Procesory

Sześcio-rdzeniowy Phenom II X6?

Damian | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian
23 komentarze Dyskutuj z nami

Jak ostatnio donoszą vortale komputerowe, koncern AMD ma zamiar wprowadzić w przyszły roku do sprzedaży pierwszy desktopowy model sześciordzeniowego procesora.

Nie jest jednak pewne do jakiej platformy będzie należał tenże procesor. Nieoficjalnie mówi się, że nie będzie to jeszcze platforma Leo lecz ostatni element składowy platformy Dragon. Może o tym świadczyć kodowa nazwa zapowiadanego układu - "Thuban" to nazwa gwiazdy w konstelacji smoka, a samo słowo Thuban w języku arabskim znaczy smok. To prawdopodobnie wskazuje, że procesor będzie należał do serii Phenom II X6.

Procesor będzie dział na płytach głównych z gniazdem AM3, co z pewnością ucieszy wszystkie osoby, które decydują się, lub zakupiły płytę główną z owym gniazdem. Nie wiadomo natomiast czy procesor zostanie wyposażony w kontroler pamięci DDR2 co umożliwi jego umieszczenie również w starszych płytach z socketem AM2+.

Układ będzie wspierał dwukanałowe pamięci DDR3-1333 (PC-10600), ma posiadać 3 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (512 KB na rdzeń) oraz 6 MB pamięci podręcznej poziomu trzeciego (L3). Produkcja będzie odbywać się w dobrze znanym firmie 45 nm procesie technologicznym.

Szacuje się, że platforma Leo zadebiutuje w około dwa miesiące po premierze tego układu. Nie jest jednak do końca pewne czy AMD wyda swoje sześć rdzeni wcześniej niż Intel. Z zapowiedzi wynika, że CPU spodziewane są miej więcej w tym samym okresie, tak więc zapowiada się ciekawie.

Dla przypomnienia warto dodać, że firma AMD do tej pory z sześciordzeniowców produkuje kilka modeli serwerowych Opteronów, co z pewnością ułatwi inżynierom dopracowanie desktopowej wersji.

amd dragon

Źródło: X-bit labs

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Darodaredevil
  Tak mi mów :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja potrzebuje 2 rdzenie do internetu, 2 do worda, 2 do drukowania i jeszcze ze 4 rdzenie dla systemu. To chyba poczekam na procek z 10 rdzeniami, bo 6 mi nie wystarczy.
  Ciekawe ile rdzeni bede potrzebowal do Diablo 3 ???
 • avatar
  Konto usunięte
  Może diablo będzie pierwszą z gier - co obsłuży każdą ilość rdzeni? Wiec czym więcej tym lepiej.
 • avatar
  danieloslaw1
  I to mi sie podoba. Rywalizacja!!
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak dla mnie 3 to jak ulał. 2 do gry i 3. jak ją minimalizuje i wbijam na FFa:)
 • avatar
  warcab
  Fajnie szkoda ,ze tak szybko sie nie przyda ;) A jak bym mial wybierac miedzy intel i amd to wzial bym amd ;)
 • avatar
  world007
  Macie problemy.
  Wejdzie 6 rdzeni to stanieją 4, 3 i 2 rdzeniowe.
  Na pewno ich wprowadzenie nie zaszkodzi rynkowi.
 • avatar
  Konto usunięte
  Mi się ten pomysł z rdzeniami podoba, chociaż jest mało efektywny z powodu niewystarczającego wsparcia programistów. Wiadomo z czasem będzie lepiej. Producenci GPU poszli w jednostki wykonawcze i efekty są znacznie ciekawsze (chociaż finansowo niekoniecznie). Reasumując to niedługo Kowalski kupi 4 rdzenie za cenę obecnych 2. Mogliby zmodyfikować chociaż trochę architekturę rdzeni, żeby być bardziej konkurencyjnym w stosunku do Intela, bo jak tak dalej pójdzie to splajtują i co wtedy będzie - monopol i ceny z kosmosu. Trzeba przyznać, że AMD cienko piszczy, ale jakoś idzie do przodu i nawet się to chłopakom udaje.
 • avatar
  Wikiolo
  To może później wprowadzą okrojone sprzętowo modele dwurdzeniowe oparte na tej architekturze i się następne cztery rdzenie odblokuje:D:D
 • avatar
  Konto usunięte
  Widziałem niedawno test Opteron'a 2435 (sześć rdzeni) - w tabelach porównawczych Xeon W5580 (serwerowe i7) miażdzył go. Z drugiej strony TDP Intela jest na poziomie 130W a AMD na pioziomie 75W, więc jedni i drudzy będą mieli odbiorców :)
 • avatar
  tazik21
  @zkowalewicz

  DLA TWOJEJ WIEDZY...taki kowalski może już od dawna kupić AMD x4(athlon2) za 350 zł, a u intela jak to zwykle bywa epoka kamienia łupanego Intel Pentium D 820 x2(360zł), Intel Core 2 Duo E6500(300zł) lub nawet Core 2 Duo E8400 (540zł)...