Oprogramowanie

SkyDrive = OneDrive = kolejne problemy Microsoftu

przeczytasz w 1 min.

Z powodu naruszenia znaku towarowego Microsoft zmienia nazwę usługi SkyDrive.

W ostatni poniedziałek Microsoft poinformował o planowanej zmianie nazwy popularnego dysku wirtualnego – SkyDrive. Według oficjalnej informacji prasowej, nowa nazwa „lepiej przedstawia naszą wizję przyszłości” oraz określa charakterystykę usług. OneDrive ma być nieco bardziej uniwersalnym i rozbudowanym SkyDrive'm - „Jeden dysk na wszystkie zdjęcia, jeden dysk na wszystkie dokumenty, jedna usługa łącząca wszystkie urządzenia”. Obecni użytkownicy SkyDrive oraz SkyDrive Pro całym zamieszaniem nie muszą się martwić – ich dane zostaną automatycznie przeniesione do OneDrive i OneDrive for Business.

W oficjalnych oświadczeniach Microsoftu brakuje natomiast informacji o prawdziwym powodzie zmiany nazwy. W zeszłym roku Microsoft przegrał w brytyjskim sądzie sprawę o naruszenie znaku towarowego BSkyB (British Sky Broadcasting Group). Odwołań od wyroku nie było, a obie firmy podjęły rozmowy ugodowe, w wyniku których Microsoft otrzymał czas na przygotowanie kampanii tzw. rebrandingu i wdrożenie nowej nazwy dla swojego produktu. Po jej opublikowaniu znów zawrzało.

Nie da się ukryć, że OneDrive to nazwa dość popularna w branży IT, wykorzystywana przez wiele firm i projektów. Przykłady? Pod nazwą ONEDrive przygotowywane jest oprogramowanie firmy DataONE, przy wykorzystywaniu środków National Science Foundation. Jego celem jest archiwizacja wyników badań nad stanem środowiska naturalnego i udostępnianie tych danych jako zdalnego systemu plików. OneDrive to także nakładka umożliwiaj korzystanie z wielu wirtualnych dysków w jednym miejscu, poprzez ujednolicenie klientów takich dysków, jak: SkyDrive, Dropbox, Google Drive, czy Box.

Jeszcze ciekawsza jest kwestia brazylijskiej firmy LocaWeb, która w ramach niedrogich abonamentów oferowała przestrzeń na swoim wirtualnym dysku o nazwie... OneDrive. W tym przypadku Microsoft zadziałał w porę i na kilka dni przed ogłoszeniem zmiany nazwy SkyDrive na OneDrive usługi LocalWeb zmieniły nazwę na GoDrive. Bardzo poważnie do sprawy podchodzi firma One.com oferująca usługi "chmurowe" i rozważa pozwanie Microsoftu o naruszenie znaku towarowego.

Przykładów w innych branżach jest jeszcze więcej. Czy nowa nazwa faktycznie lepiej przedstawia wizję przyszłości Microsoftu? Producent milczy, a internauci chyba nie są przekonani.

Źródło: Microsoft, TechSpot, inf. własne

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Finear
  10
  >Jeden dysk na wszystkie zdjęcia, jeden dysk na wszystkie dokumenty, jedna usługa łącząca wszystkie urządzenia

  haha ;d

  to oficjalny cytat porównujący MS do saurona ? ;p
  • avatar
   llefar
   8
   Jak dla mnie chodzi o ich nową konsolę. XboxOne - OneDrive
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Nie mogą tego po prostu nazwać Microsoft Drive? Przynajmniej nie będą mieli problemu, że nazwa się powtarza...
    • avatar
     kerry_sd
     3
     to jest absurdalne by przez telewizję SKyBroadcasting pozywać SkyDrive, to może 500 firm mających "Drive" w nazwie tez pozwie Microsoft. Powinno złośliwie zmienić nazwę na SkiDrive ;)

     to może sadownicy ze stanów pozwą firmę Aplle?
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      Nie korzystam z żadnych dysków wirtualnych, uważam to za niebezpieczne. Do takiej chmurki łatwiej się włamać niż do dobrze zabezpieczonych danych na PC.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Uwielbiam czytać komentarze na portalach takich jak ten :-)))
       Można się uśmiać po pacy i to za darmola :-)))

       Pisząc już zupełnie serio, to przeraża mnie ogrom ogupienia i niewiedzy szczególnie młodych ludzi którzy żyjąc sobie beztrosko kompletnie nie zdają sobie pojęcia jak bardzo są kontrolowani przez takie rozwiązania jak chmura.

       Na spokojnie, bez zbędnych emocji. Zastanówcie się choć przez chwilkę. Po co w ogóle powstał Windows 8. Po co M$ kupował Skype oraz Nokie, za darmo umieścił Skydrive w swoim najmłodszym dziecku? Przecież Windows 7 sprzedawał się idealnie.

       A może to nie tylko M$ stoi za wypuszczeniem Windows 8 na rynek?
       Czy czasami nie jest tak że kupując laptopa w Win 8 już na starcie jesteś zachęcany do utworzenia konta na serwerze Microsoftu?

       Pomysł okazał się być tak genialny i prosty zarazem, że musiało potrwać trochę zanim p. Gates ze swoją świtą na to wpadną.
       Chmura to koniec prywatności populacji na świecie. Rządy tego świata od zawsze chciały mieć wgląd w każdy aspekt naszego życia, aby móc nami kierować. W chmurze (nieważne jakiej) nie ma czegoś takiego jak prywatność. Ktoś przecież ta chmurą zarządza. Prawda? Wiec jaki problem aby ten ktoś nie siedział akurat w białym domu czy Belwederze?

       Przez cały czas korzystając z internetu jesteśmy śledzeni i kontrolowani.
       Nawet na benchmark.pl. Polecam zainstalować sobie w Firefoxsie dodatek: Ghostery. Sami zobaczycie jak bardzo jesteście kontrolowani i szpiegowani przez internet.

       A jeśli ktoś jeszcze uparcie próbuje udowodnić iż chmura to takie fajne i bezpieczne narzędzie, które tak bardzo ułatwia życie - to niech na próbę wgra sobie na swoją chmurę instrukcję tworzenia bomb, czy informacje o walce z terroryzmem (najlepiej w języku angielskim ;-).

       Myślenie naprawdę nie boli. Polecam spróbować.
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Wrzucanie wszystkiego do jednego worka ma być bezpieczne?
        Może być co najwyżej wygodne, ale z bezpieczeństwem tego nie w ogóle nie kojarzę, tym bardziej że to chmura do której wysyłamy dane i kompletnie nie mamy pojęcia co się z nimi dalej dzieje.
        • avatar
         ADAM390
         -1
         XDrive, boxdrive XCloud myfile mycloud MScloud cloudbox i wile innych można kupić
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Nawet jeżeli MS będzie teraz miał problemy przez nazwę chmury, to odbiją to sobie na Magazine UI Samsunga i na Blinkfeed od HTC, bo właśnie dostali patent na schemat kafelkowego interfejsu.
          • avatar
           Ernestynian
           0
           UbuntuOne.