• benchmark.pl
 • Foto
 • Sigma wyjaśnia dlaczego nie robi dedykowanych obiektywów Mikro 4/3
Foto

Sigma wyjaśnia dlaczego nie robi dedykowanych obiektywów Mikro 4/3

przeczytasz w 1 min.

I nie będzie robiła także w przyszłości

CEO Sigma Kazuto Yamaki

Obiektyw to podstawowy dodatek do korpusu aparatu systemowego, który każdy entuzjasta fotografii chce prędzej czy później posiadać w liczbie większej niż jeden. Zwykle najlepiej sprawują się obiektywy produkowane przez działy związane z danym producentem aparatów, ale jest kilka firm, świetnie znanych na rynku fotograficznym, a które są firmami trzecimi. Wśród nich Samyang, Tamron oraz Sigma. W ofercie Sigmy znajdziemy chyba najwięcej szkieł z bagnetem Mikro 4/3. Jednak podkreślamy, że nie są to szkła zaprojektowane bezpośrednio dla tego systemu i, jak powiedział jej CEO, Kazuto Yamaki, firma również w przyszłości nie będzie tworzyć konstrukcji wyłącznie dla systemu Mikro Cztery Trzecie.

Powody  są trzy i wyczerpują wszelkie pytania, zdaniem Sigmy, choć nie każdego takie argumenty usatysfakcjonują. Po pierwsze - dodatkowe koszty wiążące się z konstruowaniem obiektywów Mikro Cztery Trzecie są zbyt wysokie. Po drugie - zapotrzebowanie rynkowe na specjalne dedykowane konstrukcje w tym systemie fotograficznym jest zbyt małe. I po trzecie - system Mikro Cztery Trzecie jako pierwszy w historii system dla kompaktów systemowych, jest już tak dojrzały i ma tak szeroką ofertę (przypominamy, że na Mikro Cztery Trzecie bazują aparaty Panasonic i Olympus, co pozwala zamiennie korzystać z ich szkieł), że odniesienie sukcesu na tym rynku byłoby bardzo trudne.


Obiektyw Sigma 19 mm F2.8 EX DN (na zdjęciu pośrodku) dostępny jest zarówno z mocowaniem Sony E, jak i Mikro Cztery Trzecie.

Sigma ma w swoim portfolio obiektywy z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie, ale, jak podkreślamy, są to wersje obiektywów zaprojektowanych dla aparatów z sensorami APS-C, które dodatkowo współpracują z innym mocowaniem. Nie są to konstrukcje, które od samego początku projektowano pod kątem aparatów Panasonica czy Olympusa i formatu sensora, którego przekątna jest dwa razy mniejszy niż przekątna pełnej klatki.

A jakie są Wasze preferencje? Polegacie jedynie na obiektywach od producenta aparatu, czy sięgacie także po produkty firm trzecich?

Źródło: 43rumors, foto: Goshuke Takama/CC BY 2.0

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Franz
  1
  Myślę, że to sensowne wytłumaczenie - z osób, które znam, a które kupiły aparaty systemowe nikt nie kupił dodatkowych obiektywów i na razie nie myśli o tym wcale - zadowalają ich obiektywy dołączone do aparatu.
  Większość osób kupujących takie sprzęty to nie pasjonaci, ich nie interesuje kompletowanie zestawu obiektywów, filtrów, czy statywu lub zewnętrznej lampy - stąd płytki rynek na te produkty i co za tym idzie mała opłacalność.
  • avatar
   Q'bot
   0
   Rynek to dość mały, więc trudno się dziwić sigmie, że olała sprawę...
   • avatar
    mm251
    0
    Wielka szkoda. Nowe obiektywy z serii Art są naprawdę godnymi przeciwnikami systemowych obiektywów. Obiektywy Sigmy projektowane pod matryce aps-c są zwyczajnie za duże dla mu4/3 i też ciemne. Szkoda...