Ciekawostki

Polski rząd inwestuje w start-upy, wierzy w rodzime technologie

przeczytasz w 1 min.

Rządowy program #StartInPoland jest już oficjalnie zatwierdzony. Pierwszy etap rozpocznie się już w lipcu.

Polski rząd chce napędzić naszą gospodarkę stawiając na młodych i na innowacje. Ministerstwo Rozwoju planuje przekazanie prawie 3 miliardów złotych na najciekawsze rodzime start-upy. Firmy mają otrzymać wsparcie we wszystkich aspektach: od inkubacji i akceleracji, przez rozwój, po rozszerzenie działalności na skalę międzynarodową. To zarys programu #StartInPoland.

Za programem #StartInPoland stoją Ministerstwo Rozwoju oraz Rada ds. Innowacyjności, światu zaś przedstawili go wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Wspomniane fundusze mają być przekazywane przez najbliższe 7 lat. Rząd ma nadzieję, że umożliwi to utworzenie i rozwinięcie około 1500 firm liczących się na rynku.

#StartInPoland to program kierowany do start-upów rozwijających projekty innowacyjne i mające szansę na komercjalizację. Całość podzielona zostanie na podprogramy, poświęcone firmom znajdującym się na różnych etapach działalności. 

Pierwszym uruchomionym komponentem będzie Scale Up. To program akceleracyjny, w ramach którego start-upy otrzymają pomoc finansową oraz porady ekspertów. Budżet na rundę pierwszą ustalony został na 35 milionów złotych. Konkurs potrwa od 15 lipca do 15 września bieżącego roku. Szczegóły wkrótce.

Proponowany przez polski rząd #StartInPoland to największy tego typu program w naszej części świata. Choć założenia mogą się podobać, trudno powiedzieć jak będzie wyglądała realizacja. Przede wszystkim kto zadecyduje, który pomysł ma szansę na sukces, a który nie? Po drugie, czy rządowe wsparcie finansowe na pewno jest dobrą drogą? I wreszcie, czy „rozdawnictwo” nie doprowadzi do wysypu niemających przyszłości start-upów? Dajcie znać w komentarzach, co o tym myślicie.

Źródło: WirtualneMedia

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yamaraj6
  6
  Po pierwsze to mogliby znieść zusy i inne podatki od nowo założonych firm, bo to jest jakiś żart. Dajmy na to mam pomysł na biznes, wiem, że w pierwszych miesiącach może nie przynieść on dużych zysków o ile w ogóle w przyszłości jakieś przyniesie. Chce założyć firmę i co miesiąc muszę płacić jakieś 500 zł na zus nie mając żadnego dochodu. To jest żart.
  • avatar
   Bostonawy
   1
   Patrząc na tytuł trochę się zaśmiałem. Dotychczas Polski rząd sprzedawał wszystko co jest polskie.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    No jeśli to będzie działało tak jak dotąd (tylko dla województw wschodnich), to nie wróżę sukcesów. Sam mam dwa pomysły dla branży auto-motive, które jednak wymagałyby sporego budżetu na wprowadzenie do użytku, ale wg systemu jestem bogaczem z zachodu.
    • avatar
     supervisor
     -3
     Więc... Polska zainwestuje i nawet jak coś z tego wyjdzie, potem kupią to zagraniczni inwestorzy i będą na tym zbijać profity.