Gadżety

SmartCharge: żarówka, która świeci, nawet gdy zabraknie prądu

przeczytasz w 1 min.

LED-owa żarówka sterowana poprzez standardowy włącznik prądu.

SmartCharge żarówka

Nie ma dobrego momentu na przerwę w zasilaniu. Szczególnie nieprzyjemna jest ona jednak późnym wieczorem, gdy oznacza zupełne (przynajmniej chwilowe) pozbawienie widoczności. Już wkrótce może jednak pojawić się prosty sposób na to, by mieć dużo światła, gdy nasi sąsiedzi są pogrążeni w ciemności i to bez konieczności zapalania dziesiątek świec.

Na crowdfundingowej platformie Kickstarter pojawił się projekt LED-owej żarówki SmartCharge zasilanej akumulatorowo. Ma ona umożliwić utrzymanie pokoju w jasności przez co najmniej cztery godziny od momentu wyłączenia zasilania. Co ciekawe, możemy kontrolować ją poprzez standardowy włącznik światła, jako że korzysta ze standardowego gniazda żarówkowego. 

W przeciwieństwie więc do klasycznych systemów oświetlenia awaryjnego nie będzie ona uruchamiana automatycznie, co pozwoli oszczędzić energię. W związku z tym jedynym co musimy zrobić w przypadku przerwy w zasilaniu to zlokalizować „pstryczek” (podpowiedź: jest dokładnie tam, gdzie zawsze).

SmartCharge żarówka schemat

Inteligentna żarówka w szklanej obudowie mieści sporo podzespołów – między innymi akumulator, technologię sterowania, procesor, pamięć i przetwornicę napięcia. Według twórcy SmartCharge pozwoli na obniżenie opłat za oświetlenie nawet o 90 procent w porównaniu do standardowych żarówek. Cechuje się też przyzwoitą żywotnością na poziomie 40 tysięcy godzin, jednak akumulator powinien być wymieniany raz na około cztery lata – w zależności od częstotliwości użytkowania.

Do osiągnięcia celu – 50 tysięcy dolarów – brakuje już tylko 5 tysięcy (stan na 23 grudnia, 20.00). Jeśli szybko uda się tego dokonać, produkcja powinna ruszyć już w połowie stycznia. W kwietniu natomiast pierwsze egzemplarze trafią do sponsorów, którzy dotowali projekt kwotą co najmniej 35 dolarów. 

Zainteresowanych odsyłamy na stronę projektu – SmartCharge na Kickstarter.

Źródło: DigitalTrends

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kosq83
  10
  To ja poproszę project z puszką piwa - wypijasz i się samo ładuje.
  • avatar
   Konto usunięte
   5
   To genialne, że może się palić gdy zabraknie prądu, ale po cholerę to komu, skoro kiedyś i tak się spali, tak? :]
   To się nazywa dymanie klientów w dupę. Polecam obejrzeć dokument "Spisek żarówkowy - nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności" (dostępny na YT). Jedna z żarówek wyprodukowanych na początku 1900 roku (najstarsza żarówka na świecie) święci nieprzerwanie od 110 lat...Tylko po co komu taka żarówka? Po co PRODUCENTOWI TAKA ŻARÓWKA, skoro klient nie wróci już więcej do niego...

   Ech, patologiczny rynek :)
   • avatar
    Bocheck
    1
    Yyy, co?
    "podpowiedź: jest dokładnie tak, gdzie zawsze"
    • avatar
     Konto usunięte
     -3
     LEDowa? Nie, dziękuję.
     • avatar
      Pan Piksel
      0
      na filmie wyglada jakby wypiol tylka czarna lapke, bo czemu nie sa razem na 1 swiczu?
      • avatar
       -NoN-
       0
       Projekt fajny, chętnie miałbym takie żarówki w domu, oczywiście pozostaje kwestia ceny. Przy wymianie raz na cztery lata, mógłbym zainwestować, powiedzmy, do 50 złotych za wygodę.
       • avatar
        abukiewicz
        0
        a więc to taka lekko zmodyfikowana lampa awaryjna z której wyciągnięto moduł odpowiadający za włączenie się po zaniku zasilania... i wpakowano w obudowę od żarówki...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Mnie interesuje cena. Chętnie zamontowałbym w domu wszędzie takie żarówki, tylko... Wątpię, aby koszt jednej takiej żarówki był mniejszy niż 100 PLN/szt., więc na samo oświetlenie trzeba by było wydać ponad 2 000 PLN.
         Pewnie, że mogę zainwestować w agregat, ale benzyna na Ziemi się kiedyś skończy. :P

         Czy ten wynalazek ma budowę modułową? Można wymienić samą żarówkę lub akumulator, gdyby któreś z nich przestało działać?