Ciekawostki

Boom na sztuczną inteligencję. O tych problemach już się nie mówi

przeczytasz w 1 min.

Technologie bazujące na sztucznej inteligencji stają się coraz popularniejsze. Obsługa AI wymaga jednak zaangażowania ogromnych mocy obliczeniowych, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Już teraz jest to poważnym problemem, a będzie jeszcze gorzej.

W ostatnich latach obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania technologiami bazującymi na sztucznej inteligencji. Funkcje oparte o AI powoli stają się nieodłącznym elementem naszego życia, a kolejne lata powinny przynieść jeszcze większe wykorzystanie technologii.

Rosnące zainteresowanie sztuczną inteligencją ma także „ciemne strony”. Serwis Bloomberg opisuje problemy związane ze wzrostem zużycia energii elektrycznej w niektórych amerykańskich miastach.

Wzrost zużycia energii elektrycznej

Największe problemy mają dotyczyć północnej Wirginii, gdzie mieści się największy na świecie węzeł centrów danych. Sprawa jest tak poważna, że w ubiegłym roku, największe przedsiębiorstwo energetyczne w stanie, Dominion Energy, było zmuszone wstrzymać na trzy miesiące nowe połączenia do centrów danych ze względu na rosnące zużycie energii elektrycznej.

Prognozy na przyszłość nie wyglądają najlepiej. Dominion Energy spodziewa się, że w ciągu najbliższych 15 lat wzrost obciążenia ulegnie prawie podwojeniu. Wzrost zapotrzebowania na energię w znacznym stopniu będzie wiązać się z rozwojem centrów danych - niektórzy analitycy prognozują, że w tym przypadku zużycie ma się potroić już do 2030 roku.

Stany Zjednoczone mają problem

Najbliższe lata powinny przynieść nie tylko szybki rozwój centrów danych, ale też fabryk pojazdów elektrycznych i innych energochłonnych technologii. Rozwój technologii może być problemem nie tylko w Wirginii, ale w całych Stanach Zjednoczonych. Eksperci ostrzegają, że amerykańska krajowa sieć energetyczna jest słabo przygotowana do obsługi gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. 

Jednym z rozwiązań może być zwiększenie mocy elektrowni. Co prawda administracja prezydenta Bidena opowiada się za zwiększeniem mocy produkcyjnych energii odnawialnej, ale niektóre lokalne przedsiębiorstwa energetyczne uważają te plany za niewystarczające i poważnie rozważają powrót do elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi. Takie rozwiązanie rzeczywiście zwiększy moce, ale będzie niekorzystnie działać na środowisko.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    KENJI512
    1
    I to, że kazdy teraz będzie na kompie robił upscaliing 1080p (bitratowo jak kiedys 720p) do 1440p na kompach, zamiast natywnego 1440p z wlasciwym biterate :D

    #YouTube ;)