Technologie i Firma

Nie chciał 3 mld dolarów od Zuckerberga i tyle też stracił w ciągu 4 miesięcy

przeczytasz w 1 min.

Evan Spiegel, właściciel Snapchata, ma poważne problemy. W ciągu czterech miesięcy jego majątek stopniał prawie o połowę.

3 miliardy dolarów – tyle w 2013 roku Mark Zuckerberg proponował Evanowi Spiegelowi za Snapchata, który wtedy zaczynał poważnie zyskiwać popularność. Ten drugi odmówił i przez pewien czas wszystko szło dobrze. Wygląda jednak na to, że czar pryska, bo w ciągu ostatnich czterech miesięcy majątek Amerykanina zmalał o… (znów ta suma) 3 miliardy dolarów.

W marcu tego roku Snap zaliczył całkiem udany debiut na giełdzie, ale radość nie trwała długo i w ciągu ostatnich tygodni akcje poszły w dół, spadając nawet poniżej ceny z debiutu. Będący właścicielem ponad 90 milionów akcji Evan Spiegel stracił więc tym samym prawie 3 miliardy dolarów, co oznacza, że jego majątek stopniał z niespełna 6,5 miliarda dolarów do 3,6.

Co gorsza, szczególnie dla Spiegela, nic nie wskazuje na to, by wartość Snapa miała pójść w górę. Liczba użytkowników zdaje się bowiem stać w miejscu (na poziomie nieco ponad 160 milionów), strata tylko w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 2 miliardy dolarów, a funkcjonalność aplikacji jest coraz mniej wyjątkowa, jako że podobne możliwości użytkownikom oferuje Instagram.

O Instagramie zaś trzeba pamiętać, że kupił go właśnie Zuckerberg i to za 1 miliard dolarów – wtedy wydawało się to śmiesznie dużo, dziś – śmiesznie mało. Co więcej, gdy akcje Snapa leciały w dół, ekipa Zuckerberga chwaliła się nowymi filtrami (a to Snapchat zawsze był ich królem). Leżącego wprawdzie kopać się nie powinno, ale nie mniej negatywnie dla Spiegela wyglądają liczby użytkowników: ~700 mln vs ~160 mln.

Źródło: Fortune, Independent. Foto: TeroVesalainen/Pixabay (CC0)

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KotekPimpek
  26
  Nie każdy sprzeda dzieło swojego życia. Evan Spiegel, właściciel Snapchata, swoje już zarobił. Do końca życia może spać spokojnie (nawet jeśli odpuści rywalizację). Powtarzam, wbrew pozorom nie wszystko można kupić. Nie zawsze chodzi o pieniądze... Nie sprzedał,... bo nie. Tak po prostu.
  • avatar
   kot-kreskowy
   11
   Były 3 wirtualne mld więcej, teraz jest mniej.... who cares. zabawa trwa nadal :)
   • avatar
    NewUnnamedUser
    2
    Nie rozumiem fenomenu tej aplikacji. Stary jeszcze nie jestem, ale co zainstalowałem kilka razy to zawsze, równie szybko odinstalowałem, bo nie widziałem tam nic fajnego i szczególnego. Nie wiem do kogo to jest kierowane, do hamerykańskiej młodzieży i fanów sextingu? :D
    • avatar
     musslik
     -10
     Chytry dwa razy traci
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      3 mld za stronkę? Nie mogę się doczekać kiedy te bańki internetowe pierdolną z hukiem słyszalnym w kosmosie