Gry komputerowe

Musimy być bardzo bogatym krajem, skoro mamy takie ceny gier na Steamie

przeczytasz w 1 min.

Media oraz społeczność rodzimy graczy nagłaśniają w ostatnich dniach temat polskich cen gier na platformie Steam. Te, jak się okazuje, plasują się w ścisłej czołówce. Z czego wynika ten stan rzeczy i jakie rozwiązania proponują sami gracze?

Zaczęło się niewinnie. Nagła premiera Hades 2 we wczesnym dostępie odbiła się szerokim echem w branżowych mediach na całym świecie. Polska społeczność graczy zwróciła uwagę na intrygującą różnicę w cenie gry na Steam. O co w tym wszystkim chodzi?

W 2022 r. korporacja Valve zaktualizowała zalecenia cenowe. Producenci gier mają tym samym do dyspozycji automatyczne przeliczniki cen dla poszczególnych regionów. Słowem: uproszczono proces polegający na dostosowaniu ceny gry dla danego kraju.

Gry w Polsce powinny być tańsze?

Deweloperzy nie mają zasadniczo obowiązku śledzenia sytuacji ekonomicznej w danym kraju, więc najczęściej to właśnie sugerowana cena detaliczna od Steam będzie ich jedyną podpowiedzią. Ten przelicznik, zdaniem wielu polskich graczy, powinien zostać zaktualizowany. 

Przykład: polska cena Hades 2, w pierwszych dniach premierowych, była drugą najwyższą ceną na świecie w przeliczeniu na dolary. Przed nami była jedynie Szwajcaria. Przykładów jest rzecz jasna znacznie więcej; interesujące zestawienie przygotował serwis Łowcy Gier.

Gracze przejmują inicjatywę

Gracze nawołują więc do zaktualizowania przeliczników i wierzą, że uda się tego dokonać kontaktując się z Valve lub pisząc do poszczególnych wydawców gier, zwracając uwagę na problem. I zdaje się, że pierwsze efekty już widać. Jak podaje serwis Łowcy Gier, polska cena Hellish Quart na platformie Steamie została obniżona po interwencji graczy, a obecnie toczy się "walka" o kolejne produkcje.

Źródło: Łowcy Gier, Steam, SteamDB

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bynio
  7
  Na steam zakup czegokolwiek można rozważyć dopiero przy przecenie 75% lub wyższej.
  • avatar
   Fa_sol
   1
   Mi to nie przeszkadza, 85% przypadków zakupu gier na steam korzystam z AllKeyShop albo Humble Bundle więc zazwyczaj coś taniej znajdę niż bezpośrednio na Steam.
   • avatar
    gormar
    1
    Przypadkiem wczoraj odkryłem stronę, która śledzi ceny gier na Steam. Też mnie zdziwiło, że były one jedne z najwyższych na świecie. WTF? Za to w matuszce rossiji mają taki dobrobyt, że ceny najniższe. :)

    Przykładowo STAR WARS™ Jedi Knight II: Jedi Outcast prawie 46 złotych. Najtaniej w przeliczeniu 22 złote w RPA, Wietnamie, Malezji, Indiach oraz Ukrainie. Jedyny kraj w którym jest drożej to Szwajcaria (48 złotych). WTF?
    https://steamdb.info/app/6030/
    • avatar
     antytalent
     -2
     Te zawyżone ceny to wypadkowa kilku czynników. Głównym jest głupota Polaków. Objawia się ona wchodzeniem do wazeliny każdemu obcemu byle był z zagranicy i z zachodu. Zapłacą każdą cenę byle kupować na Steam. Ale to już niedługo. Rozpoczęła się fala zwolnień która może doprowadzić do wysokiego bezrobocia rzędu 15% jak było za pierwszych rządów herr Tuska. Ogromny wzrost kosztów energii spowodowany szaleńczą polityką UE zostanie w lipcu pogłębiony. Firmy zaczną upadać i przenosić produkcję do tańszych krajów. To już się dzieje. Do tego doprowadziliście oddając władzę niemieckiemu agentowi. I teraz będziecie żreć ten wstyd.
     • avatar
      studionti
      -4
      Włącz na Steam: Sweet Baby Inc Detector i zaoszczędź dużo kasy nie wspierając śmieci z upośledzonego WOKE.
      • avatar
       JebacSzatana
       -6
       TUSEK RUSEK DOSZEDŁ DO WŁADZY I JUŻ CENY ZA WSZYSTKO POSZŁY DO GÓRY O KILKADZIESIĄT PROCENT!!!
       CHCIELIŚCIE TUSKA RUSKA TO TERAZ MACIE LEMINGI!!!!!
       TRZEBA BYŁO GŁOSOWAĆ NA PIS A NIE TEGO RYŻEGO ZDRAJCE!!!!
       • avatar
        stalkerpl
        0
        buszmeni sa po to by płacić i niech sięw cieszą z tego, bo może być drożej