarki projekty. Następnie będzie w nie inwestować przede wszystkim unijne pieniądze. Na tym jednak nie koniec.

Do zadań NCBR będzie również należała kontrola. Dodatkowo Centrum będzie inicjowało i koordynowało projekty, które pozwolą zrealizować plan Morawieckiego. Samo więc uruchomi też swoje programy badawcze. Wszystko to, aby rozruszać polską gospodarkę i postawić na innowacyjność.

Ile to będzie kosztowało?

Tego na razie nie wiadomo. Póki co mówi się tylko o około 100 milionach złotych, które przeznaczone zostaną na rozwój technologii koniecznych do stworzenia systemu elektrycznej komunikacji miejskiej.

Brzmi nieźle.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  9
  Niech oni już NIC nie robią !

  Po wręcz haniebnym wycofaniu wsparcia dla naszego grafenu
  http://www.benchmark.pl/aktualnosci/polski-grafen-nie-podbije-swiata-wladze-nie-pomoga.html
  udawaniu wsparcia dla niebieskiego lasera, pogrążeniu Lucjana Łągiewki i jego „zderzaka”, (straciliśmy patent szacowany na biliony (bilion = 1000 miliardów) na rzecz Brytyjczyków), najlepsze co może zrobić "nasz" rząd to :
  NIE WTRĄCAĆ SIĘ WIĘCEJ.

  Dawniej naukowców niszczyła komuna, wystarczy przytoczyć historię Jacka Karpińskiego, geniusza komputerowego. Podobnych jemu było wielu, wszystkim władza rzucała kłody pod nogi.
  A teraz znów pseudo projekt z którego nic nie wyjdzie, poza wypchanymi naszymi pieniędzmi kieszeniami kolesiów.
  • avatar
   BluePandoraBox
   7
   sto baniek to pójdzie na same etaty komisji i innych oceniających czy aprobujących projekty, nie można zapominać o sekretarzach i sekretarkach, kierowcach, siedzibie i sprzątaczach w niej, autach służbowych, przelotach bo przecież muszą polecieć do stanów czy na karaiby na bardzo ważną konferencję oczywiście nie w ekonomiku tylko w biznes klas wrrrr
   + jeszcze dziesiątki innych etatów które nasi zdolni politycy są w stanie stworzyć aby wygodnie żyć i spłacić długi polityczne czy też po prostu zapewnić rodzince nawet odległej godziwy byt ... sic!!!
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Myślę że w tej kwocie może się to udać. Pod warunkiem że będzie więcej takich ofert pracy ;)

    http://oferty.praca.gov.pl/portal/index.cbop#/szczegolyOferty?b28dc858e8ccb42e5e39051344939bb8

    (dla obcokrajowców)
    • avatar
     Hakuren
     2
     Przecież najbardziej innowacyjna jest działalność Papcia Grzyba z Torunia. Ostatnio przytulił kolejne 3 mln na naukę prokuratorów. WTF?!

     Szkoda gadać na temat tzw. innowacyjności chyba że chodzi o dojenie państwowej kasy przez watykańska mafię - bezkonkurencyjni na świecie.

     +1 Oczywiście dla Alx i BPB powyżej mnie.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Jestem za innowacyjnością i jestem przeciw polityce w tej materii. Mamy nie spłacony dług publiczny a oni podejmują się inwestycji wysoce ryzykownej. Wiadomo że kto nie ryzykuje ten nie je ale oni na nasz koszt ryzykują i to my dostajemy po bani a nie oni. od 1989 ciągle Państwo bezprawia. Jak oni mówią brak przepisu to nie jego łamanie..
      • avatar
       Dexterr
       0
       No to teraz budowa nowych kościołów i pomników ruszy z kopyta...