Technologie i Firma

Średnia kondycja start-upów w Polsce - Rząd RP chce ją poprawić

przeczytasz w 1 min.

Rządowy projekt Start In Poland ma pomóc młodym przedsiębiorcom w zaistnieniu na rynku. Na ten cel pójdą 3 miliardy złotych z budżetu.

Jak mają się polskie start-upy? Raczej średnio. Dowodzą tego analizy przeprowadzone przez fundusz Inovo oraz Startup Poland i Politechnikę Warszawską. Prawo i Sprawiedliwość chce jednak temu zaradzić, a kluczem do poprawienia kondycji ma być program Start In Poland.

Według wyliczeń Inovo roczna wartości inwestycji venture capital w Polsce wynosi około 200 milionów złotych, z czego spora część przeznaczana jest na start-upy – pisze Gazeta Wyborcza. To szansa dla młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw na rozwój. Warto jednak uświadomić sobie, że 200 milionów złotych to naprawdę niewiele.

Zdaje sobie z tego sprawę również Rząd RP. Stąd też tak duży nacisk kładziony jest na flagowy projekt z „Planu Morawieckiego”, czyli Start In Poland. W ramach tego programu utworzona ma zostać platforma inwestycji kapitałowych PFR Ventures. Przewodnictwo nad nią sprawować będzie Polski Fundusz Rozwoju, który przeznaczyć na rodzime start-upy zamierza 3 miliardy złotych. Taka kwota powinna wystarczyć na inwestycje w ponad 1000 różnych firm.

Gazeta Wyborcza przytacza także kilka statystyk związanych w polskimi start-upami. Obecnie dla przeciętnej firmy tego typu pracuje od 6 do 8 osób, ale liczba ta znacząco wzrasta na etapie ekspansji. Brak wsparcia dla rodzimych projektów jest jednak wyraźny (podobnie jak zachowawcze działanie polskich przedsiębiorców). Prawie co drugi start-up korzysta wyłącznie z własnych pieniędzy. Reszta wybiera kapitał z UE (24 proc.), venture capital (22 proc.) lub od aniołów biznesu (17 proc.).

Czy program Start In Poland pomoże polskim start-upom? Dajcie znać, co o tym myślicie.

Źródło: Gazeta Wyborcza, TVN24

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xchaotic
  9
  Bedzie jak z innymi innowacjami w PL - milion ludzi zlozy wniosek, czesc dostanie kase, wydadza, zamkna firme i koniec historii.
  Chyba ze Morawiecki ma jakies dobre fusy lub czarodziejska kule do wrozenia.
  A jak nie ma kuli to trzeba caly ekosystem - mniej biurokracji, system ktory pomaga a nie oskarza, mentorow, kilka firm ktorym juz sie udalo i chca sie dzielic doswiadczeniami, wspolprace z uniwersytetami, NGO i rzadem.
  Wydac kase, szczegolnie nie swoja kazdy glupi potrafi.
  • avatar
   projectdarkstar
   6
   Z jednej strony będą niby coś wspierać a z drugiej nie chcą wprowadzić przepisy które pozwolą przejąć prywatną firmę za uchybienia podatkowe. A rzeczone uchybienia zależą od tego jak UKS interpretuje przepisy w tym tygodniu.
   Polska. Kraj absurdów.
   • avatar
    krecik88
    1
    Wieksze wsparcie na wdrożenie produktów, co z tego że będzie kasa grant cokolwiek na opracowanie, jak później wszystko wysiada na wdrożeniu produktu na rynek, a często do uruchomienia pierwszej produkcji brakuje już kasy.