Ciekawostki

Skwer Wiedźmina w Łodzi zostanie zrewitalizowany. Ku uciesze fanów uniwersum

przeczytasz w 2 min.

Geralt z Rivii będzie miał swoją przystań w Łodzi. Władze jednego z największych polskich miast podjęły decyzję o zmianie wyglądu miejsca noszącego imię kultowego bohatera.

Skwer Wiedźmina ma być w końcu godny tej nazwy

Niewiele jest postaci tak rozpoznawalnych jak Geralt z Rivii. Kojarzą go w końcu sympatycy powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, gracze, a od niedawna także fani seriali, bo Wiedźmin szturmem podbił Netflixa. W Łodzi już od pewnego czasu (konkretnie od 2018 roku) znajdziemy Skwer Wiedźmina. Mieści się on przy placu Komuny Paryskiej. Na nazwie wszystko się tu jednak zaczyna, a zarazem kończy. W przyszłości ma być inaczej.

Plany zakładają, iż po zmianach Skwer Wiedźmina będzie posiadał elementy nawiązujące do wymienionego bohatera i jego świata. Potwierdza to Karol Grodzki, projektant z firmy BBC Best Building Consultants Sp. z o.o.

Projektując skwer, nie tylko będziemy chcieli zachować już istniejącą zieleń, ale również dodać nową. To miejsce ma nawiązywać do postaci Wiedźmina i całej sagi. Dlatego planujemy, że powstanie szereg instalacji służących zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Skwer stanie się przyjazną przestrzenią publiczną o charakterze parkowym, z łatwiejszym niż dotąd dostępem. Będzie to teren równy, bez krawężników, z dużą ilością miejsc do siedzenia i wypoczywania. Teren będzie łatwo dostępny dla osób z niepełnosprawnością.

O wyglądzie Skweru Wiedźmina mogą zdecydować mieszkańcy

Nie ma jeszcze ostatecznego projektu. Władze miasta podkreślają, że znaczenie dla jego ostatecznego kształtu będzie miał planowany cykl warsztatów z mieszkańcami Łodzi, którzy będą mogli przedstawiać sugestie i propozycje. Założenia mówią o enklawie zieleni w centrum miasta, miejscu do odpoczynku i zabawy obejmującym między innymi dwa place zabaw, w tym jeden z instalacją artystyczną do zabaw.

Trudno zatem stwierdzić teraz, jakie nawiązania do kultowego bohatera się pojawią. Niektórzy już wcześniej sugerowali, że powinien znaleźć się tam chociażby pomnik Geralta z Rivii. Jakie pomysły Wy podsunęlibyście projektantom?

Rewitalizacja ma zakończyć się w drugiej połowie 2022 roku. Wtedy przekonamy się, czy na mapie Łodzi pojawi się miejsce, które można będzie polecać do odwiedzenia fanom Wiedźmina.

Źródło: uml.lodz

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  quadi
  3
  Pewnie komuś się nie podobało że żule w Gwinta grają :-)
  • avatar
   Ziomboy451
   3
   W Japonii czy Chinach jest tego typu rzeczy aż wylew, a to gry, mangi, czy anime. Dlaczego u nas miały by nie być naszego rodaka z kaer mohren? Nie wstydźmy się białego wilka!
   • avatar
    Ziomboy451
    1
    Jestem pozytywnie nastawiony na wszystko ze świata polskiego fantasy.
    • avatar
     Adrianwo
     0
     Czy nie przypadkiem to "BBC" to taka telewizja?????
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Przynajmniej coś oryginalnego.
      Szkoda tylko że poza nazwa nic więcej