Bezpieczeństwo

Sony przyznaje - Playstation Network nie działa

przeczytasz w 2 min.

Sony oficjalnie potwierdziło, że Playstation Network nie działa wskutek ataku hakerów. Jednocześnie firma stara się postawić serwery na nogi i zabezpieczyć je przed następnymi atakami.

Warto przeczytać:
Wojna z anonami także w realu
 Sony atakowane przez hakerów 

Firma, a właściwie jej sieć PlayStation Network, padła około 20 kwietnia ofiarą kilkudniowego ataku, w wyniku którego nie tylko zakłócone zostało działanie sieci, ale wykradziono liczne dane osobowe użytkowników w tym hasła i loginy PSN. Największe zaniepokojenie budzi fakt, że w ręce włamywaczy mogły dostać się także numery kart kredytowych. Na świecie jest 70 milionów użytkowników PlayStation Network. W Polsce liczbę konsol szacuje się na około 300 tysięcy.

Działanie to jest częścią „Operacji Sony” znanej też jako „Opsony”. Została ona rozpoczęta przez grupę Anonymous jako odwet za spór z Georgem Hotzem (nick: Geohot) i Alexandrem Egorenkovem (Graf Chokolo).

Grupa jednak twierdzi, że nie jest to jej dzieło, co nie wyklucza tego, że część jej członków mogła samowolnie rozpocząć atak typu DDoS. Nie wiadomo, kiedy akcja ta się zakończy.

Obecnie Sony zajmuje się naprawianiem systemu i instalowaniem nowych zabezpieczeń, które mają uchronić Playstation Network od tego typu ataków w przyszłości. Sieć jest nieczynna, a Sony ostrzega użytkowników przed fałszywymi mailami od rzekomych pracowników Sony. Według podanych informacji firma nie podejmuje takich kroków.


Źródło:h-online.com

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Nie dość że darmowe, to jeszcze psują... Niech MS załatwią - tak żeby była równowaga w "przyrodzie " :D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   jaki atak ddos? sony samo wylaczylo serwery zeby zbadac co sie stalo
   no i przypisywanie tego anonom jest prasowym naduzyciem
   tak czy inaczej gigantyczna wtopa
   conajmniej jeszcze tydzien nie bedzie psnu
   • avatar
    maxflexPL
    0
    no a ja mam ps3 i sobie nie pogram Online :( dupa :(
    tak naprawdę To SONY powinno zrekompensować wyłaczenie sieci !!!

    Ja kupuje konsole za 1500zł gry po 200 zł i jestem OK
    a sOny odp....la takie numery i samo nie jest OK !!!???

    WHAT ThE F...K?
    • avatar
     Tomecek
     0
     "Jeden z moderatorów PSX-scene.com twierdzi na Reddicie, że zna faktyczny powód wyłączenia PSN. Ma nim być nowy custom firmware (np. Rebug), który zmienia konsolę w wersję “deweloperską”. Dodatkowe maniupulacje przy żądaniach pozwalały ponoć na konsolach wyposażonych w ten firmware na więcej swobody, m.in. odbanowywanie “zhackowanej” konsoli oraz brak weryfikacji podawanego numeru karty kredytowej. To wywołało falę piractwa, w której moderator upatruje panikę Sony i wyłączenie PSN."

     O tym nie raczycie napisać? :)
     • avatar
      Tomecek
      0
      Jeszcze jedno:

      "Sony opublikowało szersze wyjaśnienia, które potwierdzają, że między 17-19 kwietnia wykradziono następujące dane klientów:
      Imię
      Datę urodzenia
      Adres e-mail
      Adres (miasto, kod pocztowy, kraj)
      PSN login i hasło

      Sony przyznaje, że atakujący mogą być również w posiadaniu historii zakupów, adresu płatnika (tzw. billing address) oraz odpowiedzi na pytanie służące do odzyskiwania konta w przypadku zapomnienia hasła do PSN."
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Kompromitacja sony. Nigdy nie miałem zaufania do banków internetowych i usług które wymagają podania danych karty kredytowej. Ciekawe czy Wulfen teraz nadal jest dumny z sony i ich polityki.
       • avatar
        CougarV6
        0
        No ciekawe. Ciekawsze jeszcze będzie, jak okażę się, że spora część userów nie może zalogować się do swoich kont, bo ktoś je sobie przywłaszczył. Jak sony rozwiąże taki problem...
        • avatar
         maxflexPL
         0
         Jeden z moderatorów PSX-scene.com twierdzi na Reddicie, że zna faktyczny powód wyłączenia PSN. Ma nim być nowy custom firmware (np. Rebug), który zmienia konsolę w wersję “deweloperską”. Dodatkowe maniupulacje przy żądaniach pozwalały ponoć na konsolach wyposażonych w ten firmware na więcej swobody, m.in. odbanowywanie “zhackowanej” konsoli oraz brak weryfikacji podawanego numeru karty kredytowej. To wywołało falę piractwa, w której moderator upatruje panikę Sony i wyłączenie PSN.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          No i bardzo dobrze. Niech PS3 nauczy się co to szacunek do klienta.
          • avatar
           jonny2003
           0
           Baaaaardzo dobrze. No i po co im było zaczynać z hakerami? Hę?
           Piractwo jest na każdą konsolę ale jakoś Nintendo ani Microsoft nie szpiegują ani nie nachodzą z policją po domach żadnych hakerów. Nie nasyłają armii prawników i nie wytaczają głupich procesów. Nie straszą ani nie szantażują. Nie każą usuwać informacji ze stron internetowych bawiąc się w cenzora wiedzy.
           Sony sobie myślało że ma kasę i przekupionych prawników i policję to wszystko im wolno. Ale szantażować hakerów, żeby przestali swoich prac bo inaczej wsadzą ich do więzienia nie mają prawa. I nawet jeśli bezprawnie, dzięki mamonie im się to udaje to zemsta widzę że jest słodka.
           No i kto na tym lepiej wyszedł? MS, Nintendo czy Sony?
           Ile już kasy i reputacji Sony straciło na tej wojnie?
           Teraz jest utożsamiana z faszystowską firmą, której prawnicy wraz z policją nachodzą ludzi po domach tylko dlatego, że sobie chcą linuksa uruchomić na nowej PS3(tak było!)
           Organizowane są bojkoty, dowiaduje się cała opinia publiczna, PSN nie działa(ile już kasy na tym stracili), wyciekają dane firma traci zaufanie. PO CO IM TO BYŁO?
           • avatar
            hideo
            0
            jest nieciekawie z PSN, kurcze, w sumie ja i tak wolę karty PSNetwork kupić w sklepie zamiast podawać numery kart płatniczych ale wielu ludzi podało, ataki są na banki więc i na firmy, tego się nie mówi, ale podobno około 5% dochodów banków jest przeznaczane by pokryć straty wskutek różnych ataków hakerskich, banki oczywiście wszystko robią po cichu przed klientami by ich nie wystraszyć, jak PSN wstanie to trzeba będzie pozmieniać dostęp do PSN na wszelki wypadek, a włamywacze komu szkodę narobili?! ludziom! bo i tak nie zaszkodzili tyle Sony, co zwykłym userom drżącym o swoje konto i kasę, ale póki God Of War i inne są na ps3 to i tak wyjścia nie ma i ps3 jest zajefajne :) (oczywiście x360 i Wii również!)
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Hakerzy ruszyli na konsole... powalili PSN a z XLivem są problemy: wyłączyli niektóre funkcje (wyszukiwanie graczy) ze względu na ataki phishingowe. A i konsole M$ zostały odbanowane, raczej nie wierze, że M$ sam je odbanował (chyba że chciał zyskać graczy pod nieobecność Sony).
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ja coraz bardziej skłaniam się do tego że to tylko przykrywka. I tak jak pisze maxflexpl przestraszyli się błędu to wykorzystali groźby anonimowych i zrzucili całą winę na nich. Sprytne posunięcie. Co do kart kredytowych, chyba lepiej napisać że nie jest to potwierdzone niż przyznać się że miało się tak POTWORNEGO buga w konsoli?
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Ja coraz bardziej skłaniam się do tego że to tylko przykrywka. I tak jak pisze maxflexpl przestraszyli się błędu to wykorzystali groźby anonimowych i zrzucili całą winę na nich. Sprytne posunięcie. Co do kart kredytowych, chyba lepiej napisać że nie jest to potwierdzone niż przyznać się że miało się tak POTWORNEGO buga w konsoli?
               • avatar
                aas92
                0
                I jak tu potrenować na turniej fifa ach te sony.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 http://img828.imageshack.us/img828/7319/psstoretopdownloads.jpg
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  haha a to dobre:

                  http://psx-scene.com/forums/images/news/everything.jpg

                  i to:

                  http://psx-scene.com/forums/images/news/SonyIsntGoodWithComputers.gif

                  a wiecie ze abonenci psn plus zostali powiadomieni o wycieku poufnych danych juz tydzien temu?

                  rotfl