Serwery plików NAS

Standard WiGig zastąpi przewody w Ultrabookach

przeczytasz w 2 min.

Intel walczy o Ultrabooki

Chociaż Ultrabooki nie przyjęły się na rynku zbyt dobrze, to Intel nie ustaje w swoich wysiłkach. Po wielu próbach i kolejnych pomysłach padło na pozbycie się prawie wszystkich przewodów. Nie nie chodzi tym razem o specjalne gniazdo "dock" powstałe na bazie Thunderbolta, lecz o zastosowanie bezprzewodowego standardu transmisji danych WiGig.

Ultrabooki miałby być mniejsze od innych urządzeń przenośnych, smuklejsze i nie za drogie. Niestety okazało się inaczej, szczególnie w przypadku ich ceny, która do najniższych nie należy. Nawet sami producenci sprzętu nie są zbytnio zainteresowani wprowadzeniem na rynek produktów Intela, mimo, iż ten uruchomił specjalny fundusz, który miał nieco zmienić w tej kwestii. Niestety i on nie zachęcił producentów do tworzenia Ultrabooków.

przykład ultrabooka - acer

Wprowadzenie do Ultrabooków technologii WiGig miałoby pozwolić na niemalże całkowite wyeliminowanie transmisji przewodowej, oczywiście w graniach rozsądku. Za rozwojem wspomnianej technologii stoi organizacja Wireless Gigabit Alliance, do której oprócz Intela należą również między innymi AMD, Broadcom, Cisco, MediaTek, Qualcomm, NEC, Marvell, Nokia, Microsoft, Nvidia, Dell, Samsung, , Panasonic czy też Toshiba.

schemat działania wigig dock

WiGig to nic innego jak rozwinięcie dobrze znanego nam standardu bezprzewodowego przesyłu danych WiFi 802.11. Nowość do przesyłu danych wykorzystuje pasmo częstotliwości 60 GHz i w najbardziej sprzyjających warunkach pozwala na osiąganie prędkości transmisji danych rzędu 7 Gb/s.

Co ważne, technologia jest kompatybilna z pasmami 5 GHz oraz 2,4 GHz - dzięki czemu zostanie zachowana kompatybilność z innymi urządzeniami bezprzewodowymi.

przykład użycia wigig

Intel za pomocą WiGig chce przesyłać wszelkiej maści dane począwszy do strumieni ze złączy audio i wideo, poprzez USB, a kończąc na VGA, DisplayPort, HDMI oraz DVI. Oczywiście nie wszystkie przewody będę mogły zostać wyeliminowane. Ultrabook wciąż będzie musiał być podłączony do źródła zasilania oraz w przypadku wykorzystania takiej technologii jak vPro, zostaniemy zmuszeni do użycia przewodu RJ-45.

wigig użycie

Do takiego Ultrabooka trzeba będzie niestety dołączyć specjalny układ WiGig oraz stację dokującą, których cena niestety do zachęcających należeć nie będzie. Jaki ma to związek z ideą tanich Ultrabooków, skoro już teraz są one dość drogie, niewiele osób chce je kupować, a firmy produkować? Czy nowa technologia zachęci nabywców?


Więcej o Ultrabookach:

Źródło: Vr-Zone, Wirelessgigabitalliance

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Pomysł nie jest dobry, bo:
  1. Można shakować takie dane.
  2. Transfer danych nie jest tak dobry.
  3. Inne użądenia wykożystujące Wi-Fi mogą to zakłucać.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   może czas zmienić zdjęcie lapa?
   zawsze co news o INTELOWSKIM standardzie dotyczącym ultrabooków to się pojawia ten sam srasus
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    No tak... i za 10 lat nie bedzie trzeba już kupować mikrofali tylko wystarczy położyć jedzenie na środku pokoju.
    • avatar
     Ciel0k
     0
     Nabywców znajdzie chociaż dużo mniej niż producenci by sobie tego życzyli, zawsze się znajdzie ktoś kto kupi to tylko dlatego że przeszkadza mu kabel, a tych pare tysięcy 'w te czy wefte' różnicy mu nie zrobi. Według mnie póki ultrabooki są tak drogie, jest to strata pieniędzy i nic poza tym.