SSD

W 2021 roku sprzedaż dysków SSD będzie wyższa niż HDD

przeczytasz w 1 min.

Nośniki półprzewodnikowe stają się coraz popularniejsze. Jak wygląda globalna sprzedaż dysków SSD i HDD?

Nośniki SSD oferują dużo lepszą wydajność, a ich pojemność jest coraz wyższa  – nic więc dziwnego, że konstrukcje te powoli zastępują standardowe dyski HDD. Według serwisu Statista, za kilka lat sprzedaż nośników półprzewodnikowych będzie wyższa niż dysków HDD.

Z biegiem czasu popularność nośników półprzewodnikowych wzrasta, a dysków talerzowych stopniowo spada. Według opublikowanych statystyk, w 2015 roku sprzedaż dysków HDD była ponad 4-krotnie wyższa od SSD, natomiast obecnie różnica jest już tylko 2-krotna.

Kolejne lata przyniosą dalsze zacieranie się różnic – w 2020 roku sprzedaż będzie dosyć zbliżona, a rok później większą część rynku mają objąć nośniki półprzewodnikowe (sprzedaż SSD ma wynosić 360 milionów sztuk, natomiast HDD już „tylko” 330 milionów sztuk).

Sprzedaż dysków HDD i SSD

Co prawda dane na kolejne lata to tylko prognozy, ale trendy na rynku pamięci masowych mogą potwierdzać taki scenariusz. A Wy już wymieniliście dysk HDD na SSD?

Źródło: Statista

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  9
  Jak SSD zaczną nagle padac to faktycznie trzeba bedzie co roku kupowac nowy i popyt wzrosnie :)
  • avatar
   shadowman333
   2
   Obecnie na rynku elektroniki wahania cen są tak duże, że żadne przepowiednie nie mają sensu. Z resztą nigdy nie miały.
   • avatar
    Franz
    2
    W tym zestawieniu podane są ilości HDD i SSD w sztukach i rzeczywiście może tak być, że liczba sprzedanych SSD będzie większa niż HDD.

    Nawet jak to się sprawdzi to nadal będą dominować w sprzedaży HDD, bo należy wziąć pod uwagę pojemność, a nie liczbę szt.

    Coraz więcej osób kupuje SSD, ale głównie małe pojemności na system i podstawowe programy - resztę nadal trzyma na HDD.

    Powód jest prosty - cena SSD jest 10-15 razy wyższa niż HDD i nie tylko w Polsce dla większości jest za drogo, by przejść całkowicie na SSD, szczególnie jak potrzebują mieć parę TB.

    Prosty przykład: HDD 2TB to np. 290 zł., SSD SATA 2TB na TLC to 3000 zł., SSD SATA 2TB na MLC to 4000 zł., szybki SSD PCIe NVMe 2TB to już sporo ponad 5000 zł.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Mają. Wystarczy zakryć prognozy z lat 18 i późniejszych i narysować samemu dwie kreski symulujące trendy na podstawie lat poprzednich. Specjaliści ze Statista może się pomylili rok w tą czy w tą co nie ma większego znaczenia. Masa produktów znika z rynku: kasety, tablety, mp3, netbooki, fotografia anologowa. Teraz nawet cyfrówki i DSLR są popierane przez smartphony. Wtedy też wszyscy mówili, że nowe produkty nie mają szans i nic winyli, czy kliszy 35mm nie wyprze rynku.
     • avatar
      pablo11
      0
      Nie zapominajcie o Intel Optane. Technologia ta po rozwinięciu produkcji może być najtańsza, najszybsza i najtrwalsza. Stąd też bez sensu takie przewidywania. Optane jest teoretycznie bardziej skomplikowane od SSD, ale tylko ze względu na konieczność połączenia 2 materiałów. Jak te trudności zostaną przyjęte jako norma, ilość fabryk wzrośnie, to pamięci Optane będą najtańsze. Bo elementy tworzące same memrystory nie są droższe.
      • avatar
       pg123
       -1
       Ceny SSD to zwykłe dojenie jeleni. Koszt masowej produkcji elektroniki (SSD) jest dużo niższy niż superprecyzyjnej mechaniki (HDD), więc SSD powinny być już tańsze. No ale linie produkcyjne HDD muszą się też zamortyzować, więc SSD na razie nie spadną. Póki co obniżają cenę zwiększając ilość poziomów na komórkę pamięci SLC->MLC->TLC co fatalnie wpływa na trwałość. Co z tego, że SSD padnie po upływie gwarancji - to nie producenta zmartwienie, a jeleń przyjdzie grzecznie po nowy.
       • avatar
        Maxdamage
        -12
        W obecnych czasach jedyne zastosowanie talerzówki to bronowanie pola.