Konsole do gier

Nvidia: produkcja układu dla konsoli Sony PlayStation 4 była nieopłacalna

przeczytasz w 1 min.

Nvidia otrzymała propozycję stworzenia układu dla Sony PlayStation 4, ale odrzuciła propozycję, gdyż okazała się nieopłacalna.

Sony PlayStation 4 konsola logo

Wygląda na to, że firma AMD zdominuje rynek konsol nowej generacji - w Nintendo Wii U został zastosowany jej układ graficzny, natomiast w Sony PlayStation 4 zarówno procesor, jak i układ graficzny. Podobnie ma wyglądać sprawa z Microsoft Xbox 720, gdzie najprawdopodobniej również znajdziemy układ koncernu z Sunnyvale. Dlaczego więc „walkę” o nowy rynek zbytu odrzuciła firma Nvidia – największy konkurent AMD?

Tony Tamasi, wiceprezes ds. treści i technologii w firmie Nvidia, w rozmowie z portalem GameSpot wyjawił, że „zieloni” otrzymali propozycję stworzenia układu dla Sony PlayStation 4. Ofertę tą jednak odrzucono, gdyż okazała się nieopłacalna dla firmy. Zamiast tego, producent planuje się skupić na rynku kart graficznych, mobilnych procesorów, technologii renderowania w chmurze oraz nowych architekturach obliczeniowych.

Nie należy jednak zapominać, iż koncern z Santa Clara nie ma tak wydajnego układu SoC i dopiero musiałby rozpocząć nad nim prace, co oczywiście wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Zdecydowanie lepiej wygląda tutaj sytuacja firmy AMD, która ma doświadczenie w tej branży i nie musiała długo pracować nad nowym układem - w tym przypadku z ośmioma rdzeniami Jaguar i 1152 procesorami strumieniowymi o mocy obliczeniowej 1,84 TFLOPSa.

Źródło: XBitLabs

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  24
  Zieloni jak zwykle w lesie:)
  • avatar
   PIRAT_PL
   9
   To było do przewidzenia Nvidia słynie z tego że jej aktualnie części (karty graficzne) nie grzeszą cenowo Radeon wydaje równie wydajne karty co Nvidia a nom sporo tańsze.
   A niestety dla Nvidii dzisiejszy rynek szuka "najtańszych a najlepszych rzeczy"
   • avatar
    stud3nt
    6
    AMD robi i procesory i karty graficzne. Do tego jako pierwsi zrobili APU, połączenie procka i karty graficznej w jednym chipie. Może nie jest to idealne, ale faktem jest, że mają wiedzę, doświadczenie i możliwości, aby zaoferować atrakcyjny cenowo produkt.

    Druga sprawa to opłacalność. Otóż może się okazać, że AMD robi to 'po kosztach' albo wręcz dokłada do interesu. Konsole muszą przecież kosztować jak najmniej, więc marże na pewno mają minimalne. W rezultacie, pomimo imponującej sprzedaży poprzedniej generacji konsol (260mln sztuk?), ich zysk pieniężny może być niewielki lub żaden. Tu co innego się liczy: dostosowanie architektury pod produkty AMD, zwłaszcza procki. Teraz radzą sobie one w grach po prostu beznadziejnie. Bieda z nędzą, dno dna, przegrywają nawet z Phenomami! Tymczasem niedawno udowodniono, że przy odpowiednim wykorzystaniu potencjału tej architektury, czteromodułowiec za 650zł robi pośmiewisko z procka Intela za 900. Jak za starych, dobrych czasów Athlona 64 Venice. To właśnie jest ich największa szansa - jeśli producenci gier zwrócą się w stronę AMD, to te procki staną się popularne i często kupowane - a wówczas zainteresują się nimi i producenci aplikacji. Dalej - z górki.

    Trzymam za nich kciuki. Konkurencja zawsze wychodzi na zdrowie zwykłemu zjadaczowi chleba, a AMD prawie zawsze miało zdrowe podejście do cen i jakości produktów.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Z jedenej strony troche rozumiem Nvidie przecież nie powiedzą " Okey przegraliśmy bo AMD miało lepszy produkt"
     • avatar
      AndreoKomp
      -1
      "...producent planuje się skupić na rynku kart graficznych..."
      I to mi się podoba :)
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       nV ma nosa. Nie czują zysku = nie wchodzą. Moim zdaniem są cwani i wiedzą co robią.
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        na kartach się skupiają hmmm powiem tak śmiech na sali , titan co to miało być?? 650TI boost co to ma być , słaby układ z większą szyną buhahaha zastanawie mnie ogólne podejście Nvidi , karty od nvidi sie opłacają od 660 lub 660TI wiec karty od 800 zł zwyż do 680 wiec naprawdę zastanawiam się do Nvidia szykuje???
        • avatar
         Konto usunięte
         -4
         Myślę, że to ściema, bo sami chcą położyć łapę na tym rynku, wykorzystując w tym celu Androida - Tegra Zone już istnieje. Pozostało im tylko rozwinąć Project Shield i voila!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          przynajmniej nie będzie problemu z optymalizacją.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Gdzie mówiono o 1152 procesorach strumieniowych? Bo chyba coś przegapiłem.