Ciekawostki

System Windows 10X i Surface Neo - moc dwóch ekranów

przeczytasz w 2 min.

Firma Microsoft postanowiła utworzyć nową kategorię urządzeń i zrobić to z głową. Nadchodzą dwuekranowe hybrydy tabletów i laptopów z systemem Windows 10X. 

Microsoft zaprezentował między innymi Surface Pro X i Surface Pro 7 oraz Surface Laptop 3, ale jedną z najjaśniejszych gwiazd jego październikowej konferencji był Surface Duo – smartfon z dwoma ekranami, który zapowiada się naprawdę ciekawie. Jest to mniejszy brat modelu Surface Neo, a więc (pokazanego światu chwilę wcześniej) tabletu z dwoma ekranami, za którego funkcjonalność odpowiada nowy system Windows 10X oparty naturalnie na Windows 10.

Windows 10X - system operacyjny na dwa ekrany

Surface Duo to urządzenie z Androidem. Podobny, lecz większy Surface Neo pozwala natomiast skorzystać z systemu Windows 10X. Microsoft dostrzegł bowiem, że od smartfonów i tabletów wymaga się czegoś innego. Te pierwsze mają być skoncentrowane na komunikacji i oferować nieograniczony dostęp do najważniejszych aplikacji mobilnych, drugie zaś powinny zastępować komputery poza domem czy biurem (choć w tych pomieszczeniach również mogą się przydać.

Windows 10X

I w tym miejscu przychodzi właśnie Windows 10X, który ma zapewniać jak najbardziej komfortowe warunki do mobilnej pracy i rozrywki. To system lepiej przystosowany do obsługi za pomocą dotyku i podejmowania szybkich akcji. System stworzony z myślą o tej nowej kategorii urządzeń, jaką mają być laptopy i tablety z dwoma ekranami, pozwalający wykorzystać drzemiący w nich potencjał.  

Microsoft Surface Neo - składany tablet z 2 ekranami

Prezentacja tabletu Microsoft Surface Neo pełna była przykładów na to, jak można wykorzystać urządzenie z dwoma ekranami, a więc też: jakie korzyści dawać ma system Windows 10X. Wśród potencjalnych atutów gigant z Redmond wymienił możliwość efektywnego oddawania się wielu zadaniom równocześnie, zwiększona ergonomia na życzenie czy dostosowywanie interfejsu do aktualnych potrzeb… 

Microsoft Surface Neo

Przy tym ostatnim warto się zatrzymać. Surface Neo to bowiem urządzenie z zawiasem łączącym dwa ekrany o przekątnej 9 cali i pozwalającym na ustawienie je w dowolnej konfiguracji. Możemy mieć poręczny, 9-calowy tablet lub netbooka albo też mały, 13-calowy komputer przenośny, a wszystko to także dzięki magnetycznej klawiaturze dołączonej do zestawu. 

Można z niej korzystać osobno albo też przyłożyć ją do jednego z ekranów. Jeśli umieścimy ją przy górnej krawędzi, na dole zyskamy touchpad, jeśli zaś przy dolnej – górę wypełnić będzie mógł panel emotikonów albo drugi mały ekran (jak w testowanym przez nas laptopie ASUS ZenBook Pro Duo). Zobaczcie, jak to wygląda:

Na więcej informacji o systemie Windows 10X i tablecie Surface Neo musimy jeszcze trochę poczekać. Podobnie jak na ich rynkową premierę, która odbędzie się dopiero za kilkanaście miesięcy. Microsoft twierdzi również, że wkrótce podobne urządzenia zaprezentują inni producenci: ASUS, Dell, HP i Lenovo. 

Źródło: Microsoft, The Verge, inf. własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Shadowsong
  0
  Sam pomysł zapowiada się ciekawie. Gdyby zastosować "zwykły" Windows i podzespoły o przyzwoitej wydajności, mógłby z tego wyjść całkiem przyjemny sprzęt. Windows 10X nie wróżę sukcesu, o ile Microsoft nie zainteresuje tym systemem twórców aplikacji.
  • avatar
   IgiPL
   0
   Jeśli Windows 10X da się zainstalować na 950XL to niech robią. Oby nie było powtórki z Windows Phone 8, gdy MS był głuchy na opinie i parł na ślepo z niedopracowanym produktem.