Technologie i Firma

Sieci 5G a bezpieczeństwo Internetu Rzeczy

przeczytasz w 1 min.

Sieci 5G w obecnym kształcie nie są odpowiednio zabezpieczone, a przez to nie są przygotowane na rewolucję związaną z Internetem Rzeczy (IoT).

Technologia 5G ma potencjał, by wnieść Internet Rzeczy na znacznie wyższy poziom i sprawić, że wejdą na niego inteligentne domy, inteligentne samochody i inteligentne miasta. Równocześnie jednak superszybka sieć mobilna może znacząco rozszerzyć pole potencjalnych ataków na IoT, przed czym ostrzegają eksperci Bitdefender.

Sieci 5G mają mnóstwo zalet: od bardzo dużej szybkości (na poziomie 10 Gb/s) i niskie opóźnienia (nawet poniżej 5 ms), po niezawodność i stabilność w ruchu. Rzadko mówi się zaś o potencjalnych minusach, a jeśli już, to głównie wspomina się o (niepotwierdzonej) szkodliwości dla zdrowia. Tymczasem najważniejsze problemy do rozwiązania mogą wiązać się z bezpieczeństwem.

Gunter Reiss, wiceprezes A10 Networks zwrócił ostatni ona to uwagę. Powiedział, że „nowe aplikacje o znaczeniu krytycznym, takie jak pojazdy autonomiczne, inteligentne miasta i monitoring stanu zdrowia pacjenta sprawią, że niezawodność sieci będzie miała podstawowe znaczenie dla ochrony ludzi i gospodarki. Tymczasem gwałtowny wzrost natężenia ruchu i liczby podłączonych urządzeń znacznie zwiększy pole potencjalnych ataków i ich skalę”.

Eksperci Bitdefender przekonują w związku z tym, że najważniejsze będzie zabezpieczenie warstwy rdzenia sieci i ochrona przed atakami typu DDoS (a więc powodującymi paraliż przez generowanie sztucznego ruchu). Jednym z kluczowych kroków prowadzących do bezpieczniejszego ruchu sieci 5G będzie aktualizacja zapór sieciowych Gi/SGi, na co – jak na razie – zdecydował się zaledwie jeden na dziesięciu operatorów.

W obliczu doniesień medialnych niepokoić może również fakt, że rozwojem technologii 5G w dużej mierze zajmują się przedsiębiorstwa chińskie. W tej kwestii jest jednak alternatywa, także europejska w postaci firm Nokia i Ericsson.

Źródło: Bitdefender, inf. własna. Ilustracja: geralt/Pixabay

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  3
  5ms hahaha już to widze
  • avatar
   xxx.514
   0
   W laboratorium i na papierze parametry sieci 5G wyglądają pięknie, tak jak i dla 4G. Jak działa 4G - widać, podejrzewam zatem, że i 5G tak skończy. A co do szkodliwości względem zdrowia to jestem prawie pewien, że sytuacja jest analogiczna jak do szczepionek - umysłowe ameby same się nakręcają, nie zważając na badania. Jeśli dobrze przekalkulowałem, 6GHz pasmo ma długość fali 5mm, co daje nam standardowe pasmo mikrofalowe, a te jest niebezpieczne tylko z małej odległości, zazwyczaj skutkuje oparzeniami przy odpowiednio dużej mocy nadajnika. Wydajność 5G będzie widać, jak standard ostatecznie się rozpowszechni, bo tak jak nadajnik ma do obsługi zaledwie paru użytkowników to nie ma co nadmiernie się ekscytować transferami.
   • avatar
    nsanee
    -2
    Jak niepotwierdzonej szkodliwości dla zdrowia? Skoro zostalo potwierdzone ze 2,3 i 4G sa szkodliwe, to 5G tez takie bedzie i to w wiekszym stopniu.

    https://ehtrust.org/scientific-research-on-5g-and-health/ - strona posiada linki do przeprowadzonych badan.
    • avatar
     nsanee
     -2
     Jak niepotwierdzonej szkodliwości dla zdrowia? Skoro zostalo potwierdzone ze 2,3 i 4G sa szkodliwe, to 5G tez takie bedzie i to w wiekszym stopniu.

     https://ehtrust.org/scientific-research-on-5g-and-health/ - strona posiada linki do przeprowadzonych badan.
     • avatar
      tuna007
      0
      oik
      • avatar
       Maden44
       0
       A mi w 100% starcza internet poznań - https://www.inea.pl/oferta/dla-ciebie/internet naprawdę dobre łącze także na razie nie planuje zmieniać